سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۳۶۴۸۶
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۷ - ۰۳:۵۵
خشک‌سالی‌های اخیر و کمی بارش باران طی زمستان سال گذشته در استان کرمان، خبر از در پیش بودن تابستانی بحرانی را برای کرمانی‌‌ها دارد. کم‌آبی سال‌هاست کشور ما را تحت تأثیر خود قرار داده و استان‌هایی چون کرمان که در دل کویر ایران قرار گرفته‌اند، این بحران را بیش‌تر از دیگر استان‌ها احساس می‌کنند.

شعارسال: حمیده حبیبی، رئیس مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان کرمان، با اشاره به این‌که میانگین بارش باران در استان کرمان طی امسال 31 میلی‌متر بوده است، گفت: این میزان حدود 100 میلی‌متر کاهش را نشان می‌دهد. وی افزود: نسبت به دوره بلندمدت، حدود 100 میلیمتر باید بارش اتفاق بیفتد که اندازه بارش بلندمدت شود. حبیبی از کاهش ۷۵ درصدی بارش‌های استان کرمان نسبت به پارسال در این استان خبر داد و تصریح کرد: مشکل کم‌آبی کرمان با بارش‌های اخیر جبران نمی‌شود.

کرمان بیش از ۸۰۰ لیتر آب در پیک مصرف کم دارد

طاهری، مدیرعامل آب و فاضلاب استان کرمان، گفت: تابستان 97 و سال آبی 96 و 97 سالی بسیار سخت و کم باران محسوب می‌شود، به‌طوری‌که کمترین میزان بارندگی طی 50 سال گذشته را داشته است. وی حداکثر تولید را حدود هشت هزار لیتر در ثانیه عنوان کرد و افزود: در حوزه آب شرب، شرکت آب و فاضلاب استان کرمان با تمام توان، ظرفیت خود را برای خدمت‌رسانی به مردم به کار گرفته است. طاهری با اشاره به این‌که شهرهای رفسجان، بم، نودژ، گنبکی، کرمان، سیرجان، دهج، جوزم و زرند در وضعیت قرمز قرار دارند، تصریح کرد: میزان تولید ما نسبت به میزان مصرف کاهش چشمگیری دارد. وی یادآور شد: در شهر کرمان بیش از ۸۰۰ لیتر آب در پیک مصرف کم داریم و در تابستان پیش رو یک سوم نیاز آبی مردم شهر کرمان را نداریم.

جمع‌آوری بیش از 2 هزار و 300 انشعاب غیرمجاز در کرمان

مدیرعامل آب و فاضلاب استان کرمان با اشاره به این‌که بخشی از آب شرب استان به ویژه شهر کرمان در حاشیه شهر توسط مشترکان حاشیه‌نشین مصرف می‌شود، گفت: بعضی از این مشترکان به صورت غیرمجاز از شبکه آب شهری استفاده می‌کنند. طاهری افزود: متأسفانه این نوع مصرف، غیر استاندارد، غیر بهداشتی و خارج از عرف است و میزان مصرف مدیریت نمی‌شود. طاهری گفت: طی سال 96 حدود دو هزار و 300 انشعاب غیرمجاز در استان کرمان جمع‌آوری شد که از این میزان، تعدادی مجاز و بقیه قطع و جمع‌آوری شدند. وی به مردم کرمان توصیه کرد همه کمک کنند تا در تابستان 97، آب به اندازه نیاز مصرف و در این زمینه صرفه‌جویی شود تا تابستان امسال را به خوبی و بدون قطعی آب پشت سر بگذاریم.

پیش‌بینی آب‌رسانی سیار به 2 هزار روستا در استان کرمان

حسین امیری خامکانی، رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان، هم موضوع آب را مهم‌ترین موضوع کنونی این استان دانست و ضمن اشاره به نشست مجمع نمایندگان با وزیر نیرو گفت: در این نشست نمایندگان حاضر در جلسه مسائل و مشکلات آب شرب شهر‌ها و روستا‌های حوزه انتخابیه را با توجه به کاهش منابع آبی، ضرورت تأمین منابع مالی در روستا‌هایی که باید با تانکر آب‌رسانی شوند، مورد تأکید قرار دادند. وی افزود: در سال قبل بیش از ٧٠٠ روستا با تانکر آب‌رسانی می‌شد و امسال پیش‌بینی می‌شود حدود دو هزار روستا به صورت آب‌رسانی سیار تابستان را سپری کنند؛ لذا باید منابع مالی آن تأمین شود. امیری خامکانی تسریع در اتمام پروژه‌های آب‌رسانی روستای حوزه‌های انتخابیه را از دیگر مباحث مطرح شده عنوان و تصریح کرد: با توجه به این‌که عمده آب شرب استان از منابع زیرزمینی تأمین می‌شود و هر لحظه امکان این‌که یک چاه خشک شود هست، پس باید آمادگی لازم وجود داشته باشد.

بیش از 90 درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود

آمارها نشان می‌دهد بخش عمده‌ای از آب استحصالی کشور در بخش کشاورزی هدر می‌رود و در این راستا، بخش کشاورزی بیش‌ترین مصرف و هدررفت آب را به خود اختصاص می‌دهد. سعیدی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، گفت: یکی از محدودیت‌های اصلی بخش کشاورزی به ویژه در استان کرمان، محدودیت منابع آبی است و تقریباً بیش از 95 درصد آب مصرفی از سفره‌های زیرزمینی تأمین می‌شود. وی افزود: کاری که در این زمینه باید انجام شود و ما به دنبال انجام آن هستیم، افزایش بهره‌وری است؛ یعنی در بخش کشاورزی از آب موجود باید بهره‌وری مناسب داشته باشیم.

برنامه‌های جهاد کشاورزی برای مدیریت آب در کرمان

سعیدی تصریح کرد: یکی از برنامه‌های ما توسعه کشت گلخانه‌ای است و بدین‌ترتیب می‌توانیم 10 برابر آب کمتر مصرف و 10 برابر محصول بیش‌تر تولید کنیم. وی حذف محصولات آب‌بر را که بهره اقتصادی مناسبی ندارند، یکی دیگر از برنامه‌های این سازمان برای کاهش کم‌آبی در استان عنوان کرد و یادآور شد: برای انجام این کار باید سطح زیر کشت محصولات را کاهش داده و به سمت کشت‌ گلخانه‌ای گیاهان دارویی و گیاهانی که آب کمتری استفاده می‌کنند، برویم و کشاورزان هم قطعاً می‌پذیرند.

اعطای وام بلاعوض به کشاورزان پیشرو برای اجرای روش‌های مدیریت مصرف آب

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: دولت 10 میلیون تومان وام بلاعوض به کشاورزان پرداخت می‌کند تا به سمت و سوی روش‌های مدیریت مصرف آب بروند. سعیدی از کشاورزان خواست به سمت کشت محصولاتی چون زعفران، زرشک، گل محمدی و به ویژه گیاهان دارویی که بذرهایی مقاوم دارند، بروند. وی افزود: کشاورزان در کوهستان‌ها و مناطق سردسیر از قنات‌ها استفاده کنند و آن دسته از افرادی که از موتور پمپ استفاده می‌کنند نیز در فصل‌هایی که نیاز ندارند، آن را خاموش کنند.

مدیریت بهینه منابع آبی نیازمند عزم ملی و همراهی همه بخش‌ها

جهان با معضل کم‌آبی روبروست و در سال‌های اخیر به دلیل مصرف بی‌رویه منابع آب در کنار تغییرات اقلیمی، شهرها و کشورهای مختلف با مشکل کمبود آب آشامیدنی مواجه هستند. ایران هم‌اکنون در حال تجربه‌کردن مشکلات جدی کمبود آب است. خشک‌سالی‌های مکرر توأم با برداشت بیش از حد آب‌های سطحی و زیرزمینی از طریق شبکه بزرگی از زیرساخت‌های هیدرولیکی و چاه‌های عمیق، وضعیت آب کشور را به سطح بحرانی رسانده است. از نشانه‌های این وضعیت خشک‌شدن دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و تالاب‌ها، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، تخریب کیفیت آب، فرسایش خاک، بیابان‌زایی و طوفان‌های گرد و غبار و فرونشست زمین است. تبخیر آب، بهره‌برداری‌های نادرست و هدررفت بالای آب از دیگر معضلاتی است که منابع آبی کشور را با فقر شدید مواجه کرده و غلبه بر این مشکل جز با همکاری مردم و مسئولان امکان‌پذیر نخواهد بود. به‌طور کلی باید گفت موضوع آب و مدیریت بهینه منابع آبی از جمله چالش‌هایی محسوب می‌شود که فائق آمدن بر آن نیازمند عزم ملی و همراهی همه بخش‌ها در کشور است، زیرا زنگ خطر کم‌آبی همواره به گوش می‌رسد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار:2تیر1397، کدخبر: 46324: www.sabzineh.org


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین