سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۳۵۱۷۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۹
نشست بررسی گفت وگوی ادیان و نقش مذهب در جامعه با بازخوانی متن نامه حضرت علی(ع) به مالک اشتر با حضور نمایندگان کلیساهای مختلف فیلیپینی در مانیل برگزار شد و شرکت کنندگان بر ضرورت تداوم این گفت وگوها به منظورگسترش صلح و آرامش در جهان تاکید کردند.

شعار سال: نشست مشترک کلیسای کاتولیک, کلیسای اوانجیلست فیلیپین و کلیسای مورمون ها ( کلیسای عیسی مسیح منجی آخرالزمان ) شعبه فیلیپین و راه کارهای گفت وگوی بین ادیانی وهمچنین تفاوت رژیم صهیونیستی با دین یهود و بحران های موجود در جوامع دینی به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مانیل برگزار شد.

اسقف سزار پونزلان هماهنگ کننده امور گفت وگو میان ادیان اتحادیه جهانی اوانجلیکا , آلن دیکر های نه Alen deiker hayne رئیس کلیسای عیسی مسیح (ع)منجی آخر الزمان با قریب به یک میلیون پیرو در فیلیپین , دکتر تی موتیو جنرTi Muotyo jener رئیس حوزه الهیات آسیایی دانشگاه سنتا توماس ، دکتربای بادو Baybado عضو هیئت علمی دانشگاه سنتا توماس در این نشست در محل رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مانیل شرکت کردند.

حجت الاسلام عبدالحسین خسرو پناه در این نشست در سخنانی ضمن طرح موضوع ضرورت گفت وگو میان ادیان در شرایط کنونی بین المللی گفت: همگی ما در یک کشتی به نام دین نشسته ایم و هر گونه صدمه ای به این کشتی سبب غرق شدن ما در این آب های متلاطم خواهد شد .

وی افزود: امروزه سکولاریسم و اومانیسم به گونه ای افراطی درصدد ضربه زدن به دین هستند و ادیان باید با هم همکاری کنند .

خسرو پناه گفت: بحران های زیادی مانند بحران هویت , خانواده و محیط زیست وجود دارد اما دو بحران مهم عقل و ایمان وسیاست تبعات گسترده منفی در جهان داشته است.

وی توضیح داد: بحران اول این است که انسان امروز فکر می کند که باید یکی از دو موضوع عقل یا ایمان را انتخاب نماید لذا برخی دنبال دانش هستند و برخی به دنبال ایمان هستند اما به نظر ما این دو با هم جمع می شوند . لذا من از امام علی و از کتاب نهج البلاغه پاسخ این سوال را به شما می دهم و به شما بردران دینی خودم پیشنهاد می کنم که کتاب نهج البلاغه را حداقل یکبار بخوانید این کتاب حاوی مطالب بسیار ارزنده ای از امام اول ما در سه بخش است.

خسروپناه در ادامه نامه ۵۳ امام علی(ع) به مالک اشتر را در پاسخ به بحران سیاست بازخوانی نمود.

وی در ادامه با قرائت حدیثی از امام علی(ع) و پیغمبر(ص) می فرماید با عمل مردم را به سوی خود جذب کنید.

آلن دیکر هاینه Alen deiker haine در این اجلاس به نمایندگی از کلیساهای شرکت کننده در سخنانی گفت: این مطالب برای من بسیار جالب بود این چالشی است که در سراسرجهان به ویژه در مورد سکولاریسم دیده می شود و این جریان تلاش می کند تا صدای دین را خفه کند و این خیلی خطرناک است زیرا بسیاری از جوامع و خانواده ها به همین دلیل از هم پاشیده است.

وی همچنین گفت وگوی میان ادیان را یک ضرورت مهم برای حفظ صلح و آرامش در جامعه جهانی دانست.

محمد جعفری ملک رایزن فرهنگی ایران در فیلیپین نیز در این نشست در سخنانی در مورد حضرت مریم (س) در قرآن گفت: تنها سوره قرآن کریم که به نام یک بانو نام گذاری شده است سوره حضرت مریم (س) است.

وی افزود: آنچه سبب دوری ادیان از هم می شوند سیاست و اقتصاد است و همین نشست ها سبب از بین رفتن غبار موجود بین ادیان خواهد شدرایزن فرهنگی ایران گفت: در سال گذشته شاهد بودیم که گروه تروریستی داعش درفیلیپین هم به مسیحیان و هم به مسلمانان حمله کردند. در مراوی در جنوب فیلیپین شاهد بودیم که هم کلیسا و هم مسجد از حمله گروه های افراطی و تروریستی مصون نماندند.

وی با اشاره اینکه یک موضوع تفرقه افکنانه زیاد مطرح می شود وو آن مخالفت ایرانیان و شیعیان با یهود و یهودیان است که توسط رسانه های غربی به آن دامن زده می شود، اما این موضوع واقعیت ندارد.

جعفری ملک گفت: در ایران تمامی پیروان ادیان مختلف در صلح و آرامش با یکدیگر زندگی می کنند و کلیسای مسیحیان ایران در اصفهان از زیباترین کلیسا ها است که در فیلپین شبیه به آن از نظر زیبایی وجود نداردوی افزود: همه ادیان برای ما محترم هستند و تمامی اقلیت های دینی در مجلس ایران نماینده دارند و مخالفت جمهوری اسلامی ایران با صهیونیست هاو رژیم اشغالگر قدس موضوع متفاوتی است.

 وی تاکید کرد :جنایت صهیونیست ها علیه یهودی ها نیز به طور مستمر در جریان است و دقیقا مانند جنایت گروه تروریستی داعش بر علیه مسلمانان می باشد، بنابراین جمهوری اسلامی ایران ضمن پذیرش دین یهود به عنوان یکی از ادیان ابراهیمی تاکنون گفتو های متعددی با جامعه یهود داشته است و مخالفت با رژیم اشغالگر قدس با این موضوع کاملا متفاوت و جداست .

این نشست با طرح موضوعات مشترک مورد نظر طرفین به صورت پرسش و پاسخ به منظور تبادل نظرادامه یافت و در پایان نیز به هر یک از شرکت کنندگان یک جلد نهج البلاغه با ترجمه انگلیسی اهدا شد.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت شفقنا، تاریخ انتشار 26 خرداد 97، کد مطلب: 585664، www.shafaqna.com


اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
0
0
این یعنی این که بشر در این سال ها از معنویات بسیار فاصله گرفته است
ا.ح75
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین