سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۳۷۲۹۰
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۱
دریابست درحالی در استان بوشهر اجرا می‌شود که در هیچ یک از استان‌های ساحلی جنوبی هم‌مرز با خلیج فارس چنین طرحی وجود ندارد. شماری از صیادان بوشهری با مراجعه به استانداری این استان خواستار لغو طرح دریابست در بوشهر شدند.

شعار سال: دریابست درحالی در استان بوشهر اجرا می‌شود که در هیچ یک از استان‌های ساحلی جنوبی هم‌مرز با خلیج فارس چنین طرحی وجود ندارد. شماری از صیادان بوشهری با مراجعه به استانداری این استان خواستار لغو طرح دریابست در بوشهر شدند. این صیادان که شمار آن‌ها حدود 200 نفر بود، گفتند: دریابست درحالی در استان بوشهر اجرا می‌شود که در هیچ یک از استان‌های ساحلی جنوبی هم مرز با خلیج فارس چنین طرحی وجود ندارد. آنان افزودند: طرح دریابست پیش از آغاز صید میگو برای صیانت و حفاظت از نسل آبزیان به‌ویژه این گونه اجرا می‌شود، این درحالی است که معیشت روزمره صیادان به صید ماهی وابسته است و در زمان دریابست هیچ بیمه بیکاری‌ای نیز به آنان پرداخت نمی‌شود.

برای گذران زندگی با مشکل روبه‌رو هستیم

یکی از صیادان مراجعه‌کننده به استانداری بوشهر اظهار داشت: دریابست در حالی از دهم تیرماه آغاز می‌شود که طی چند هفته گذشته به علت شرایط نامساعد و متلاطم و طوفانی‌بودن خلیج فارس موفق به دریاروی نشده‌ایم و برای گذران زندگی با مشکل روبه‌رو هستیم. علی ماهینی افزود: تنها راه امرار معاش صیادان صید و صیادی است و چنانچه در حدود دو ماه به علت شرایط نامساعد جوی و طرح دریابست موفق به صید نشوند، در تأمین معاش خانواده با مشکل روبه‌رو می‌شوند. وی اظهار داشت: طرح دریابست تنها در استان بوشهر اجرا می‌شود و در دیگر استان‌های ساحلی جنوب کشور چنین طرحی وجود ندارد و صیادان استان بوشهر نیز خواستار لغو این طرح هستند. شیلات استان بوشهر، زمان اجرای طرح دریابست در محدوده آب‌های ساحلی خلیج فارس در این استان را از 10 تیر تا آغاز فصل میگو اعلام کرده است.

طرح دریابست فرصتی برای تعمیر شناورها و بهینه‌سازی ادوات صیادی است

عباس آهنگرمقدم هم در مورد اجرای طرح دریابست گفت: این طرح از 10 تیر تا آغاز فصل میگو در محدوده آب‌های ساحلی خلیج فارس استان بوشهر اجرا می‌شود. آهنگرمقدم با تأکید بر ممنوع‌بودن صید تا زمان تعیین آزادسازی صید میگو تصریح کرد: صیادانی که اقدام به صید غیرقانونی و بدون مجوز کنند، با آنان برخورد قانونی می‌شود، چرا که این نوع صید به زیستگاه‌های آبزیان خسارات جبران ناپذیری وارد می‌کند. وی به فعالیت شبانه‌روزی گشت یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات استان بوشهر اشاره و خاطرنشان کرد: گشت یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات استان بوشهر برای نظارت و کنترل فعالیت‌های صید و صیادی همواره از صیدهای غیرمجاز جلوگیری می‌کند و در زمان اجرای طرح دریابست هیچ شناوری اجازه فعالیت صید و صیادی ندارد. معاون شیلات استان بوشهر اجرای طرح دریابست را فرصتی برای انجام تعمیرات شناورها و بهینه‌سازی ادوات صیادی دانست و تأکید کرد: با تعیین زمان صید میگو صیادان با اطمینان بیش‌تری برای صید این آبزی راهی دریا می‌شوند.

اجرای طرح دریابست در تابستان سال 1396 با استقبال صیادان روبه‌رو شده است

روابط عمومی شیلات استان بوشهر نیز به نقل از کارشناس آمار صید این اداره کل اعلام کرد: اجرای طرح دریا بست در تابستان سال 1396 در آب‌های ساحلی این استان موفقیت‌آمیز بود و با استقبال صیادان روبه‌رو شده است. فاطمه گرگانی افزود: نتایج نظرسنجی میدانی به‌عمل آمده در قالب پرسش‌نامه از بهره‌برداران همزمان و پس از اجرای طرح دریابست در آب‌های ساحلی استان در سال گذشته حاکی از اجرای موفق طرح و دستاوردهای مثبت آن بوده است. وی اظهار داشت: نتایج دو مرحله تحقیق میدانی به‌عمل آمده در زمان اجرای طرح دریابست و بعد از فصل صید میگو سال 96 در قالب پرسش‌نامه از حدود 400 تن از صیادان و بهره‌برداران در شهرستان‌های ساحلی استان بوشهر حاکی از موافقت نسبی صیادان با اجرای طرح بوده است، به‌طوری‌که 50 درصد از آنان با اجرای 30 تا 45 روزه و 10 درصد با اجرای بیش از دو ماه این طرح موافق بوده‌اند. گرگانی ادامه داد: گرچه در شیوه اجرای طرح مشکلاتی ازجمله کم بودن کنترل‌ها به‌ویژه در صیدگاه‌های مشترک با استان‌های خوزستان و هرمزگان، مشکلات بیمه‌ای و درآمدی صیادان وجود دارد؛ اما با این حال شرکت‌کنندگان در نظرسنجی معتقد بودند اجرای دریابست در بلندمدت تأثیر مثبت در اقتصاد صیادی خواهد داشت.

اجرای دریابست با مدیریت حراست شیلات مفید است

حسین بهشتی‌نژاد هم در این رابطه اظهار داشت: در سال‌های اخیر صید غیرمجاز ترال (کف روب) در آب‌های این بندر شدت گرفته است. وی اضافه کرد: اگر طرح دریابست اجرا شود، به هیچ شناوری اجازه خروج داده نمی‌شود و می‌توان شناورهای متخلف را شناسایی و با آنان برخورد کرد. مدیر تعاونی صیادی بندر دیر اظهار داشت: ما می‌توانیم صیادان را به شرط این‌که دریابست توسط حراست شیلات با ابزار قدرتی که در اختیار دارد به‌طور جدی دریا را کنترل کند و نگذارد شناوری غیربومی به صید بپردازد، متقاعد به اجرای آن کنیم.

وی گفت: از طرف دیگر شیلات قول داده که صید میگو را از اول مرداد برای صیادان آزاد کند که این هم برای دریا و صیادان خوب است. بهشتی‌نژاد افزود: همچنین بیمه قبول کرده که در مدت دریابست و ممنوعیت فعالیت صیادان، بیمه آنان منظور شود. وی گفت: دریا نیاز به نفس کشیدن و استراحت دارد و همه باید از ذخایر دریایی محافظت کنند تا برای آیندگان حفظ شود. طی روزهای گذشته جمعی از صیادان بوشهر با مراجعه به استانداری این استان خواستار لغو اجرای طرح دریابست در این استان شدند. طرح دریابست پیش از آغاز صید میگو برای صیانت و حفاظت از نسل آبریان به‌ویژه این گونه اجرا می‌شود و با اجرای آن دریاروی و عملیات صید و صیادی برای صیادان ممنوع است. شیلات استان بوشهر، زمان اجرای طرح دریابست در محدوده آب‌های ساحلی خلیج فارس در این استان را از 10 تیر تا آغاز فصل میگو اعلام کرده است.

 با اجرای طرح دریابست، دریاروی و عملیات صید و صیادی برای صیادان ممنوع است. 12هزار صیاد با بیش از یک‌هزار و 200 فروند شناور صیادی در استان بوشهر فعالیت دارند که شماری از شناورها با مجوز تفریحی در امر صید و صیادی مشارکت می‌کنند. فصل صید میگو در استان بوشهر از مردادماه هر سال آغاز می‌شود و به مدت یک ماه تا 45 روز ادامه دارد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه سبزینه ، تاریخ انتشار 5 تیر 97، کدمطلب: 46493، www.sabzineh.org


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین