سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۳۹۲۱۸
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۴
دانشجو معلم‌های دانشگاه فرهنگیان کرمان نسبت به صدور بخش‌نامه‌ای برای برگزاری ترم تابستانی در شهر مشهد و زنجان معترض و خواستار رسیدگی به این مشکل از سوی مسئولان شدند.

شعار سال: فصل تابستان است و ترم‌های تابستانی در برخی دانشگاه‌های کشور برگزار می‌شود، هرچند که ترم تابستانی اختیاری است؛ اما برخی دانشجویان برای اینکه زودتر فارغ التحصیل شوند، تصمیم به گرفتن ترم تابستانی می‌کنند.

دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان استان کرمان معترض به عدم برگزاری ترم تابستانی در استان خود هستند و دلایل مختلفی را برای مخالفت با آن مطرح می‌کنند، یکی از دانشجویان رشته دبیری معلمی ریاضی این دانشگاه می‌گوید: بر اساس بخشنامه‌ای که ابلاغ شده است، دانشجویان این دانشگاه که چند واحد تحصیلی آن‌ها باقی مانده است، مجبور هستند برای ترم تابستانی به شهر‌های مشهد یا زنجان بروند.

1

بیش از هزار کیلومتر؛ از قلعه گنج کرمان تا زنجان

این دانشجو با انتقاد از عدم نایده گرفتن مشکلات آن ها از سوی مسئولان برای برگزاری ترم تابستان در استان‌های دیگر اضافه می کند: برخی از دانشجویان با وجود مسافت طولانی مجبور هستند تا قلعه گنج کرمان به زنجان یا مشهد بروند، علاوه برآن هزینه رفت و آمد نیز به این استان‌ها برای دانشجویان زیاد است.

وی با اشاره به دیگر مشکلات بر سر راه دانشجو معلمان کرمان گفت: چرا مسئولان دانشگاه فرهنگیان بدون در نظر گرفتن شرایط دانشجویان یک شبه تصمیم به صدور بخشنامه ای می‌گیرند که دانشجو مجبور شود تا برای گذران چند واحد درسی به استان دیگر برود؟! چرا که برخی دانشجویان برای خود برنامه ریزی کرده‌اند؛ برخی قصد برگزاری مراسم ازدواج دارند و برخی دیگر در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کرده اند.

ترم تابستان اختیاری که به اختیار دانشجویان نیست

یکی دیگر از دانشجویان این دانشگاه می گوید: به ما می‌گویند که ترم تابستانی اختیاری است، اما اگر این ترم فارغ التحصیل نشویم، مهر سال جاری نمی‌توانیم به عنوان معلم در مدارس خدمت کنیم، حتی دانشجویانی که کارشناسی ارشد قبول می‌شوند، از ادامه تحصیل باز خواهند ماند و حق شرکت مجدد در کارشناسی ارشد را ندارند.

این دانشجو به برخی مشکلات آموزشی دانشجویان اشاره و عنوان می کند: رشته ما دبیری ریاضی است؛ درحالی که در استان دیگر رشته دانشجویان آموزش ریاضی است و واحدهای ما تطابق ندارد، علاوه بر این بر تعداد واحدهای درسی ما افزوده می‌شود که این به نفع ما دانشجویان نیست.

دانشجویان فکر کنند فرصت مطالعاتی می‌روند!

اما حسین خنیفر، رییس دانشگاه فرهنگیان کشور در رابطه با مشکل مطرح شده این دانشجو معلم‌ها می گوید: ما به دانشجو در این زمینه حق می‌دهیم و وظیفه ما خدمت به این دانشجویان است؛ اما این بخشنامه‌ای است که به ما صادر شده است.

هرچند که دانشجوها علت عدم برگزاری ترم تابستان در این دانشگاه را به دلیل صرفه جویی در هزینه و ندادن هزینه حق تدریس به اساتید مطرح کردند؛ اما رییس دانشگاه فرهنگییان در رابطه با عدم برگزاری ترم تابستان در دانشگاه فرهنگیان می‌گوید به دلیل برخی مورد از جمله تعمیرات در دانشگاه و همچنین تجمع دانشجو معلم‌ها در دوره ترم تابستانی این اقدام صورت گرفته است، اما دانشجوها این تصمیم را به عنوان فرصت مطالعاتی در نظر بگیرند.

1

سمبل کاری دروس دانشجویان در ترم کوتاه تابستان

اما یکی از اساتید این دانشگاه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجو به سردرگمی این دانشجویانش در این رابطه اشاره کرد و گفت: این بخشنامه طوری تنظیم شده است که تعداد دانشجو‌ها، برای برگزاری ترم تابستانی به حد نصاب نرسد، بخشنامه تعداد دانشجویان را ۲۵ نفر اعلام کرده است؛ در حالی که در گروه آموزشی ما ۲۵ دانشجو مشغول تحصیل هستند که چند نفر آن‌ها فارغ‌التحصیل شده است با این حساب واضح است که به حدنصاب نرسد.

رفتن این دانشجویان به استان دیگر برای ترم تابستانی به دلیل صرفه جویی در هزینه توجیهی ندارد

وی با بیان اینکه رفتن این دانشجویان به استان دیگر برای ترم تابستانی به دلیل صرفه جویی در هزینه توجیهی ندارد، می افزاید: ما شرایط این دانشجویان را بهتر می‌دانیم و براساس هماهنگی‌هایی که شد برخی کلاس‌های آنها در ترم بهار برگزار شده است؛ چراکه در ترم تابستانی که کوتاه است این دروس سمبل نشود. همچنین پروژه‌های علمی که در طول سال به همراه دانشجوها داشته‌ایم نباید نیمه تمام رها شود.

1

مباحث و گفته‌های بسیاری در اعتراض با برگزاری ترم تابستانی دانشجو معلمان کرمانی در استان‌های دیگر مطرح شد، با توجه به گفته‌های دانشجوها و اساتید آنها در اعتراض به برگزاری ترم تابستانی در استان دیگری با فاصله بیش از هزار کیلومتر تا محل اقامت آنها به نظر مسئولان دانشگاه فرهنگیان باید تدابیری برای حل مشکل این دانشجو معلم‌ها در نظر بگیرند.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار 13 تیر 97، کد مطلب: 695282، www.snn.ir


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین