سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۳۴۶۵۶
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۸
مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر گفت: با توجه به مشکلات شهرستان دشتستان در تامین آب، راهکارهای فوریتی برای حل این مساله در وزارت نیرو بررسی شد.
شعارسال: مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر گفت: با توجه به مشکلات شهرستان دشتستان در تامین آب، راهکارهای فوریتی برای حل این مساله در وزارت نیرو بررسی شد.

شاپور رجایی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: تثبیت انتقال آب از شهرستان کازرون با ساماندهی برخی برداشت های غیر مجاز از رودخانه شاپور با همکاری مقام های مسئول در استان فارس و اجاره چاه های کشاورزی با کیفیت و قابلیت آشامیدن در حریم شهر برازجان مرکز شهرستان دشتستان و سایر شهرها و روستاهای منطقه از جمله این راهکارها است.

وی اضافه کرد: همچنین در این زمینه حفر و تجهیز چاه در مناطق دارای ظرفیت، جدا سازی آب مصرفی و فضای سبز از شبکه آبرسانی و استفاده از منابع محلی مورد توافق قرار گرفت.

رجایی اظهار داشت: شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور هزینه حفر و تجهیز حداقل 10 حلقه چاه با آبدهی روزانه هفت هزار متر مکعب با برآورد 30 میلیارد ریال را به شرکت آب و فاضلاب استان پرداخت و استان نیز اعتبار مورد نیاز برای اجاره چاه کشاورزی پیشنهادی را پرداخت می کند.

رجایی افزود: مقرر شد زمان بندی اجاره چاه ها و حفر و تجهیز چاه های جدید در ماه های خرداد و تیر سال جاری با استفاده از همه ظرفیت ها و اختیارات قانونی و فنی استان بوشهر انجام شود.

وی گفت: با ایجاد این ظرفیت روزانه 10 هزار متر مکعب به تولید آب شهر برازجان افزوده می شود تا امکان مدیریت توزیع آب در شرایط ایجاد نوسان و اختلال در آب ورودی از خط آبرسانی کازرون فراهم شود.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر ادامه داد: برای سایر شهرها و روستاهای شهرستان دشتستان نیز اقدام های مشابهی به منظور جلوگیری از قطعی مستمر آب و بالا بردن کمیت و کیفیت خدمات انجام می شود.

وی درباره راهکارهای کوتاه مدت تامین آب شهرستان دشتستان گفت: محدودیت و فقر منابع پایدار سطحی و زیر زمینی دارای کیفیت و ظرفیت آشامیدن در دشتستان برنامه ریزان را به سمت و سوی استفاده از آب های نامتعارف و بهبود اصلاح کیفیت آنها سوق می دهد.

وی با اعلام اینکه 2 رودخانه شاپور و دالکی این شهرستان از آب لب شور برخوردار هستند، افزود: جداسازی آب برخی از شهرها و روستاهای شهرستان که در شرایط کنونی از خط کازرون تامین آب می شوند یکی از گزینه های کوتاه مدت و در دسترس برای افزایش پایدار آب شهرستان دشتستان پیشنهاد شد که مورد موافقت قرار گرفت.

وی اضافه کرد: در این ارتباط احداث 2 سایت آب شیرین کن با ظرفیت تقریبی 17 هزار و 500 متر مکعب در روز در شهرستان دشتستان دستور کار قرار می گیرد.

رجایی گفت: سایت اول آب شیرین کن دالکی، سرقنات و وحدتیه است که شهرهای دالکی و وحدتیه و تعدادی از روستاهای بخش های سعد آباد، شبانکاره و مرکزی دشتستان که انشعاب های آب آنها قبل از شهر برازجان قرار دارد با جمعیتی نزدیک به 40 هزار نفر در این مجموعه قرار می گیرد.

رجایی ادامه داد: در این زمینه احداث آب شیرین کن به ظرفیت 10 هزار هزار متر مکعب در روز با برداشت آب خام از محل تخصیص آب شرب و صنعت رودخانه دالکی در نزدیکی های روستای سرقنات و انتقال آب شیرین به مخازن ذخیره شهرهای دالکی و وحدتیه بالادست پمپ بنزین دالکی پیشنهاد شده است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر یادآور شد: شرکت آب و فاضلاب کشور صدور مجوز خرید تضمینی آب شیرین از سرمایه گذاران بخش خصوصی برای شیرین سازی آب رودخانه و تامین هزینه های احداث خط انتقال آب شیرین تا مخازن ذخیره را پذیرفته است.

وی درباره سایت دوم آب شیرین کن شهر های آبپخش و سعدآباد گفت: شهر آبپخش در انتهای خط آبرسانی کازرون در محدوده شهرستان دشتستان قرار دارد و بیشترین تاثیر و عواقب نوسان و تغییرات آب ورودی را متحمل می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر افزود: جداسازی آب شهر آبپخش با احداث آب شیرین کن به ظرفیت پنج هزار متر مکعب در روز با برداشت آب خام از رودخانه شاپور و یا چاه های حریمی می تواند تا 26 هزار نفر جمعیت افق 1410 این شهر را نیز زیر پوشش قرار دهد.

رجایی بیان کرد: خرید تضمینی آب شیرین تولیدی و هزینه های جانبی احداث این سایت را نیز شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور پذیرفته است.

وی گفت: تثبیت تولید و تامین آب شهر سعدآباد با استمرار بهره برداری و هزینه های خرید تضمینی آب شیرین کن 2500 متر مکعبی را یکی از راهکارهای مورد توافق این نشست معرفی کرد.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر اضافه کرد: با احداث این آب شیرین کن در موقعیت های دالکی، سرقنات، وحدتیه، آبپخش و سعدآباد و قطع برداشت از خط آبرسانی کازرون، حاشیه امن و پایداری بیشتر برای مرکز شهرستان و سایر انشعاب های روستایی برخوردار از این خط ایجاد می شود.

وی درباره تامین آب مطمئن شهر برازجان و سایر انشعاب های خط کازرون گفت: با قطع برداشت و تامین آب مجتمع های شهری و روستایی قبل از شهر برازجان از خط اصلی و استفاده از ظرفیت شیرین سازی آب های نامتعارف و اجرای طرح های اضطراری تعریف شده، شرایط اختصاص آب مطمئن تری به شهر برازجان فراهم می شود.

رجایی اضافه کرد: قرار است شرکت های مادر تخصصی منابع آب ایران و مهندسی آب و فاضلاب کشور به منظور تعیین تکلیف آب شیرین کن با ظرفیت 22 هزار و 500 متر مکعب در روز برای شهر برازجان و انشعابات و روستاهای پیرامون از طریق کمیسیون تخصیص وزارت نیرو پیگیری و اقدام شود.

آب شهرستان دشتستان از سه منبع خط آبرسانی کازرون، خط کوثر و منابع زیر زمینی تامین می شود و روزانه 37 هزار متر مکعب از خط کازرون، پنج هزار و 200 مترمکعب از خط کوثر و پنج هزار و 800متر مکعب از منابع زیرزمینی تامین می شود.

آب بخش های ارم و بوشکان تنها وابسته به منابع محلی و زیر زمینی، بخش قابل توجهی از بخش شبانکاره وابسته به خط آبرسانی کوثر و سایر نقاط شهرستان از خط آبرسانی کازرون و به صورت پراکنده همراه با منابع محلی تامین می شود.

با توجه به زیر تاثیر قرارگرفتن منابع آب به علت خشکسالی های چندین ساله بیشتر زمان های سال حجم آب قابل تامین از خط آبرسانی کازرون با نوسان و کاهش تا میزان 50 قرار دارد به همین علت بسیاری از نقاط شهرستان به ویژه شهرهای برازجان و بخش آبپخش و تعدادی از روستاهای این مناطق در معرض تنش آبی شدید قرار دارند.

دشتستان از لحاظ گستره بزرگ ترین و از حیث جمعیت با داشتن بیش از 250 هزار نفر سکنه پس از بوشهر دومین شهرستان استان است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار 24خرداد97، کد خبر: 82942899، www.irna.ir

اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۱
0
0
حتما می خواد بگه ، برداشت محدود از چاه های پلپ شده
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۸
0
0
وزارت نیرو در زمینه اب اشامیدنی و شرب و کمبود ان در تقریبا تمام کشور هیچ راهکار عملی و اجرایی برنگزیده
ا.ف75
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین