سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۳۸۱۵۸
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۹
شهرستان لارستان به دلیل موقعیت طبیعی و شرایط اقلیمی بستر مناسبی برای راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی و کسب درآمدی پایدار است.
شعار سال: شهرستان لارستان به دلیل موقعیت طبیعی و شرایط اقلیمی بستر مناسبی برای راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی و کسب درآمدی پایدار است.

استفاده از فناوری‌های نو و بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر به‌ سرعت در عصر کنونی در حال‌ توسعه است. شهرستان لارستان نیز به لحاظ جغرافیایی و همچنین بهره‌مندی از نیروهای جوان متخصص می‌تواند پیشگام استفاده از علوم جدید و فوائد آن باشد.

بهره‌گیری از مزایای انرژی خورشیدی چند سالی است که در کشور ایران مورد توجه قرار گرفته،  یکی از جوانان نخبه لارستانی نیز با توجه به موقعیت مناسب این شهرستان اقدام به راه‌اندازی کسب و کار در زمینه استفاده از انرژی‌های خورشیدی کرده است.

علی‌اکبر جسمانی، جوان موفق لارستانی در این زمینه اظهار داشت: تلاش کردم که با راه‌اندازی یک شرکت و با بهرهگیری از دانش مدیران زبده و مخترع در سطح جهانی و ارائه مطالعات فنی مهندسی، تأمین تجهیزات خورشیدی، نصب و راه‌اندازی نیروگاه و تأمین منابع مالی سهمی هرچند کوچک در راستای توسعه شهرستان لارستان داشته باشم.

* ابتدا مقداری درباره اهمیت انرژی خورشیدی بگویید.

جسمانی: ازدیاد جمعیت و افزایش ساخت‌وساز سبب نیاز بیشتر بشر به انرژی شده است. انرژی خورشید کاملاً پاک و عاری از هرگونه آلایندگی و رایگان و همیشه در دسترس است. دانشمندان به دنبال راهکار تازه‌ای برای جلوگیری از هدر رفت منابع پیشین و درعین‌حال تأمین انرژی موردنیاز بشر هستند.

در این میان انرژی خورشید به‌عنوان بهترین منبع شناخته‌ شده است چراکه میزان انرژی تابشی یک ساعت خورشید بر سطح کره زمین بیشتر از نیاز انرژی ساکنین کره زمین  در طول یک سال است.

*مدتی است که بحث راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی در منازل باب شده، روند این امر به چه شکل است.

جسمانی:کاهش بارش در سال‌های اخیر و کمبود آب پشت سدها سبب شده که دولت طرح ساخت نیروگاه‌های کوچک در منازل و کارخانه‌ها و سایر موارد از این‌ دست را در دستور کار خود قرار دهد و حمایت‌های ویژه‌ای از این طرح به عمل آورد. نخستین اقدام خرید برق تولید شده از متقاضیان با نرخ تضمینی 8000 ریال به ازای هر کیلووات است.

نیروگاه خورشیدی عبارت است از مجموعه فرآیندی که با استفاده از پنل‌های خورشیدی، انرژی خورشید را به الکتریسیته تبدیل می‌کند تا برای اماکن قابل‌استفاده شود.

 کاهش سوخت‌های فسیلی در 50 سال آینده، کاهش گازهای گلخانه‌ای و حفاظت از محیط‌زیست، در دسترس بودن منابع عظیم نور خورشید بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای، تولید پراکنده برق و جلوگیری از هدر رفتن انرژی در مسیر انتقال برق، خشک‌سالی و کمبود ذخیره آب در پشت سدها، افزایش بازده انرژی و غیره از جمله دلایل روی آوردن مردم به نصب این نیروگاه‌ها است.

  ایران با دارا بودن بیش از 300 روز آفتابی از ظرفیت خوبی برای تولید برق از انرژی خورشید برخوردار است و شهرستان لارستان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

* چرا استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی در واحدهای صنعتی یا تجاری حتی خانگی توصیه می‌شود؟

جسمانی: با توجه به خرید تضمینی و چند برابری برق تولیدشده توسط وزارت نیرو اجرای این طرح از بازده بالایی برخوردار است همچنین با توجه به سیاست دولت در جهت افزایش نرخ انرژی در سال‌های آتی ، تأمین انرژی توسط فعالان اقتصادی از طریق نیروگاه‌های خورشیدی مقرون‌ به‌ صرفه است.

مواد اولیه جهت تولید برق نور خورشید بوده که همیشه در دسترس و رایگان است، دچار نوسان قیمت نمیشود و هزینه‌ای به جز شست‌وشوی دوره‌ای (هر سه ماه یک‌بار) و حراست و نگهبانی ندارد.

عمر مفید سلول‌های خورشیدی 25 سال بوده  و در پایان دوره نیز قابل بازیافت و فروش است. در تمام فصول سال حتی روزهای تعطیل پروژه به فعالیت خود که همان تولید برق بوده ادامه می‌دهد. امکان اجرای پروژه در فازهای متعدد و کوچک وجود دارد و بهره‌برداری هر فاز نیاز به بهره‌برداری سایر فازها ندارد و در نهایت اینکه جهت اجرای طرح امکان دریافت زمین از منابع ملی وجود دارد.

* یکی از مواردی که ممکن است برای مردم سوال باشد، بحث درآمد از نیروگاه‌ها است.

جسمانی: در ایران ساعت مفید استفاده از نور خورشید برای تولید برق بین 5 تا 7 ساعت است. استان فارس از جمله مناطق عالی و با بالاترین بازده است. درآمد نیروگاه با حداقل تولید روزانه یعنی 5.5 ساعت محاسبه می‌شود. درآمد هریک کیلووات در هرماه حدود یک‌میلیون و 300 هزار ریال است.

* هزینه ساخت نیروگاه و بازگشت  سرمایه در این طرح به چه شکل است؟

جسمانی: هزینه ساخت نیروگاه بنا به ظرفیت و نوع تجهیزات به ازای هریک کیلووات حداقل 5 و حداکثر 9 میلیون تومان است. انتخاب نوع تجهیزات به عهده متقاضی است. بازگشت سرمایه در این طرح 3 سال است البته در قالب طرح شرکت آرینا سولار آرین از ماه دوم پس از بهره‌برداری امکان دریافت بخشی از درآمد نیروگاه برای صاحب آن به وجود می‌آید.

پنل‌های خورشیدی در نمای ساختمان، نماهای نیمه شفاف مثل پنجره‌ها، سایبان‌ها، در بام ساختمان و سطح زمین قابل‌نصب است. امکان استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی در تمام اماکن تجاری، خانگی، صنعتی و کشاورزی وجود دارد و می‌تواند به‌ عنوان یک درآمد پایدار و جبران هزینه‌های مصرف انرژی به آن نگاه کرد.

اگر بخواهیم سرمایه‌گذاری در این طرح با سپرده‌گذاری در بانک مقایسه کنیم، در موقعیت سپرده‌گذاری سودی که عاید سرمایه‌گذار می‌شود 15 درصد سود به‌صورت سالیانه است. با احتساب اینکه با گذر زمان و افزایش تورم ارزش مبلغ سپرده‌گذاری شده کاهش می‌یابد اما در این طرح سود سرمایه‌گذاری به‌صورت تضمین‌ شده معادل 60 درصد سالیانه است و با گذر زمان نه‌ تنها از ارزش سرمایه کاسته نمی‌شود بلکه با وجود مستهلک شدن باز هم ارزش تأسیسات موجود بیشتر می‌شود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار: 10 تیر 1397، کدخبر: 1764478 ، www.tasnimnews.com
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین