سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۳۶۸۸۳
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۷
معاون شرکت آب و فاضلاب استان قم از امکان جیره‌بندی آب و همچنین شور شدن آب در صورت عدم صرفه‌جویی مردم خبر داد و گفت: مردم با اقداماتی جزئی می‌توانند مصرف آب را تا حدود زیادی کاهش دهند.
شعار سال: معاون شرکت آب و فاضلاب استان قم از امکان جیره‌بندی آب و همچنین شور شدن آب در صورت عدم صرفه‌جویی مردم خبر داد و گفت: مردم با اقداماتی جزئی می‌توانند مصرف آب را تا حدود زیادی کاهش دهند.
 تا همین چند سال پیش شاید تنها تصویری که اغلب مردم ایران از خشکسالی در ذهن داشتند تصاویری از روزنامه‌ها و کتب درسی بود که در آن زنان و کودکان آفریقایی با در دست داشتن ظرف آب در صف انتظار ماشین‌های آب‌رسانی بودند، اما این قضیه امروز در تعداد بسیار کمی از روستاهای ایران قابل‌مشاهده است که در صورت عدم رعایت مصرف درست از آب به مناطق بیشتری سرایت کرده یا حداقل خود را به‌صورت‌های دیگری مانند جیره‌بندی و غیره نشان خواهد داد.

قرار داشتن استان قم در ناحیه گرم و خشک کشور و خشکسالی‌های پی‌درپی در این استان و کاهش ذخیره سدهای تغذیه‌کننده استان در سال‌های اخیر و همچنین تأثیر به سزای صرفه‌جویی در گذراندن بحران کم‌آبی بهانه‌ای شد تا به گفت‌وگو با مجتبی وزین اقبال معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان قم بپردازیم.

* میزان مصرف به ازای هر شخص در طول روز چقدر است؟

برای مصرف آب مناسب برای افراد در طول روز عدد دقیقی تعریف‌نشده است، اما نظر کارشناسان این بوده که مصرف روزانه کمتر از 120  لیتر مقدار مناسبی است.

* مردم چگونه می‌توانند میزان مصرف متوسط خود را محاسبه کنند‌؟

در قبوض آب خانگی قسمتی برای میزان مصرف ماهانه و متوسط روزانه درج‌شده است که با تقسیم میزان مصرف روزانه به تعداد افراد خانواده، مقدار مصرف متوسط هر فرد به دست می‌آورد‌.

* مصرف آب در استان نسبت به گذشته چه تغییری کرده است؟

در ابتدای سال جاری به علت افزایش دمای هوا، میزان مصرف آب نیز با افزایش 5 درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل با رشد مصرف روبه‌رو شد که با توجه به بارش‌های اخیر و کاهش دما، جلوی این رشد مصرف گرفته شد، امّا با توجه به گرم‌تر شدن هوا در چند روز اخیر، باید انتظار افزایش میزان مصرف آب را داشته باشیم.

* بارندگی‌های اخیر چه تأثیری در میزان ذخایر آب استان داشته است‌؟

بارندگی‌های ماه‌های ابتدایی سال شاید این تصور را در ذهن مردم استان ایجاد کند که مشکل تأمین آب در استان حل‌شده است، اما واقعیت این‌طور نیست؛ چراکه بارش‌های اخیر در کشور و در استان قم اکثراً به‌صورت باران بوده که تأثیر بسیار کمتری نسبت به برف در ایجاد ذخیره آبی دارد و از طرفی همین بارش باران نیز نسبت به درازمدت گذشته کاهش زیادی داشته است و مجموعه این عوامل همکاری مردم را برای حل مسئله کمبود آب می‌طلبد.

* آیا امکان تغییر کیفیت آب با توجه به کاهش ذخایر پشت سدها وجود دارد؟

این مسئله تا حدود زیادی با صرفه‌جویی و مصرف درست آب توسط مردم قابل‌پیشگیری است، اما درصورتی‌ که مصرف آب در استان از رشد مصرف قابل‌توجهی برخوردار باشد امکان کاهش سطح کیفیت آب شبکه آب‌رسانی قم وجود دارد.

* با توجه به‌احتمال جیره‌بندی در برخی مناطق کشور، وضعیت استان قم از این نظر چگونه است؟

شرکت‌های مختلف مربوط به اداره آب اعم از آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب و غیره همگی سعی بر این داشته تا از جیره‌بندی آب در استان جلوگیری شود، اما با توجه به منابع آب موجود درصورتی‌که همشهریان صرفه‌جویی را رعایت کنند، مشکلی در زمینه تأمین آب مورد نیاز مردم نخواهیم داشت.

* مردم چگونه می‌توانند در مصرف آب روزانه خود صرفه‌جویی کنند؟

یکی از اقداماتی که خانواده‌ها باید در این زمینه انجام دهند استفاده از سر شیر و دوش حمام و به‌طورکلی کاهنده‌های مصرف در شیرآلات است که با استفاده از آن‌ها می‌توان مصرف آب را تا 30 درصد کاهش داد، همچنین یکی از اقدامات دیگر استفاده از فلاش‌تانک‌های جدید دومرحله‌ای در ساختمان‌های در حال ساخت است.

* فلاش‌تانک‌های جدید چه تفاوتی نسبت به قدیمی‌ها داشته و خانه‌هایی که فلاش‌تانک آن‌ها قدیمی‌تر است چه اقدامی برای کاهش مصرف آب می‌توانند انجام دهند؟

فلاش‌تانک‌های قدیمی از حجم زیادی از آب در حدود 20 لیتر استفاده می‌کردند اما فلاش‌تانک‌های جدید در مرحله اول 3 لیتر و در مرحله دوم 6 لیتر آب مصرف می‌کنند، همچنین با توجه به اینکه هر فرد در روز به‌طور متوسط شش بار از سرویس بهداشتی استفاده می‌کند، می‌توان گفت با استفاده از فلاش‌تانک‌های جدید به میزان قابل‌توجهی مصرف آب کاهش پیدا می‌کند.

در فلاش‌تانک‌های قدیمی نیز با قرار دادن یک بطری داخل فلاش‌تانک می‌توان حجم زیادی را از آن اشغال کرد که این امر می‌تواند تأثیر زیادی در کاهش مصرف آب توسط فلاش‌تانک‌ها داشته باشد.

شعار سال؛ با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار: 4 تیر 1397، کدخبر: 1759965 ، www.tasnimnews.com
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین