سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۴۸۰۷۰
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۵:۱۵
روغن زیتون از گروه یک کالایی یا همان کالاهای ضروری حذف شد. حذف روغن زیتون از گروه یک کالای به معنای ورود آن به لیست کالاهای غیرضرور است، در حالی که این محصول تاثیرات بسزایی در تامین سلامت مردم نسبت به سایر روغن‌ها دارد.

شعارسال: مصرف سالانه روغن زیتون در کشور ما بیش از 15هزار تن است که از این میزان 10هزار تن آن از طریق واردات تامین می‌شود.

مصرف این روغن به دلیل کم ضرر بودن نسبت به سایر روغن ها و تاثیر آن بر سلامت جامعه همواره مورد توصیه کارشناسان سلامت و تغذیه بوده است و در کشورهای توسعه یافته به عنوان اصلی ترین محصول خوراکی در برنامه روزانه مردم گنجاده می شود به نحوی که هم اکنون در این کشور ها مصرف سرانه روغن زیتون به 10 کیلوگرم نیز می رسد.

میزان مصرف روغن زیتون در کشور ما کمتر از 200 گرم است که با تغییر گروه کالای روغن زیتون و حذف آن از لیست کالاهای ضروری انتظار می رود این میزان با افزایش دو برابری قیمت به کمتر از این میزان برسد و به تدریج از سبد خانوار حذف شود، موضوعی که به گفته کارشناسان تغذیه زنگ خطری برای سلامت جامعه است.

حذف روغن زیتون از لیست کالاهای گروه یک به عنوان یک محصول ضروری برای سلامت مردم؛ افزایش تخلفات در تولید و قاچاق را نیز به همراه خواهد داشت که علاوه بر تهدید سلامت جامعه تولید داخلی را دچار مخاطره خواهد کرد.

شنیده ها حاکی از آن است که روغن کنجد و ذرت نیز از گروه یک کالای حذف شدند و واردکنندگان آن ها نیز از این پس باید ارز مورد نیاز خود را از بازار ثانویه تامین کنند.


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته ازپایگاه خبری اقتصاد آنلاین ، تاریخ انتشار: 20 مرداد 1397 ، کدخبر:292044 ،www.eghtesadonline.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین