سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۳۷۶۶۸
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۹
افزایش فشار مخالفان بر دولت در شرایطی که کشور برای عبور از چالش های ناشی از خروج آمریکا از برجام به همدلی و همراهی همه گروه های سیاسی نیاز دارد، به مثابه همدستی با دشمنان علیه منافع ملی تعبیر می شود؛ خیانتی بزرگ که هرگز از اذهان عمومی پاک نخواهد شد.

شعار سال: شاید بتوان گفت دولت روحانی این روزها شدیدترین چالش ها را در طول حیات پنج ساله خود تجربه می کند. جدای از فشارهای ناشی از خروج یکجانبه آمریکا از توافق بین المللی برجام و تکاپوهای شبانه روزی دولتمردان برای جبران پیامدهای این خروج و تضمین تداوم اجرای توافق هسته ای با دیگر طرف های مورد مذاکره، مخالفان داخلی دولت همه توان خود را برای اخلال در عملکرد دولت و ناکارآمد جلوه دادن آن به کار گرفته اند.

مخالفان دلواپس مهمترین محور هجمه های بی امان خود را علیه دولت روی مسایلی چون وضعیت اقصادی، نابسامانی های بازار ارز، وضعیت تداوم اجرای برجام و ... متمرکز کرده اند و بی امان تر از همیشه بر دولت می تازند. در این میان حمله به شخص رییس جمهوری و انداختن مسوولیت همه چالش های کنونی کشور بر دوش او، زمینه های آغاز و شتاب گیری دور تازه ای از جنگ روانی علیه شخص رییس جمهوری را فراهم کرده است.

تاکید، تکرار و بحث در مورد گزاره هایی چون استعفا، استیضاح یا عدم کفایت سیاسی رییس جمهوری تاکتیک مخالفانی است که در رسانه ها و تریبون های در اختیار خود تلاش می کنند با بزرگنمایی مشکلات کشور و القای ناکارآمدی دولت و ناامیدی مردم، به ستیز با بالاترین مقام اجرایی کشور بروند و در پس این مواجهه، اهداف پشت پرده خود را آشکار کنند.

در شرایطی که کشور برای مدیریت فشارهای روانی و عینی ناشی از خروج آمریکا از برجام به ویژه در حوزه اقتصادی نیازمند اتحاد و همکاری همه گروه ها و جناح های سیاسی است و مقابله با تهدیداتی که مستقیما منافع ملی کشورمان را هدف قرار داده، هم افزایی قدرت و اقتدار ملی را می طلبد، مقابله و مواجهه آشکار مخالفان با دولت، معنایی جز همراهی با دشمنان نظام برای تضعیف انسجام و قدرت ملی و حاصلی جز تضییع منافع کشور نخواهد داشت.

تلاش برای اخلال در عملکرد دولت به ویژه در حوزه اقتصادی در شرایطی که بازارها متاثر از فشارهای روانی، التهاب شدید و نوسانات دوچندانی را تجربه می کند، بزرگنمایی مشکلات، سیاه نمایی بیش از حد از وضعیت کشور و ... اقداماتی است که مخالفان برای ناکارآمد جلوه دادن دولت به کار گرفته اند. موج سواری روی احساسات و مطالبات جامعه و ارایه تصویری ناکارآمد و ناموفق از دولت، در خدمت ایجاد یاس و ناامیدی بیشتر در جامعه و آماده سازی شرایط مطلوب آنان برای پیاده سازی پروژه های تخریبی و حذفی علیه دولت به کار گرفته می شود.

در چنین شرایطی است که برخی رسانه ها و چهره های نام آشنای سیاسی مخالف دولت به صراحت از استعفا یا عدم کفایت سیاسی رییس جمهوری دم می زنند و رییس جمهوری منتخب مردم را به برکناری تهدید می کنند.

مخالفان از تشدید فضای یاس و ناامیدی در جامعه اهداف دوربرد دیگری را هم پیگیری می کنند. این مخالفان دستکم در سه انتخابات اخیر کشور به خاطر مشارکت بالای مردم، شکست خورده اند. این گروه تلاش می کنند با ناکارآمد جلوه دادن دولت برآمده از رای 24 میلیونی مردم، جامعه را نسبت به کارآمدی نهاد انتخابات و مشارکت سیاسی ناامید کنند تا شاید در انتخابات های بعدی بتوانند شکست های خود را جبران کنند.

در حالی مخالفان بی پرواتر از همیشه به دولت می تازند که خود هیچ بدیل منطقی و موثری برای ادره کشور و خروج از شرایط سخت کنونی ارایه نمی دهند. چه بسا اگر این مخالفان برنامه مشخص و کارآمدی برای اداره کشور داشتند، می توانستند در قامت منتقد و اپوزیسیون موثر واقع شوند و با افزایش غنای مطالبه گری در جامعه و پرسشگری اصولی از دستگاه اجرایی به کارآمدی بیشتر دولت کمک کنند.

در واقع ضعف در ارایه بدیل، نداشتن راهبرد و برنامه مشخص برای مدیریت کشور و سودای قدرت است که این گروه را به مخالفانی غیر هوشمند و بیگانه با منافع ملی تبدیل کرده است.

در محوریت و مرکزیت قرار دادن منافع کشور و حرکت همه گروه های سیاسی بر اساس شاخص منافع ملی را می توان رمز عبور از شکاف ها و اختلافات مبتنی بر منافع گروهی و اختلافات جناحی دانست؛ اختلافاتی که منافع یکایک ایرانیان را در معرض خطر قرار می دهد.

این همان نکته ای است که «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه در جریان حضور در جمع اعضا و فعالان اتاق بازرگانی مطرح کرد: ما در ایران از اصولگرا، اصلاح‌طلب، بی‌خط، مخالف جمهوری اسلامی ایران و یا مخالف دولت همه در یک کشتی نشسته‌ایم... خیال نکنید که اگر آقای روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می‌شوند.

در شرایطی که دولت همه توان خود را برای حفاظت از برجام و بقای توافق هسته ای با دیگر طرف های مذاکره کننده به کار گرفته و نشانه های مثبتی از طرف اروپایی دریافت کرده ایم، سخن گفتن از استعفا به مثابه چوبی دیگر لای چرخ حرکت دولت گذاشتن است.

کوبیدن بر طبل استعفا و تاکید بر عبور از این دولت، در شرایطی که کشور زیر فشار خروج آمریکا از برجام و کنشگری اخلالگرایانه برخی جریان های داخلی به ویژه در حوزه اقتصادی زیر فشار است، به حتم بحران های کشور را بیشتر خواهد کرد و بر حجم مشکلات خواهد افزود.

دولت اما نمی تواند دست روی دست بگذارد و فعالیت تخریب گرایانه مخالفان قسم خورده اش را نظاره کند. به باور بسیاری از ناظران، در چنین شرایطی که مخالفان از هر ابزاری برای زمین زدن دولت بهره می برند، روحانی باید بی پرده و شفاف با مردم سخن بگوید. مردم بهترین قاضی در ارزیابی عملکرد دولت و مخالفان و بهترین حامیان و پشتیبانان برای کسی خواهند بود که منافع ملی و نه منافع شخصی و گروهی را مبنای عمل خود قرار می دهد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری جمهوری اسلامی ، تاریخ انتشار 6 تیر 97، کدمطلب: 82954480، www.irna.ir


اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین