سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۴۶۹۲۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۳
رئیس دانشگاه فنی حرفه‌ای قاضی طباطبایی ارومیه گفت: متأسفانه ارتباطی بین علم و صنعت در دانشگاه‌های کشور وجود ندارد، این موضوع سبب افزایش فارغ‌التحصیلان بیکار شده است اما دانشگاه‌های فنی حرفه‌ای ظرفیت حل بخش اعظمی از بیکاری تحصیل‌کرده ها را دارند.

شعار سال: هرساله تعداد زیادی دانشجو، از دانشگاه‌های سراسر کشور فارغ التحصیل می‌شوند، دانشجویانی که به امید رسیدن به شغل و داشتن آینده شغلی بعد از سال‌ها صرف وقت و گاهی هزینه جشن فارغ‌التحصیلی می‌گیرند.

اما متأسفانه این فارغ‌التحصیلان بعد از اتمام تحصیلات به‌جای آنکه وارد بازار کار شوند، اسمشان به لیست بیکاران افزوده می‌شود، البته با عنوانی شکیل‌تریعنی " بیکاران فارغ‌التحصیل"، بر اساس آخرین آمار ارائه‌شده از سوی اداره رفاه، کار و تعاون آذربایجان غربی 32 هزار فارغ‌التحصیل بیکار در استان وجود دارد.

این موضوع که نقش دانشگاه در این میان چیست ؟و چرا باید این حجم بیکاری برای فارغ‌التحصیلان وجود داشته باشد، دلایل مختلفی دارد که بایستی از سوی کارشناسان امر بررسی و برای حل آن ها چاره‌سازی شود.

زیرا بیکاری از معضلاتی است که با خود مشکلات فراوانی همچون، اعتیاد، طلاق، دزدی و .... را مهمان ناخوانده و ناخلف جامعه می کند البته باوجود خیل عظیمی از دانشگاه‌ها با عناوین مختلف که به‌صورت قارچ وار رشد کرده‌اند، و هیچ معیاری برای گزینش دانشجو و برنامه ای برای آینده شغلی دانشجویان ندارند، وجود این حجم از بیکاری طبیعی و معقول است.

اما در این میان شاید آنچه بیش از هر چیزی خودنمایی می‌کند، عدم ارتباط دانشگاه با صنعت است. اگر به این ارتباط توجه بیشتری می‌شد و دانشجو به‌جای اینکه چند سال عمر خود را برای خواندن دروس تئوری صرف کند و در آخر به هیچ برسد.

اگر در دانشگاه با صنعت آشنایی بیشتری داشت و آموزش می‌دید این آموزش‌هادر نوع خود سبب تربیت نیروی کار متخصص شده، نیروی که نیاز اصلی جامعه امروز کشور است، هم‌چنین دانشجو بعد از اتمام تحصیلات به سبب مهارتی که پیداکرده بود می‌توانست برای خود اشتغال‌زایی کند.

در میان دانشگاه‌های کشور شاید بیش از همه دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای به ویژه در سالهای اخیر توانسته‌اند به تربیت نیروی کار متخصص ورود پیدا کنند و بر اساس آخرین آمار اعلامی 70 درصد دانشجویان این دانشگاه‌ها دارای شغل هستند.

به همین منظور مصاحبه‌ای با یعقوب پور اسد رئیس دانشگاه فنی قاضی طباطبایی ارومیه داشته‌ایم، در این مصاحبه، ارتباط بین صنعت و دانشگاه، خروجی‌های دانشگاه‌های فنی، برنامه‌های این دانشگاه برای آموزش صنعت برای دانشجویان و امکانات کارگاه‌های این دانشگاه مورد سؤال قرارگرفته و پاسخ داده شد.

نظرتان در خصوص لزوم ارتباط بین علم و صنعت را بگویید.

پور اسد: رمز موفقیت صنعت به روز بودن آن است و از سویی زمانی صنعت می‌تواند به موفقیت برسد که با دانشگاه ارتباط مفیدی داشته باشد، کشور ما نیز اگر بخواهد به رشد و شکوفایی برسد بایستی به ارتباط این دو مهم توجه ویژه ای داشته باشد.

علم و صنعت دو بال جدایی ناپذیز هستند، در کشورهای پیشرفته اصلی ترین دلیل توسعه توجه به اهمیت ارتباط علم و صنعت است، موضوعی که متاسفانه در کشور ما دچار غفلت قرار گرفته است.

وضعیت ارتباط علم و صنعت در کشورمان را چگونه ارزیابی می کنید و به نظر شما مشکلات بر سر راه ارتباط بین علم و صنعت چه مواردی است؟

پوراسد: متأسفانه صنعت در کشورمان بسیار ضعیف است و دانشگاه‌ها نیز در این مقوله عملکرد ضعیفی داشته‌اند، از سویی سرفصل کتاب‌های درسی نیز هیچ ارتباطی با نیازهای امروزی صنعت ندارند و کتاب‌ها 30 سال پیش تألیف شده و متناسب با نیازهای جامعه و صنعت امروز نیستند.

دانشگاه‌ها در کشورمان مهارت محور و تئوری محور هستند، دانشگاه‌های تئوری محور در زمینه تولید علم عمل می‌کنند و متأسفانه نتیجه کارشان کاربردی نیست و دردی از جامعه را دوا نمی‌کند و دانشجو بعد از اتمام دوره تحصیلی به ارائه یک مقاله بسنده کرده و دست آخر مقاله در کتابخانه‌ها خاک می‌خورد و دانشجو نیز به جمع افراد بیکار فارغ‌التحصیل افزوده می‌شود.

نظرتان درباره اهمیت وجود دانشگاه های فنی در کشور و نقش این دانشگاه ها در ارتباط بین علم و صنعت را بگویید؟

پور اسد: در این میان دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای مهارت محور هستند و خوشبختانه عملکرد بسیار مطلوبی در این زمینه داشته‌اند و اصلی‌ترین رسالت دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای تربیت تکنسین است و به سبب اینکه درس‌های این دانشگاه حالت عملی دارند لذا دانشجو مهارت‌های مورد نیاز را کسب می‌کند.

بر اساس آخرین آمار میزان مشغول به کار شدن فارغ‌التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه‌ای 70 درصد است این امر نشان از اهمیت و تأثیرگذاری این دانشگاه‌ها در بحث اشتغال دارد که توانسته است بخش اعظمی از مشکلات جامعه یعنی بیکاری را حل کند.

هم اکنون دولت به همه دانشگاه‌ها به صورت انقباضی می‌نگرد و تاکید بر کاهش آن ها دارد، اما به دانشگاه فنی و حرفه‌ای به صورت انبساطی نگریسته و علاقه‌ به افزایش کمی و کیفی آن ها دارد.

هنگام ورود بنده به دانشگاه قاضی طباطبایی ارومیه، یک هزار و 600 دانشجو وجود داشت اما هم اکنون به سه هزار و 300 نفر رسیده و در واقع دو برابر شده است.

دانشگاه فنی قاضی طباطبایی ارومیه چه اقداماتی برای اشتغال زایی دانشجویان انجام داده است؟

پوراسد: این دانشگاه همواره کوشیده ارتباط ثمربخشی بین صنعت و دانشجویان برقرار کند چراکه دانشگاه را ملزم به نقش‌آفرینی در عرصه تولید می‌دانیم،دانشگاه فنی حرفه‌ای قاضی طباطبایی ارومیه قراردادی با بخش اتوبوسرانی سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری ارومیه منعقد کرده که طی آن ساخت ایستگاه‌های اتوبوس انجام شده که علاوه بر تأمین نیاز شهر، سبب ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای دانشگاه و دانشجویان شده است.

سال گذشته دانشجویان این دانشگاه برای حمایت از مردم زلزله‌زده کرمانشاه در کارگاه دانشگاه تعدادی کانکس ساخته و برای مردم کرمانشاه ارسال کردند.

دانشگاه فنی قاضی طباطبایی ارومیه برای تحقق شعار سال "حمایت از کالای ایرانی" چه اقداماتی انجام داده است؟

پوراسد: امسال نیز با توجه به اینکه از سوی مقام معظم رهبری سال حمایت از کالای ایرانی نام‌گذاری شده است بنابراین قراردادی با کل دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای کشور منعقد شده تا ساخت تخت خواب‌های ایرانی برای همه دانشگاه ها انجام شود..

امیدواریم به‌زودی ساخت تخت خواب‌های دانشگاه‌های کل کشور در دانشگاه فنی حرفه‌ای قاضی طباطبایی ارومیه آغاز شود.

وضعیت کارگاه های دانشگاه فنی طباطبایی چگونه است؟

پوراسد: خوشبختانه کارگاه‌های دانشگاه دارای تجهیزات کامل و استاندارد هستند، وجود چنین کارگاه‌هایی در دانشگاه‌های فنی حرفه‌ای افزایش مهارت و امکان اشتغال دانشجویان را فراهم‌تر می‌کند تا بعد از اتمام تحصیلات بتوانند با تجربه کاری اثربخش‌تری کارآفرینی کنند.

برای ارتقا رتبه دانشگاه فنی طباطبایی به رتبه شش کشوری چه تلاش هایی انجام گرفته است؟

پوراسد: با توجه به فعالیت‌هایی که این دانشگاه انجام داده، تهران دانشگاه قاضی طباطبایی ارومیه را بسیار قبول دارد چون در گذشته اسم آن آموزشکده بود و تلاش شد تا در عرض یک سال به دانشکده تغییر یافت و نیز با توجه به ارتباطاتی که با وزارت علوم انجام و معرفی ظرفیت‌ها انجام شد، جزو هشت دانشگاه برتر اعلام شده و اخیرا حکم استانی آن آمد و در حکم دانشگاه است.

هم اینک دانشگاه قاضی طباطبایی نیازمند حمایت‌های استانی است در حالی که متاسفانه آنطور که باید، حمایت نمی‌شود چون هم اکنون یک ظرفیت بسیار خوبی ایجاد شده و آن اینکه دانشگاه فنی و حرفه ای کشور به استان‌ها اعلام کرده که ما آماده امضای تفاهم نامه برد -برد با استانداری‌ها هستیم بدین شکل که دانشگاه فنی حرفه ای، اعتباری به استان داده و آن اندازه نیز استانداری به دانشگاه فنی و حرفه ای استان‌ها پرداخت می‌کند.

پس این رقم را برای توسعه تجهیزات، کارگاه و ایجاد مراکز جدید استفاده می‌کنند و بی‌تردید نفع آن به کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای استان باز می‌گردد در حالی که متاسفانه آن حمایت در استان وجود ندارد.

بنابراین برای کسب اعتبارات ملی نیازمند اعتبارات استانی بوده و هم اکنون در شش استان این تفاهم نامه بسته شده است.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار 15 مرداد 97، کد مطلب: 1794510، www. tasnimnews.com


اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
0
0
واقعا این دانشگاه های فنی حرفه ای وسما فقط مدرک میده ونمره افراد تحصیل کرده وخروجیش اصلا اطلاعات ندارن وبدرد بازار کار نمیخورن م.ق71
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
0
0
بجای اینکه این همه دانشگاه های ازاد واین چیزا پول بگیرن مدرک بدن که به درد کسی نمیخوره دانشگاه های فنی حرفه ای بیشتر کار انجام میده حداقل یه حرفه ای رو که یاد میکگیرن واقعا توانایی دارن که وارد بازار کار بشن م.ق71
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین