سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۴۰۴۶۹
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۵
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس عنوان کرد که دور شدن مناطق آزاد از کارکرد صادراتی و تبدیل شدن به پایگاه واردات و قاچاق ناشی از عملکرد ضعیف مدیران این مناطق است.
شعارسال: محمدرضا نجفی  گفت: از زمان تاسیس مناطق آزاد، مدیران این مناطق به وقت خود در جهت توسعه زیرساخت‌های لازم همت و تلاش نکردند و حالا به جایی رسیده‌ایم که این مناطق به لحاظ زیرساخت‌ها مشکلات اساسی دارد.

وی در ادامه افزود: در شرایطی که زیرساخت‌ها در مناطق آزاد مشکلات جدی دارد، بخش تولید نمی‌تواند در این مناطق فعالیت کند و تولید اقتصادی داشته باشد. در واقع نبود این زیرساخت ها تبدیل به هزینه های سرباری شده که تولید را غیر اقتصادی کرده و در نتیجه تولید کننده نمی تواند سرمایه گذاری ایجادی در صنعت و تولید داشته باشد، نرخ رشد صنعتی پایین آمده و در این مناطق محصولات در خور صادرات وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد، به موانعی بر می‌خورد که امکان صادرات را می‌گیرد و محدود می‌کند.

نجفی با تاکید بر اینکه این موارد معلول رویکردها و سیاست‌هایی است که در ادوار مختلف توسط مدیران و سیاستگذاران در سطوح مختلف در پیش گرفته شده است، اظهار کرد: امروز نتیجه این شده که به دلیل این محدودیت ها و مضیقه‌ها، تولید با کیفیت و کافی در این مناطق انجام نمی‌شود و یا اگر تولیدی هم صورت بگیرد، به دلیل وجود این محدودیت‌ها و مضیقه‌ها، امکان بازاررسانی آن وجود ندارد.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه مناطق آزاد با هدف تسریع در مبادلات اقتصادی توسعه صادرات ایجاد شده اند، عنوان کرد: این در حالی است که متاسفانه مناطق آزاد به قطب واردات تبدیل شده اند و به طور کلی از هدف و کارکرد اصلی خود دور شده اند.

نجفی با بیان اینکه در مناطق آزاد عدم شفافیت وجود دارد، تصریح کرد: متاسفانه گزارش‌های دوره ای مناسب از عملکرد مناطق آزاد ارائه نمی شود، زیرا این مناطق در مجموعه ای از محدویت ها، مشکلات و آسیب ها گرفتار شده اند و نتیجه آن ناکارآمدی و عدم ارائه عملکرد مورد انتظار از آنها است که همه اینها مخلوق مدیران این مناطق، شورای عالی مناطق آزاد و سیاستگذاران کلان کشور است.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه واگذاری مدیریت مناطق آزاد به وزارت اقتصاد یکی دیگر از مشکلات و چالش های این مناطق است، گفت: اتفاق بسیار بدی که در متن برنامه ششم توسعه اتفاق افتاد این بود که شورای عالی مناطق آزاد و ویژه کشور که به دلیل ذات و ماهیت عملکردی باید یک نهاد فرابخشی باشد، به زیر مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی سوق داده شد و این در حالی است که این وزارتخانه هیچ تناسب ذاتی و ماهیتی در عملکرد با حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه ندارد و در نتیجه شاهد بروز مشکلاتی در این مناطق هستیم.


شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری اقتصاد آنلاین، تاریخ انتشار: 19 تیر 1397 ، کدخبر:284256 ،www.eghtesadonline.com

اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
0
0
ضعف مدیریتی در همه ارگان های کشور دیده میشود , امیدواریم این مشکل مهم سریع تر در کشور حل و فصل شود
ا.ح75
حسین33
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
0
0
این مشکل را سال های سال است که در کشور داریم , مدیریت به نظر من باید در صدر رشته های تحصیلی در ایران قرار بگیرد
ا.ح75
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
0
0
مطمئن بودم نمی تونن مناطق ازاد رو مدیریت کنن که هر روزم دارن بیشترش می کنن
ن.ف83
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۲
0
0
از مناطق ازاد فقط ایجاد کردنشون رو توی مناطق مختلف یاد گرفتیم
س.د76
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربحث ترین