سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۴۶۱۶۲
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۸
یک رسانه غربی با توجه به ماجرای پیش آمدن بحث‌هایی درباره بستن تنگه هرمز، در گزارشی به وضعیت موشک‌های ایران اشاره کرده و مدعی شده که ایران موشک فکور 90 را با استفاده از موشک‌های فونیکس AIM-54 آمریکا مهندسی معکوس کرده است.

شعار سال: نشریه نشنال اینترست آمریکا همزمان با جدی‌تر شدن بحث‌هایی درباره رویارویی نظامی ایران و آمریکا در ماجرای بسته شدن تنگه هرمز، در گزارشی به وجود موشک‌های فونیکس آمریکا در انبارهای ایران اشاره کرده و نوشته است موشک فونیکس اولین بار در سال 1974 به کار گرفته شد و در سال 2004 یعنی چند سال بعد از ورود جنگنده‌های اف-18 از دور خارج شد اما ایران تولید انبوه این موشک‌های هوا به هوای دور برد را ادامه داده است. این نشریه آمریکایی مدعی شده که موشک فکور 90 کپی موشک‌های فونیکس AIM-54 آمریکاست که اولین سلاح‌هایی بود که روی جنگنده‌های اف ۱۴ تامکت نصب می‌شد.

 در دوران پهلوی دوم، آمریکا تعداد زیادی از سلاح‌های فوق پیشرفته‌اش را به ایران فروخت که جنگنده‌های اف-14 و فانتوم‌های اف-4، تانک‌های M60 و موشک‌های فونیکس از جمله این سلاح‌ها بودند و پس از انقلاب دولت جدید ضد آمریکا در ایران، سلاح‌های آمریکایی را تحلیل و مهندسی معکوس کرده است. تهران در دوران هشت سال جنگ با عراق و ممنوعیت دسترسی به سلاح‌های جدید غربی، در حفظ سلاح‌های آمریکایی‌اش از طریق بازار سیاه (نظیر آنچه در ایران کنترا رخ داد) و ساخت قطعات یدکی داخلی متخصص شد. فونیکس یکی از دستاوردهای آنها در این دوره است. موشکی با طول 13 فوت و برد 100 مایل. ترکیب تامکت-فونیکس همراه جنگنده‌های رادار گریز اف-14، قرار بود بمب‌افکن‌های شوروی را قبل از رسیدن به ناوگان دریایی از بین ببرد.

ایران مدعی است که موشک فونیکس با سامانه‌های هدایت برتر با سرعت بیشتر و برد بالاتر ارتقا پیدا کرده و به موشک فکور تبدیل شده است. سامانه‌های راهیابی جدید تقریبا 30 درصد هوشمندترند و وزن کمتری دارند و قابلیت حمل موشک‌های اضافی را نیز دارد و می‌تواند اهدافی را در فاصله 220 کیلومتری هدف قرار دهد.

امیر حاتمی وزیر دفاع ایران از اینکه ایران با وجود تحریم‌های آمریکا علیه صنایع موشکی می‌تواند تولید انبوه موشک داشته باشد به خود می‌بالد و گفته است: امروز ما در فضایی زندگی می‌کنیم که با دشمنان بی‌شرم و مفلوکی مثل سران آمریکا و متحدان منطقه آنهت محاصره شدیم که هیچ چیزی جز زبان زور نمی‌فهمند.

نشنال اینترست نوشته است هنوز سوالاتی درباره این سلاح عجیب ایران وجود دارد؛ برای مثال چه هواپیمایی قرار است این موشک را حمل کند؟ فونیکس برای اف-14 طراحی شده بود و رادارهای دوربرد آن که توسط یک افسر که تعیین می‌کرد آیا فونیکس به هدف نزدیک شده یا نه هدایت می‌شد. ایران هنوز تعدادی از اف-14های قدیمی 45 ساله خود را نگه داشته است. اما کارآیی یک موشک با صد مایل برد در برابر هواپیماهای پیشرفته نیازمند رادارهای پیشرفته است. این در حالی است که رسانه‌های ایران گزارش کرده‌اند که این موشک می‌تواند مستقل از رادارهای هواپیمایی راه‌اندازی و شلیک شود.

از همه اینها جالب‌تر این است که ایران در میان همه این سلاح‌ها، فونیکس را که رکوردش در ارتش آمریکا غیر قابل انکار بوده را انتخاب کرده است. فونیکس سه بار شاهد مبارزه بوده است. زمانی که نیروی دریایی آمریکا سه موشک AIM-54 را به سمت هواپیمای عراقی در سال 1999 شلیک کرد. هر سه این موشک‌ها از بین رفتند. با اینکه فونیکس برد بلندی داشت، این موشک سنگین و گران بود و فاقد قابلیت مانور در برابر اهدافی نظیر جنگنده‌ها بود. موشک‌های هدایت شونده AMRAAM آمریکا نصف فونیکس برد دارند اما بسیار انعطاف‌پذیرترند.

ایران مدعی است تعداد زیادی از فونیکس‌هایش را در جنگ با عراق از دست داده. اگر آمریکا با بمب‌افکن‌های کند و سنگین B-52 به ایران حمله کند، موشک‌های فکور موقعیت خوبی به دست آورده‌اند اما در برابر اف-35ها و اف-18های آمریکایی چه خواهند کرد؟

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری رویداد24 ، تاریخ انتشار 13مرداد 97، کدمطلب: 140172، www.rouydad24.ir


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین