سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۴۷۴۹۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۸
مدیرعامل اسبق ایسنا با انتشار پیامی، روز خبرنگار را به اهالی رسانه تبریک گفت و اظهار کرد: هر اندازه رسانه‌های مستقل از آزادی بیشتری برخوردار باشند، بیداری فزاینده افکار عمومی را به دنبال داشته و در نتیجه سیستم‌های سیاسی و اقتصادی تحت نظارت جدی‌تری قرار خواهند گرفت.
شعارسال: ابوالفضل فاتح در پیامی که به مناسب روز خبرنگار منتشر کرده است، از لزوم فعالیت رسانه‌های مستقل سخن گفته و یادآور شده است که در دو دهه‌ اخیر با رشد تکنولوژی‌های نوین، رسانه‌های شهروندی هر گونه انحصار رسانه‌ای را به چالش کشیدند. این امر، گرچه پدیده‌ای جهانی است اما کشورهایی را که از رسانه‌های مستقل و حرفه‌ای پرقدرت کمتری برخوردار بودند، بیشتر تحت تاثیر قرار داد.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

«بسمه تعالی

تجربه و پژوهش‌های علمی موید نسبت مستقیم بین آزادی رسانه‌ای و کمپین‌های مبارزه با فساد است. هر اندازه رسانه‌های مستقل از آزادی بیشتری برخوردار باشند، بیداری فزاینده افکار عمومی را به دنبال داشته و در نتیجه سیستم‌های سیاسی و اقتصادی تحت نظارت جدی‌تری قرار خواهند گرفت.

البته روشن است در بیداری افکار عمومی و مبارزه با فساد، رسانه‌های دولتی و حکومتی یا نمی‌توانند و یا نقش اندکی را ایفا می‌کنند و نقش اصلی بر عهده‌ی رسانه‌های مستقل است. رسانه‌هایی که از استقلال در مالکیت و گردش مالی، استقلال در سیاست‌گذاری، استقلال در تحریریه برخوردار و متعهد به اخلاق حرفه‌ای و کرامت رسانه‌ای باشند.

اگر به جای رسانه‌های دولتی و حکومتی، رسانه‌های مستقل‌تر را توسعه می‌دادیم و اگر به جای کنترل تحریریه‌ها و نادیده گرفتن کرامت خبرنگاران و دبیران و سردبیران، از رسانه‌ها برای نظارت بر سیستم‌های تبادل سیاسی و اقتصادی کمک می‌گرفتیم، امروز دو قبیله‌ی "بنی ارز" و "بنی طلا" به خود اجازه نمی‌دادند که همچون شتران بی‌مهار به جان مزرعه‌ی بیت‌المال افتاده و هر چه بتواند ببلعند و هر چه نتوانند ببلعند، حیف و میل کنند.

صد افسوس که دستکاری‌های غیر علمی و غیر مسؤولانه در جریان خبر و فضای رسانه‌ای، نه تنها رسانه را از کارکرد نظارتی خود خارج ساخته، بلکه مخلوقی ناقص و الکن و غیرمتوازن و ناتوان بر جای گذاشته است. در نتیجه مجموعه‌ رسانه‌های جمعی کشور تا حد نگران‌کننده‌ای توان اثرگذاری و مشروعیت خود را از دست داده است. به زبان دیگر، ماحصل عقیم‌سازی رسانه‌های داخلی، بارورسازی فیک نیوز و رسانه‌هایی با مبداء غیرملی بود. در نتیجه افکار عمومی ساحتی شکننده پیدا کرده و آسیب‌های جبران‌ناپذیری را پذیرا شد که نمونه‌اش پراکندگی، سرگشتگی و تغییر سریع افکار عمومی تحت تاثیر امواج متضاد و متناقض است.

در دو دهه‌ی اخیر با رشد تکنولوژی‌های نوین، رسانه‌های شهروندی هر گونه انحصار رسانه‌ای را به چالش کشیدند. این امر، گرچه پدیده‌ای جهانی است اما کشورهایی را که از رسانه‌های مستقل و حرفه‌ای پرقدرت کمتری برخوردار بودند، بیشتر تحت تاثیر قرار داد. اگر امروز انواع رسانه‌های جمعی کلاسیک و سنتی از جمله تلویزیون و بسیاری از روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها در کشور عزیزمان دچار ضعف هستند و جریان اصلی اطلاعات به رسانه‌های شهروندی منتقل شده است، ناشی از همان مداخلات قدرت محور و انحصاری است که در حوزه‌ی رسانه‌های کلاسیک صورت می‌گیرد و از بسیاری از آنها موجودی نحیف و وابسته ساخته است وگرنه رسانه‌های جمعی کلاسیک نیز در کنار رسانه‌های شهروندی توسعه می‌یافتند و چنین عدم تعادل و شکاف عمیقی شکل نمی‌گرفت. علاوه، رسانه‌های گروهی مستقل می‌توانستند شکاف فزاینده دولت ـ ملت را به هم پیوند زده و از عمیق‌تر شدن آن پیشگیری کنند. کشورهای فراوانی را می‌شناسیم که در نظام رسانه‌ای آنها هم رسانه‌های کلاسیک پر قدرت و هم از رسانه‌های شهروندی ایفای نقش می‌کنند و موازنه‌ای منطقی و مکمل بین این رسانه‌ها بر قرار است و هر کدام هم در آگاهی‌بخشی بر افکار عمومی و هم در نظارت بر یکدیگر سهمی به سزا دارند.

با آن که در توسعه‌ی زیرساخت‌های اینترنت پیشرفتی چشمگیر داشته‌ایم و از این بابت خرسندیم اما در سوی دیگر یکی از بزرگترین مصائب همین انحصار صداوسیماست که از آن رسانه‌ای ناکارآمد و در مواردی پدیده‌ای ژوراسیکی و مخرب ساخته است. در جهان امروز با وجود توسعه شبکه‌ی اینترنت و به تبع میکروبلاگ‌ها، تلویزیون همچنان از پرقدرت‌ترین رسانه‌ها است. انحصار فعلی صداوسیما و ترس از تکثر، عملا علاقه‌مندان به تلویزیون را بین دو انتخاب قرار داده است یا تماشای تلویزیون دولتی یا پناه بردن به ماهواره خارج از کشور.

اگر روزی به تشخیص واضعان قانون، ماده‌ی انحصار رادیو و تلویزیون دلایلی خاص داشته است، امروز این سیاست به نفع منافع ملی نیست و باید به میلیون‌ها شهروند ایرانی اجازه داد، از تلویزیون‌های دیگری نیز برخوردار شوند که از این آب و خاک سر برآورده‌اند. رسانه‌های مستقل پر قدرت و ده‌ها تلویزیون خصوصی و نیمه خصوصی با مدیران و تحریریه های شناخته شده و حرفه‌ای، می‌تواند بهترین موازنه برای فضای قطبی شده و غیر متعادل رسانه‌ای امروز کشور باشد که از یک سو در انحصار رسانه‌ها و تلویزیون دولتی و از سوی دیگر در امواج میلیون‌ها میکرو بلاگ با منابع معلوم و نامعلوم قرار دارد. در جهانی که دولت ـ ملت‌های مجازی در حال شکل‌گیری است و رسانه‌های بدون مرز هر روز توسعه می‌یابند، انحصار نه تنها اثر مثبتی ندارد بلکه افکار عمومی ملت ما را در مواجهه با امواج جدید منفعل و نحیف و مصرف‌کننده محض می‌سازد.

فراموش نمی‌کنیم در این روز، خبرنگاری والامقام جان شیرین خود را در راه دین و میهن، فدای مبارزه با تحجر و تنگ‌نظری طالبان کرد و آموزه‌های فراوانی بر جای گذاشت. ۴۰ سال پس از انقلاب شکوهمند اسلامی، امید است روز خبرنگار، روز بازگشت به کرامت رسانه و روز بازنگری در سیاست‌های رسانه‌ای کشور و نیل به آزادی‌های وعده داده شده در قانون اساسی باشد و به میمنت این روز، خبرنگاران شریف و سخت‌کوش میهن بتوانند آزادانه به ایفای نقش نظارتی خود پرداخته و بالندگی و موازنه‌ی هر چه بیشتر افکار عمومی را شاهد باشند. بی‌تردید در این مسیر در کنار عوامل برون‌سازمانی، عوامل درون سازمانی نظیر ارتقاء سواد رسانه‌ای، رعایت معیارهای حرفه‌ای و اخلاقی و صیانت از پاکدستی رسانه و دور نگهداشتن آن از معاملات سیاسی و اقتصادی نقشی حیاتی خواهد داشت.

فرصت را مغتنم شمرده، در برابر یکایک خبرنگاران میهن، که پاکی و شرافت قلم خود را به رغم همه‌ی کاستی ها و تنگناها با هیچ چیز معاوضه نکرده و بر پای و سربلند ایستادند، سر تعظیم فرود آورده و درود قلبی و خاضعانه خود را نثارتان می‌کنم. خداوند یار و نگهدار شما و قلمتان باد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایسنا ، تاریخ انتشار: 17 مرداد 1397 ، کدخبر: 97051709312 ، www.isna.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
0
0
ا.ف75
اینایی که با رسانه ازاد مخالفن همون هایی هستن که با نظارت های جدی بر روی سیاست و اقتصاد مخالفت دارن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
0
0
این دقیقا سیستمیه که امریکا داره اجرا میکنه و ایران ازش دور دوره
س.د76
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین