سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۴۱۰۰۰
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۷ - ۰۵:۱۲
نانوایان سنندجی با بیان اینکه "هیچ" مسئولی پاسخگوی مشکلات آنان نیست، می‌گویند آیا با روزی ۲۵ هزار تومان درآمد می‌توان زندگی کرد؟

شعار سال: نان یکی از مهم‌ترین بخش سبد غذایی هر خانوار ایرانی‌ است که نقش مهمی را در روند سلامتی هر کدام از ما انسان‌ها دارد و از دیگاه کارشناسان تغذیه و سلامت، مصرف آن برای هفتاد درصد از اقشار جامعه در جهت سالم ماندن و سلامت بدن به‌صورت جدی توصیه می‌شود.

شغل نانوایی از قدیمی‌ترین مشاغل ایران است اما این روزها نانوایان استان کردستان با مشکلات زیادی همچون کم بودن حقوق و دستمزد، نداشتن بیمه، افزایش نرخ بیمه، گران شدن مواد اولیه نان، عدم افزایش نرخ نان، کیفیت پایین آرد دولتی و به‌تبع آن افت کیفیت نان دست و پنجه نرم می‌کنند.

کارگران نانوایی‌های کردستان می‌گویند، با وجود اینکه در چند سال گذشته قیمت کالاها و خدمات مختلف در کشور بالا رفته، قیمت نان در چهار پنج سال گذشته تغییری نداشته اما هزینه‌های تولید این بخش و مواد اولیه نان، بالا رفته است، آنها از بی‌توجهی مسئولان و از اینکه هزینه‌های زندگیشان با درآمدشان همخوانی ندارد، به‌شدت گله‌مندند.

شاطر احمد یکی از نانوایان فعال در منطقه یک سنندج در زمینه مشکلات نانوایان سنندجی می‌گوید: نزدیک 5 سال است که قیمت نان اضافه نشده اما سال به سال آرد، شکر و نمک گران شده و حق بیمه و هزینه‌های جاری افزایش پیدا می‌کند.

وی بیان کرد: از دیگر مشکلاتی که با آن روبه‌رو هستیم این است که اجاره‌بهای محل فعالیت سال به سال افزایش پیدا می‌کند، سئوال اینجاست آیا با این وضعیت می‌توانیم حقوق کارگران را اضافه کنیم.

کیفت بد آرد، کیفیت نان را پایین آورده است

نانوای دیگری که در منطقه یک سنندج فعالیت می‌کند نیز می‌گوید: هزینه‌های زندگی کاملاً بالا رفته است اما حقوق کارگر نانوایی ثابت مانده و دستمزدی که به آنان می‌دهیم کفاف رفت‌وآمد روزمره و زندگیشان نیست.

شاطر محمدامین افزود: از دیگر مشکلاتی که با آن روبه‌رو هستیم کیفت بد آرد است که متأسفانه در کیفیت نان هم تأثیر گذاشته و هزینه‌های جاری نیز گران شده است.

کارگر نانوایی سنندج: آیا با روزی 25 هزارتومان می‌توان زندگی کرد؟

یکی از کارگران نانوایی‌های شهر سنندج می‌گوید که نزدیک پنج سال است که دستمزد ما اضافه نشده اما حق بیمه و هزینه‌های جاری زندگیمان افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: 5 سال است روزانه 25 هزارتومان دستمزد می‌گیرم، آیا واقعا با این پول می‌توان زندگی کرد؟!

این کارگر نانوایی گفت: در این صنف با مشکلات زیادی از «کیفیت بد آرد گرفته تا افزایش هزینه‌ها، کم بودن حقوق و دستمزد و صدور بی‌رویه جوازهای نانوایی» روبه‌رو هستیم، هر کدام از کوچه‌های سنندج را نگاه کنید یک نانوایی دارد؛ مشتری ما کم شده است و همانند گذشته فروش نان نداریم.

وی افزود: در این شغل به‌دلیل سختی‌های کاری که روزانه با آن سروکار داریم، سلامتیمان به خطر افتاده است، من خودم هر دو پایم واریس گرفته اما به‌خاطر دستمزد کم و هزینه‌های بالای زندگی و اجاره منزل نمی‌توانم دکتر بروم.

دستمزد کارگران نانوایی پس از گذشت 5 سال "هیچ" افزایشی پیدا نکرده است

یکی دیگر از کارگران نانوایی‌های سطح شهر سنندج می‌گوید، دستمزد کارگران بسیار پایین است، حدود 5 سال است که با نرخ قبلی کار می‌کنیم، آیا با روزی 30 تا 35 هزارتومان می‌توان زندگی کرد؟

وی گفت: از شما خبرنگاران می‌خواهیم مشکلات کارگران نانوایی را به گوش مسئولان برسانید تا بلکه آنها فکری به‌حال زندگیمان کنند، مسئولان یک روز خودشان را جای ما بگذارند، آیا با این دستمزد کارگری می‌توانند زندگی کنند؟

این کارگر نانوایی اضافه کرد: نرخ بیمه سال به سال افزایش پیدا می‌کند اما دستمزد کارگران هیچ تغییری پیدا نکرده است و 5 سال است با یک نرخ کار می‌کنیم و مسئولی هم پاسخگوی مشکلات ما نیست.

درآمد نانوایی‌ها در سنندج کفاف زندگی کارگران و کارفرمایان نیست؛ عرضه و تقاضا با هم همخوانی ندارد

رئیس اتحادیه نانوایان سنندج در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به مشکلات موجود در این صنف اظهار داشت: مشکلات نانوایان یکی و دو تا نیست، نزدیک 5 سال است که نرخ جدید نان به نانوا داده نشده اما هزینه‌های تولید این بخش همچون مواد اولیه، هزینه بیمه و حمل و نقل افزایش پیدا کرده است.

ناصر اسدی با بیان اینکه مسئولان درد نانوا و کارگران را نمی‌شنوند، افزود: مسئولی نمی‌پرسد که چرا نانوایی‌ها کم‌فروشی می‌کنند و تا ساعت 10 شب فعالیت می‌کنند اما کارگر آنها راضی به خانه برنمی‌گردد؛ درآمد نانوایی‌ها کفاف زندگی کارگران و کارفرمایان نیست و عرضه و تقاضا با هم همخوانی ندارد.

وی گفت: قبل از هدفمندی یارانه‌ها تعداد خبازی‌های فعال 350 واحد بود اما اکنون به بیش از 700 واحد رسیده که 671 واحد مجاز و 35 تا 40 واحد غیرمجاز نیز داریم، قبلاً سه هزار کارگر نانوایی داشتیم که اکنون به کمتر از یکهزار و 800 نفر رسیده و اکثراً بیمه دارند چراکه بدون بیمه کار نمی‌کنند.

نانوایان مجبور هستند آرد بفروشند!

رئیس اتحادیه نانوایان سنندج با انتقاد از کیفیت بد آرد دولتی تصریح کرد: متأسفانه دولت آردی که به نانوایان می‌دهد بی‌کیفیت و گاهاً از بین می‌رود و وقتیکه عرضه و تقاضا با هم همخوانی ندارد، نانوایان مجبور هستند آرد بفروشند!.

وی اذعان کرد: اکثر نانوایی‌های یارانه‌پز فروشگاه آرد برای نانوایان آزادپز شده‌اند، اگر دولت نرخ نان را تک نرخی کند این مشکلات برطرف می‌شود.

اسدی افزود: کارگران نانوایان همچنان چشم‌انتظار نرخ جدید دستمزد هستند چراکه نزدیک 5 سال است با مزد ثابت کار می‌کنند و این دستمزد فعلی پاسخگوی نیازهای زندگی آنان نیست.

به گزارش تسنیم، مسائل و مشکلات نانوایان سنندجی به‌تبع مسائل و مشکلات نانوایان سراسر کشور زیاد است و باید دولت و متولیان اتحادیه به‌فکر حل مشکلاتشان باشند.

آنچه که در ادامه مشاهده می‌کنید دردودل‌های نانوایان و کارگران نانوایی‌های سطح شهر سنندج است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار 22تیر 97، کدمطلب: 1774586، www.tasnimnews.com


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین