سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۳۸۹۷۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۶
فتاح رییس کمیته امداد خمینی (ره) با اشاره به کاستن موازی کاری ها میان این نهاد و سایر نهادهای متولی گفت : در دو سال اخیر تلاش کردیم تا هماهنگی کاملی را با سازمان بهزیستی داشته باشیم .

شعار سال: پروانه مافی در نشست مشترک فراکسیون خانواده مجلس ،کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی با موضوع زنان سرپرست خانوار برگزار شد گفت : در نشست اخیر مقام معظم رهبری با نمایندگان مجلس ایشان در کنار مسایل مهمی که مطرح کردند موضوع خانواده را مورد تاکید قرار دادند و این بیانگر آن است که مسله خانواده اکنون در نظام کلان برنامه ریزی کشور مورد توجه قرار دارد .

مافی با اشاره به بودجه سال ٩٧ و تکالیف حوزه های حمایتی و توانمندسازی گفت :در بودجه ٩٧ بودجه کمیته امداد به میزان ده درصد و سازمان بهزیستی به میزان ٩.٥ درصد افزایش داشته است و این نشان دهنده توجه مجلس به وظایف و مسولیت های این دو نهاد است و انتظار می رود که در حوزه هایی که دارای چالش است ورود جدی داشته باشید ، هر چند که به خوبی می دانیم همین میزان بودجه نیز کافی نیست .
مافی همچنین با اشاره به کاهش بودجه بیمه زنان سرپرست خانوار گفت :علی رغم تلاش هایی که کردیم این بودجه ٣٩ درصد کاهش داشته است و قطعا بر خلاف اهتمام و توجهی است که در نظام برنامه ریزی کشور در حوزه حمایت از این قشر وجود دارد .
وی با اشاره به پیشینه قانون گذاری در حوزه حمایت از زنان نیازمند گفت : اولین قانون در زمینه حمایت از زنان سرپرست خانوار به سال ٦٢ باز می گردد که مربوط به تامین زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست بود و پس از آن در سال های متمادی این موضوع مطرح شده است و به وزارت رفاه ، بهزیستی و کمیته امداد تکلیف شده است.
مافی با اشاره به امار زنان سرپرست خانوار گفت : اکنون حدود سه میلیون و ١٠٠ هزار نفر زن سرپرست خانوار داریم که البته دلایلی چون طلاق ، اعتیاد،فوت همسر و یا زندانی شدن همسر مسبب آن است و لذا کمیته امداد و سازمان بهزیستی باید برنامه معینی برای توانمندسازی این قشر داشته باشد .
وی با اشاره به انکه در ٨ ماده قانون اساسی به صورت صریح به حمایت از زنان سرپرست خانوار نیازمند تاکید شده است گفت: در برنامه های توسعه ای نیز نگاه ویژه ای به این قشر بوده است ، بطور مثال در ماده ٩٦ برنامه چهارم توسعه تامین بیمه خاص حمایتی و یا در ماده ٢٣٠ برنامه پنجم توسعه ساماندهی امور اقتصادی و معیشتی زنان سرپرست خانوار مورد تاکید قرار گرفته است و در همین راستا در برنامه ششم توسعه ماده ٨٠ دولت را مکلف به حمایت از این قشر کرده است .
وی افزود:زنان سرپرست خانوار جز اقشار آسیب پذیر هستند که اگر نتوانیم حمایت های لازم را از انها داشته باشیم نمی توانیم مانع از ورود آنها به چرخه آسیب شویم .باید موازای کاری از بین برود و برنامه محور باشید .


در ادامه این نشست فتاح رییس کمیته امداد خمینی (ره) با اشاره به کاستن موازی کاری ها میان این نهاد و سایر نهادهای متولی گفت : در دو سال اخیر تلاش کردیم تا هماهنگی کاملی را با سازمان بهزیستی داشته باشیم.
وی با اشاره به رویکرد حمایتی زنان سرپرست خانوار گفت : ما مسول زنان سرپرست خانوار نیازمند هستیم،ولی پیش از هر اقدامی بهتر است به این بپردازیم که چرا زن سرپرست خانوار وجود دارد.
فتاح تاکید کرد: اکنون بحث طلاق یک معضل جدی است و ١٥ درصد زنان سرپرست خانوار مطلقه هستند که به کمیته امداد مراجعه می کنند این در حالی است که همین امار هم در ابتدای سال ٩٧ دوازده درصد بود و طی سه ماه با افزایش سه درصدی مواجه بودیم .
وی با اشاره به افزایش هزینه های حمایتی گفت : اکنون نرخ هزینه ای سبد خانوار ١٧ درصد افزوده شده است و باید از محل تبصره ١٤ برای تامین حمایت های مالی همراهی شود . باید بتوانیم برای اقتصاد خانواده برنامه هایی داشته باشیم تا از فقر که اساس طلاق ، اعتیاد و بسیاری از اسیب های دیگر است جلوگیری کنیم .
فتاح همچنین درخواست کرد : بهتر است در بودجه ٩٧ ردیف جداگانه ای برای موضوع زنان سرپرست خانوار از محل بودجه کمیته و سازمان بهزیستی دیده شود تا بتوانیم هدفمند تر حرکت کنیم .

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری تحلیلی ساعت24، تاریخ 12 تیر 97، کد مطلب: 367586: www.saat24.news


اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۴
0
0
ا.ف75
من احساس میکنم که این امار باید خیلی خیلی بیشتر از این ها باشد! چون با نگاهی به درون جامعه متوحه می شویم که امار طلاق و کودکانی که توسط این مادر ها بزرگ می شنو بیشتر از 15 درصد هستند
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین