سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۳۹۳۵۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۴
رئیس سازمان حج‌ و زیارت گفت: برای اعزام بیش از ۸۵هزار زائر ایرانی به حج تمتع برنامه‌ریزی لازم صورت گرفته است.

شعار سال: حمید محمدی ظهر امروز در همایش منطقه‌ای مدیران و کارگزاران استان‌های خراسان رضوی، شمالی، جنوبی و سیستان و بلوچستان حج تمتع 97 که در تالار ابن‌هیثم دانشگاه فرهنگیان مشهد برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به توافقی که با عربستان در تیرماه سال گذشته انجام شد ما برای 85 هزار و 200 نفر برنامه‌ریزی کردیم و کاروان‌ها سازماندهی شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت بیان کرد: آموزش‌های آنان از اواسط فروردین ماه شروع شد و به‌طور میانگین در 10 تا 12 جلسه درباره مسائل مناسک و اجرایی به‌ دلیل ویژگی‌های خاص حج توسط روحانیون، مدیران و مسئولان هر بخش به زائران ارائه شد. در هر استان پس از اتمام جلسات آموزشی یک همایش سراسری برای آشنایی بیشتر حجاج با مسایل اجرایی و عملیاتی و مناسک برگزار شد.

وی افزود: برنامه‌هایی که برای امسال در نظر گرفتیم در راستای روان‌تر شدن مسیر برای زائران بوده است؛ امسال ثبت‌نام و پرداخت‌ها کاملاً الکترونیکی بود. همچنین در مورد اقامت زائران که تقریباً بین 30 تا 40 روز است و 85 هتل در مکه مکرمه و 20 هتل در مدینه منوره در نظر گرفته شده‌ که سعی کردیم برای تسهیل ارائه خدمات تا حد امکان هتل‌های جدیدتر و بزرگتر باشند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اعلام اینکه اقامت حجاج در مدینه منوره به‌دلیل محدودیت تعداد هتل‌های این شهر به حداکثر شش روز کاهش پیدا کرده تصریح کرد: طبیعتاً به‌ دلیل محدودیت‌هایی که در مدینه منوره در زمینه اسکان وجود دارد و وضعیت مناسبی نیست حجاج زمان کمتری در آنجا اقامت دارند که ممکن است به پنج روز برسد اما مبنای ما شش روز است.

محمدی ادامه داد: تلاش کردیم امکاناتی که برای تغذیه، مسائل بهداشتی و غیره در نظر گرفتیم نسبت به سال گذشته مناسب‌تر باشد به‌ ویژه با توجه به اینکه 75 درصد حجاج ما افراد بالای 50 سال و 12.5 درصد هم بالای 75 سال هستند و خدمت‌رسانی به این عزیزان کمی مشکل‌تر است.

وی خاطرنشان کرد: به‌طور کلی ارائه خدمات به جمعی 85 هزار نفره در کشوری دیگر کار سختی است اما تمام دست‌اندرکاران اعم از کارگزاران سازمان حج و زیارت، هلال احمر و تمامی مجموعه‌هایی که در حوزه حج درگیر هستند درصددند که حجاج ما امسال نیز مانند حج 96 با رضایت بازگردند.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره هزینه سفر هر نفر به حج گفت: قبل از ثبت‌نام تمام هزینه‌ها و خدماتی که قرار است ارائه شود مشخص شده در اواخر بهمن‌ها جدول‌های هزینه‌ای نهایی و اعلام شد که بر اساس آن پایین‌ترین سقف قیمتی ما 13 میلیون و 500 هزار تومان و بالاترین آن 18 میلیون و 500 هزار تومان است و دلیل این اختلاف نوع هتل زائران است. البته پرواز هم بعضاً تفاوت قیمت اندکی دارد اما به‌دلیل اینکه 60 درصد کل هزینه سفر حج هزینه اقامت است بنابراین عمده علت تفاوت قیمت به‌دلیل درجه هتل است.

محمدی با تأکید بر اینکه روابط دوجانبه ایران و عربستان وضعیت خوبی ندارد، تصریح کرد: اما در مورد موضوع حج سعی کردیم در توافقنامه‌ای که با عربستان امضا کردیم نگرانی‌ها و مواردی را که برای ارائهخدمات بهتر به زائران مطالبه ما است مثل سال 96 ذکر کنیم تا اطمینان خاطر حاصل شود.

وی در پاسخ به سؤالی درباره تأمین امنیت جانی حجاج اضافه کرد: همان‌طور که گفته شد روابطی بین ایران و عربستان وجود ندارد اما برای اینکه مطمئن شویم که زائر به‌لحاظ دریافت خدمات مشکلی ندارد و امنیت، عزت و کرامت آنان حفظ می‌شود تمام مطالبات خود را در متن توافقنامه مذکور بیان کردیم و عربستان پذیرفت.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره خرید کالای ایرانی توسط حجاج به‌عنوان سوغات خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه مقام معظم رهبری امسال را به‌ عنوان سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری کردند و ما نیز به‌سهم خودمان سعی داشتیم بستری در این رابطه فراهم کنیم و راهکاری که اکنون مهیا شده است برای ارائه اجناس و اقلام مورد نیاز حجاج برای بردن به عربستان یا به‌عنوان سوغات در یکی از سامانه‌های اینترنتی معروف و توانمندی این که توافق انجام شده که البته این سامانه اشکالاتی نیز دارد و حجاج گفته‌اند که نوع اقلام و تنوع آن کافی نیست و باید تلاش کنیم سلیقه زائران در نظر گرفته شود.

محمدی ادامه داد: این کار چند ویژگی دارد؛ نخست اینکه حجاج ما کالای ایرانی خریداری کرده و به یک تولیدکننده ایرانی کمک می‌کنند، ارز از کشور خارج نمی‌شود، وقت و انرژی آنان در مکه و مدینه که باید معطوف به مسایل معنوی باشد در بازارها به‌هدر نمی‌رود، همچنین زائران اطمینان دارند این اقلام را سرموقعی که مقرر کرده‌اند درب منزل خود تحویل می‌گیرند و زحمت بار کشیدن و بسته‌بندی در فرودگاه آنها کم می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این امکان کاملاً اختیاری است و به‌عنوان یک بستر و ظرفیت در اختیار حجاج قرار می‌گیرد و هیچ محدودیت و ممنوعیتی در این مورد وجود ندارد.

رئیس سازمان حج و زیارت در پاسخ به سؤالی درباره مهم‌ترین چالش حج 97 تصریح کرد: مهم‌ترین موضوع حج 97 برای جلب رضایت زائران بحث امنیت است البته نه به‌ عنوان یک چالش بلکه به‌ عنوان دغدغه ما زیرا همان‌طور که حضرت آقا بارها تأکید کرده‌اند امنیت و عزت و کرامت حجاج برای ما بسیار مهم است بنابراین برنامه‌ریزی دقیقی در این زمینه انجام شده است.

در ادامه محمدعلی قاصری،قائم‌مقام بعثه مقام معظم رهبری در خراسان رضوی، درباره تعداد روحانیون کاروان‌ها اظهارداشت: 109 روحانی از سه استان خراسان امسال در کاروان‌های حج 97 خدمت‌رسانی می‌کنند که 98 روحانی از اهل‌تشیع و 11 روحانی اهل‌سنت هستند، از این 109 روحانی 56 نفر معین و 49 نفر معینه هستند.

وی افزود: امسال دو کارگاه معرفت‌افزایی برای روحانیون در استان‌های خراسان برگزار کردیم همچنین مانند هرسال در ماه رمضان اسرار حج در میدان شهدا برپا شد، علاوه بر این همایش بزرگ زائران حج در سالن شهید بهشتی مشهد برگزار شد و امروز نیز نشست یاوران حجاج را در برنامه داریم.

همچنین جواد شاد، مدیرکل حج و زیارت خراسان رضوی درباره آمار حجاج 97 این استان اظهار داشت: تاامروز 79 کاروان را در استان خراسان رضوی که شامل 10هزار و 519 نفر زائر می‌شود ساماندهی کردیم که هشت کاروان آن زائران اهل‌سنت به‌تعداد 1010 نفر است. از شهرستان مشهد 42 کاروان و از شهرستان‌های خراسان رضوی 35 کاروان به حج 97 اعزام می‌شوند.

وی افزود: امسال با همت مدیران کاروان کلاس‌های آموزشی به‌صورت اردویی و علمی برگزار شد که سبب می‌شود با دید باز به حج اعزام شوند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ 14 تیر 97، کد مطلب: 1768749: www.tasnimnews.com


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۷
0
0
همچنان هم.میگم این.کار ما توهین به ایران و ایرانیان کل جهانه وقتی که با عربستان مشکل داریم نباید چنین کاری را انجام دهیم
س.د76
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین