سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۳۵۲۵۰
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۵
گمانه زنی با هدف شناخت لایه زیرین مسجد جامع ارومیه نشان داد گنبد خانه مسجد برخلاف نظرات بسیاری از صاحب نظران بنای اولیه مسجد نیست و احتمالا بنای گنبد خانه در دوره ای متاخرتر (ایلخانی) بر روی بنای چهلستون ساخته شده است.

شعار سال: کیومرث حاجی محمدی سرپرست هیأت باستان شناسی درپاسخ به پرسش هایی نظیرچگونگیتوالی لایه­ های زیرین گنبدخانه براساس منابع تاریخی و مکتوب وهمچنین امکان به دست آوردن بقایا و شواهدی از بناهای دوران پیش از اسلام در زیر مسجد جامع رااز دلایل گمانه زنی به منظور شناخت لایه زیرین مسجد جامع ارومیه اعلام کرد.

او با توجه به تاریخ بنای مسجد جامع ارومیه و کاربری آن و احتمال تعیین توالی در لایه­ های زیرین رافرضیه نخست اجرایطرح اعلام کرد و افزود : فرضیه دوم این بود که با بهره ­گیری از منابع تاریخی و مکتوب و همچنین داده­ های باستان­شناختی، احتمالا بتوان به وجود ساختارهای پیش از بنای مسجد جامع در زیر بنای اصلی مسجد (گنبدخانه) پی برد.
این باستان شناس ،کاوش و مطالعه لایه ها و ساختارهای محتمل زیرین بنای اصلی مسجد جامع، پدیدار سازی کف­ های زیرین و قدیمی­تر بنا و مطالعه و شناخت کارکردهای احتمالی بنا، قبل از دوران اسلامی را از اهداف گمانه زنی مسجد جامع ارومیه اعلام کرد .


او درادامه به بیان مواردی در خصوص مسجد جامع ارومیه ، شناخت و اهمیت آن و تاریخچه بنا در دوره های سلجوقی ، ایلخانی تا صفویه ، زندیه و احتمالا قاجاریه پرداخت .
حاجی محمدی با اشاره به برآیند کاوش گفت: کف فضای گنبدخانه مسجد جامع ارومیه با متوسط ابعاد ۱۰٫۷۰×۱۰٫۷۰ متر سطح وسیعی را دربرمی­ گیرد که در صورت امکان کاوش در آن می ­توان به نتایج حائز اهمیتی دست یافت.
او افزود: اما دخل و تصرفات صورت گرفته در فضا مانند حفر پناهگاه (جان­پناه)، ایجاد سکو و مصطبه و از گستردگی فضا کاسته و بخش محدودی از آن را در دسترس قرار می ­دهد.


حاجی محمدی با اشاره به این نکته که در شرایط کاوش کنونی فضایی به وسعت ۳×۳ متر در زیر گنبد و کف بنای گنبد خانه بوجود آمد ، به بیان شرح لایه­ها و ساختارهای فرهنگی از بالا به پایین پرداخت و گفت: کف آجر فرش با بکار گیری دو نوع آجر مربع و مستطیل که احتمالا در دوره پهلوی ایجاد شده و در زیر کف آجر فرش حجم متوسطی از قلوه سنگ در ابعاد وجود دارد که متوسط (گِراول) جهت زیرسازی ایجاد شده است.
به گفته این باستان شناس در زیرانباشت زیر سازی، کفی با استفاده از تخته سنگ­های در ابعاد متوسط و لاشه سنگ، به صورت خشکه­ چین ایجاد شده است.
سرپرست هیأت کاوش مسجد جامع ارومیه تصریح کرد : باتوجه به نحوه چیدمان و موقعیت قرارگیری کف و اختلاف ارتفاع آن نسبت به محراب، به نظر می رسد کف اولیه مسجد در طی سالیان اخیر در اثر دخل و تصرفات از بین رفته است.


وی افزود : از نتایج حاصل از کاوش می توان به وجود یک ساختار عظیم سنگ چین در راستای سایر ستون های شبستان مسجداستنادکردکه با توجه به حجم ساختار و هم سویی با سایر ستون ها می توان فرض بر آن داشت که ساختار نمایان شده در کاوش پی یکی از ستون های تخریب شده است .
حاجی محمدی تصریح کرد : گنبد خانه مسجد برخلاف نظرات بسیاری از صاحب نظران بنای اولیه مسجد نیست و در واقع چهلستون مسجد بنای قدیمی است و احتمالا بنای گنبد خانه در دوره ای متاخرتر (ایلخانی) هم زمان با تاریخ محراب بر روی بنای چهلستون ساخته شده است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری آیین باور، تاریخ 26 خرداد 97، کد مطلب: 7227: www.aeinbavar.irاخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین