سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۴۱۰۹۹
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۳
مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی گفت: بنابر بر شاخص خشکسالی SPEI و بررسی‌های انجام شده 75 درصد استان درگیر خشکسالی شدید است.
شعار سال: مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی گفت: بنابر بر شاخص خشکسالی SPEI و بررسی‌های انجام شده 75 درصد استان درگیر خشکسالی شدید است.
علیرضا خندان رو اظهارکرد: میانگین دمای استان طی تیر ماه یک درجه افزایش دما نسبت به بلند مدت داشته است.

وی افزود: همچنین در خردادماه گذشته نیز 1.4 درجه افزایش دما را در استان نسبت به بلند مدت داشته‌ایم.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی با اشاره به بحث خشکسالی تصریح کرد: بنا بر شاخص خشکسالی SPEI که در دوره ده ساله بررسی شده 23 درصد مساحت استان درگیر خشکالی متوسط است.

خندان رو ادامه داد: همچین براساس این بررسی‌ها 75 درصد مساحت استان درگیر خشکسالی شدید و2 درصد مساحت آن درگیر خشکسالی بسیار شدید هستند.

وی یاداور شد: افزایش دما و خشکسالی‌ها باعث تشدید تبخیر در سطح استان شده و با توجه به کمبود رطوبت و افزایش دما، افزایش مصرف آب و برق را در استان داریم.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی یادآور شد: در صورت عدم رعایت مصرف در مقاطعی با مشکل کمبود آب و برق در استان مواجه خواهیم شد.

خندان رو بیان کرد: با توجه به کاهش نزولات آسمانی و خشکسالی چندین ساله در استان ضروری است برای جلوگیری از مشکلات کمبود آب همه مردم صرفه جویی را مد نظر داشته باشند.

وی تصریح کرد: همچنین بر اثر خشکسالی مراتع و بیابان‌های استان خشک‌تر و وزش باد باعث افزایش پدیده گرد و خاک در استان شده است.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی در خصوص تغییر اقلیم در استان تصریح کرد: تغییر اقلیم پدیده‌ای بلند مدت با بازه زمانی 20 تا 30 سال است که در حال حاضر به طور دقیق نمی‌توان گفت تغییر اقلیم به طور کامل در استان رخ داده اما درگیر این پدیده هستیم.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجویان ایران، تاریخ انتشار: 23 تیر 1397، کدخبر: 97042312040 ، www.isna.ir
اخبار مرتبط
برگزیده ها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین