سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۳۵۵۳۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۶
روستاهای جنوبی استان خراسان شمالی در تابستان پیش رو با بیشترین تهدید بی‌آبی مواجه هستند و شهرهای اسفراین و شیروان نیز خطر کمبود آب را به صورت جدی تجربه می‌کنند.
شعار سال: روستاهای جنوبی استان خراسان شمالی در تابستان پیش رو با بیشترین تهدید بی‌آبی مواجه هستند و شهرهای اسفراین و شیروان نیز خطر کمبود آب را به صورت جدی تجربه می‌کنند.
در ادامه سلسله گزارش‌های کم‌آبی و بحران آب در مناطق مختلف استان خراسان‌شمالی٬ این‌بار از منظر بهره‌برداری از این نعمت طبیعی در بخش کشاورزی به بررسی موضوع پرداخته و ابعاد این بحران را در این زمینه معرفی می‌کنیم.

معاون بهره‌برداری آب و خاک جهاد کشاورزی استان خراسان شمالی در این زمینه اظهار داشت: منبع آب زیرزمین استان 520 میلیون متر مکعب است که بخش کشاورزی 420 میلیون متر مکعب از این مقدار را مصرف می‌کند و در بخش آب‌های سطحی نیز بخش کشاورزی تقریبا همین میزان را مصرف می‌کند.

بهروز عربی ادامه داد: در بحث بارش‌ها و آب‌های سطحی امسال وضعیت خوبی نداریم و در بخش کشاورزی با توجه به نیاز شدید به آب باید بهره‌وری آب را افزایش دهیم. هم‌اکنون در گندم میزان بهره وری از آب 55 صدم است و باید این میزان افزایش یابد.

وی افزود: باید در بخش آموزش‌های کشاورزی این موضوع را به کشاورزان آموزش دهیم که تنها عامل موثر در کشاورزی آب نیست و کشاورزان باید به عناصر دیگری از قبیل خاک و سایر عناصر نیز توجه کنند. هم‌چنین برنامه سازگاری با کم آبی در حال تدوین و نهایی شدن است.

عربی در ادامه با تشریح وضعیت آب استان در بخش‌های مختلف٬ تصریح کرد: وضعیت روستاهای جنوبی استان خراسان شمالی در زمینه بهره‌برداری و کمبود آب مناسب نیست و تنش آبی زیادی داریم. در گرمه٬ اسفراین و بخش‌های جنوبی استان مشکلات کمبود آب ملموس است.

وی در خصوص طرح‌های این سازمان برای ارائه آموزش‌های مقابله با کم‌آبی برای کشاورزان نیز گفت: برای کشاورزان در بخش‌های ترویجی آموزش‌های ارائه می‌شود تا با اولویت‌بندی نسبت به استفاده بهینه از آب به کشاورزان آموز‌ش‌های خوبی داده شود.

معاون بهره‌برداری آب و خاک جهاد کشاورزی استان ادامه داد: در اجرای سیستم های نوین آبیاری 7039 هکتار را باید با اعتباراتی که داریم مجهز کنیم و برای مقابله با کم‌آبی 85 درصد هزینه تجهیز به سیستم‌های نوین آبیاری توسط دولت به کشاورزان داده می‌شود. در بحث قنوات نیز طرح‌های حمایتی خوبی وجود دارد و به کشاورزان توصیه می‌شود از این طرح‌ها استفاده کنند.

* 88 درصد آب استان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود

مدیرعامل آب منطقه‌ای خراسان شمالی با اعلام اینکه 88 درصد آب تولید در استان در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود افزود: حدود 88 درصد آب تولیدی در استان در حوزه کشاورزی 4 درصد در حوزه آب شهری، 2.1 در بخش آب و فاضلاب روستایی و مابقی نیز در حوزه صنعت استفاده می‌شود.

علوی با بیان این مطلب که با کشاورزان در راستای مصرف حداقلی آب جلساتی برگزار شده اضافه کرد: حفظ و صرفه جویی آب با افزایش بهره‌وری آب در حوزه کشاورزی میسر نمی‌شود لذا جهاد کشاورزی باید برنامه‌های خود را بر روی آبیاری نوین و افزایش بهره‌وری مصرف آب متمرکز کند.

* 43درصد اعتبارات شیروان به حوزه آب اختصاص یافت

فرماندار شهرستان شیروان نیز گفت: 43درصد اعتبارات شهرستان به حوزه آب اختصاص یافت که نسب به سرانه اعتبارات سایر دستگاه های اجرایی شهرستان رقم بسیار بالایی است.

امین رضا مراتی در جلسه کمیته برنامه ریزی شهرستان با بیان‌اینکه در بحث آب شرب ، کشاورزی و شبکه توزیع اتلاف زیادی داریم افزود: یک عزم همگانی و با کمک و همکاری مردم جهت حفظ و تامین آب شهرستان نیاز است تا دچار بحران نشویم. با توجه به اعتبارات کم و مشکلات زیاد ، باید با برنامه ریزی دقیق نسبت به هزینه کردها اقدام کنیم.

امین رضا مرآتی افزود: کاهش اعتبارات قطعا مسبب کاهش کیفیت خدمت رسانی نخواهد بود و ایجاد بستر مناسب جهت سرمایه گذاری بخش خصوصی میتواند عامل رشد و توسعه شهرستان باشد.

وی تصریح کرد: اعتبارات تخصیص یافته به دستگاه ها صرفا باید در مورد خاص آن هزینه شود و امکان جابجایی اعتبارات و صرف هزینه در پروژه های دیگر وجود ندارد که در این صورت فرمانداری حتی در اواسط سال و کار نسبت به قطع اعتبار اقدام خواهد کرد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار: 29 خرداد 1397، کدخبر: 1752884 ، www.tasnimnews.com
اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
0
0
این دیگه زنگ خطر نیست! شیپور قیامته! نمیدونم چرا همیشه همیشه میخوایم کر باششیم
ا.ف75
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۵
0
0
این زنگ خطر سالهاست به صدا در اومده اما ما خودمونو به نشنیدن میزدیم
م.ص76
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین