سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۳۴۳۸۶
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۷
در یازده ماهه سال ۹۶ از سوی صندوق توسعه ملی ۳.۳ میلیارد دلار برای مهار آب‌ها،‌ آب‌رسانی به روستاها و توسعه اراضی کشاورزی پرداخت شد.

شعارسال: براساس جزئیات عملکرد سال ۱۳۹۶ صندوق توسعه ملی در این سال ۶ فقره قرارداد سپرده گذاری به مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار مصوب شد.که در نهایت وجه قرار داد با دو بانک به مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار به حسابشان واریز شد.

قراردادهای سپرده‌گذاری ارزی منعقده

در سال 1396 و در اجرای ماده (۸) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲)، که به استناد آن به صندوق توسعه ملی اجازه داده شده است با رعایت قوانین مربوطه به منظور صدور ضمانت‌نامه یا تأمین نقدینگی برای پیش‌پرداخت‌ و تجهیز کارگاه پیمانکاران خصوصی ایرانی که در مناقصه‌های خارجی برنده می‌شوند و یا شرکت‌هایی که موفق به صدور کالا یا خدمات فنی مهندسی می‌شوند (اعطای تسهیلات خرید به خریداران خارجی کالاها و خدمات ایرانی در قالب اعتبار خرید)، در بانک‌های داخل و خارج سپرده‌گذاری ارزی نماید.

لذا با توجه به درخواست‌های واصله از بانک‌ها، 6 فقره قرارداد سپرده‌گذاری مجموعاً به مبلغ 400 میلیون دلار مصوب و جهت امضا به بانک‌های مربوطه ارسال شد. لیکن تا انتهای سال 1396، تنها بانک‌های کشاورزی، پست بانک و پارسیان نسبت به بازگردانی نسخ امضا شده قراردادها اقدام نموده‌اند که وجه قراردادهای منعقد شده با بانک‌های کشاورزی و پست بانک مجموعاً به مبلغ 100 میلیون دلار، به حساب معرفی شده هر یک، واریز شده است.

از طرفی با توجه به عدم بازگردانی نسخ امضا شده قراردادها توسط بانک صنعت و معدن و بانک سامان به صندوق و همچنین عدم معرفی شماره حساب فعال توسط بانک پارسیان در مهلت مقرر، قراردادهای این سه بانک فسخ شدند.


۳.۳ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای مهار آب‌ها و کشاورزی پرداخت شد

قراردادهای سپرده گذاری ارزی منعقد شده-۱۳۹۶

به نظر می‌رسد سایر بانک‌های مرتبط در پی آن هستند تا ابتدا متقاضیان واجد شرایط را شناسایی کند و متناسب با تقاضاهای واقعی موضوع ماده (۸) قانون فوق‌الذکراقدام نمایند تا هزینه سپرده ارزی بدون تقاضای موجهی را عهده‌دار نشدند.

شایان ذکر است که مصوبه مورخ 1396/10/23 هیأت امنای صندوق توسعه ملی مبنی بر تغییرات اعمال شده در خصوص نرخ سود قراردادهای سپرده‌گذاری ارزی موضوع ماده (۸) قانون الحاق (اعطای تسهیلات خرید به خریداران خارجی کالاها و خدمات ایرانی در قالب اعتبار خریدار)؛ مبنی بر اینکه نرخ سود سپرده‌گذاری موضوع قرارداد (سهم صندوق)، در صورت گشایش اعتبار اسنادی LC به میزان دو درصد و در غیر این صورت 2.5 درصد خواهد بود؛ به بانک‌ها اعلام شده است و این صندوق آمادگی خود را برای سپرده‌گذاری در راستای اجرای قانون فوق، اعلام نموده است.

سایر تکالیف محوله قانونی

۳.۳ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای مهار آب‌ها و کشاورزی پرداخت شد

خلاصه عملکرد اعطای تسهیلات اری از منابع صندوق توسعه ملی -۱۳۹۶

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس ، تاریخ انتشار: 23 خرداد ، 1397 ، کدخبر: 13970314000451، www.farsnews.com

اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
0
0
سیستم های آبیاری در کشاورزی ما همچنان فرسوده و غیر مناسب است که باید هرچه سریع تر به روز شوند
ا.ح75
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۵
0
0
مهم تر از بودجه همت انجام این کار بزرگه که موجود نیست در دولت
اف75
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۵
0
0
باید از پتانسیل این مقدار پول هم بخوبی استفاده شود
ن.ف83
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین