سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۳۴۴۹۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۱
طبق روال هر ساله مجلس و طی تقدیرنامه‌ای مختصر، از منظم‌ترین نمایندگان در «حضور در صحن مجلس و کمیسیون» تقدیر می‌شود. با توجه به اهمیت و جایگاه ویژه «شفافیت مجلس» برای عیارآنلاین و لزوم اطلاع مردم از کم و کیف اقدامات وکلای خود در مجلس، نسخه‌ای از این گزارش در اختیار این پایگاه خبری قرار گرفت.
شعارسال: مسئله حضور نمایندگان در مجلس و مشارکت آن‌ها در مباحث مطروحه و به طور خلاصه پیگیری امور مردم و کشور یکی از موضوعاتی است که سالهاست در جامعه شکل گرفته به طوری که اکنون «اطلاع مردم از اقدامات نمایندگان» به یکی از دغدغه‌های قشر مهمی از مردم و نخبگان تبدیل شده است. موضوع حضور و غیاب نمایندگان در صحن علنی از جمله موضوعاتی است که برخی اوقات و به دلیل تعداد بالای نمایندگان غایب، حاشیه‌های زیادی را به همراه داشته و این سوال را در ذهن مردم ایجاد کرده که چه کاری موجب غیبت تعداد زیادی از نمایندگان در صحن مجلس شده است؟

طبق روال هر ساله مجلس و طی گزارشی، از منظم‌ترین نمایندگان در «حضور در صحن مجلس و کمیسیون» تقدیر می‌شود. با توجه به اهمیت و جایگاه ویژه «شفافیت مجلس» برای عیارآنلاین و لزوم اطلاع مردم از کم و کیف اقدامات وکلای خود و نظارت عمومی بر مجلس، نسخه‌ای از این گزارش در اختیار این پایگاه خبری قرار گرفت. در این گزارش اسامی ۱۵ نفر از نمایندگانی که «بیشترین حضور و کمترین غیبت را در مدت زمستان سال ۹۶ در صحن مجلس و کمیسیون» داشته و به عبارتی منظم‌ترین نمایندگان معرفی و از آن‌ها تقدیر شده است. در زیر تصویر این نامه آمده است.

نبود شفافیت در مجلس ایران در حالی است که حتی کشور‌هایی نظیر عراق و گواتمالا نیز در اعلام وضعیت حضور و غیاب نمایندگان مجلس خود شفاف عمل می‌کنند.

به عنوان یک نمونه عینی، مجلس عراق پس از هر جلسه مجلس، اسامی غایبان جلسه را اعلام می‌کند. به طور مثال می‌توان اسامی نمایندگان غایب مجلس عراق در جلسه تاریخ ۲۷/۰۳/۲۰۱۸ را در تصویر زیر مشاهده کرد.

همچنین در وبسایت مجلس گواتمالا، قابلیتی وجود دارد که با انتخاب بازه تاریخی می‌توان تعداد جلساتی که در پارلمان تشکیل شده است را دید و وضعیت حضور هر نماینده را در این جلسات برگزار شده بررسی کرد.

جهت اطلاع مخاطبان محترم عیارآنلاین لازم است اشاره شود که گواتمالا کشوری است با حدود ۱۷ میلیون نفر جمعیت در بخش مرکزی قاره آمریکا که پایتخت آن گواتمالاسیتی خوانده می‌شود!

گفتنی است موضوع شفاف نبودن وضعیت حضور و غیاب نمایندگان و بی‌توجهی مجلس و به ویژه هیئت رئیسه نسبت به شفاف‌سازی آن، از جمله موضوعات مطرح در حوزه مسائل ساختاری مجلس شورای اسلامی است. این مسئله موجب شده حضور یا عدم حضور نمایندگان به اطلاع مردم نرسیده و به همین خاطر برخی نمایندگان با بی‌توجهی به مسائل مطروحه در مجلس و با غیبت‌های زیاد و بدون توجیه، ضمن بی‌احترامی به رأی مردم از پیگیری حقوق آن‌ها به راحتی شانه خالی کنند. خلأ شفافیت در مجلس موجب کم هزینه شدن این بی‌مسئولیتی‌ها شده که از جمله نتایج مهم آن، سلب اعتماد مردم از نمایندگان و در نهایت مجلس شورای اسلامی است.

متاسفانه هیئت رئیسه مجلس با بی‌توجهی آشکار به این موضوع، اعلام وضعیت حضور و غیاب نمایندگان را به «اعلام از پشت تریبون» خلاصه می‌کند. در حالی که این نحوه ارائه اطلاعات حضور و غیاب نمایندگان با هیچ یک از استاندارد‌های ارائه داده مطابقت نداشته و صرفا اقدامی حداقلی در راستای رفع تکلیف محسوب می‌شود. همه این مسائل در حالی رخ می‌دهد که ارائه این گونه اطلاعات باید به گونه‌ای باشد که هر کس، هر زمان، هرجا و به هر شکل دلخواه بتواند به این اطلاعات دسترسی داشته باشد به طوری که بتواند به راحتی این اطلاعات را تجزیه و تحلیل کرده و مورد پردازش قرار دهد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری فردا ، تاریخ انتشار: 23 خرداد 1397 ، کدخبر: 828986 ، www.fardanews.com

اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۳
0
0
گواتمالا شفافیت داره و ما نداریم شرم بر ما
س.د76
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین