سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۵۴۱۶۷
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۳
برخی اقدامات موجب اسقاط حق کسب وپیشه و سرقفلی می شوند که از جمله آن ها می توان به انتقال به غیر، تغییر شغل، تعدی و تفریط و عدم پرداخت اجاره بها اشاره کرد.

شعار سال: برخی اقدامات موجب اسقاط حق کسب وپیشه و سرقفلی می شوند که از جمله آنها می توان به انتقال به غیر، تغییر شغل، تعدی و تفریط و عدم پرداخت اجاره بها اشاره کرد.

درصورتی که با نبود حق انتقال، مالک سرقفلی اقدام به انتقال (فروش) سرقفلی کند، مالک ملک می تواند با پرداخت نصف حق سرقفلی به مالک سرقفلی یا خریدار، محل را تخلیه کند .

دفتر حقوقی موکل، ارائه دهنده خدمات حقوقی، وکالت کلیه امور حقوقی توسط وکیل پایه یک دادگستری تهران

تغییر شغل نیز از اقداماتی است که باعث ازبین رفتن سرقفلی می شود. اگر در سند سرقفلی (اجاره نامه) شغل خاصی قید شود و مالک سرقفلی بدون اخذ رضایت مالک اقدام به تغییر شغل کند، کل حق و حقوق قانونی وی از بین می رود و مالک ملک می تواند بدون پرداخت مبلغی ملک خود را تخلیه کند.

تعدی به معنای تجاوز از حدود اذن مالک یا اقدامی غیرمتعارف علیه مال دیگری است و تفریط نیز به معنای عدم انجام تعهدات قراردادی یا متعارف برای حفظ مال دیگری است. درصورتی که صاحب سرقفلی (دارنده حق کسب و پیشه) نسبت به محل سرقفلی تعدی یا تفریط کند، حق سرقفلی وی از بین خواهد رفت و مالک ملک می تواند بدون پرداخت مبلغی، ملک خود را تخلیه کند.

یکی دیگر از اسباب تخلیه محل سرقفلی، نپرداختن اجاره بها است. صاحب سرقفلی مکلف است در مدت ۱۰ روز از هر ماه (تا دهم ماه بعد) نسبت به پرداخت اجاره بهای مالک اقدام کند. قانون هیچ بهانه ای را برای نپرداختن اجاره بها از طرف صاحب سرقفلی (مستاجر) نمی پذیرد و درصورت عدم پرداخت اجاره بها از طرف مالک سرقفلی، مالک ملک می تواند با ارسال اظهارنامه نسبت به درخواست اجاره بها اقدام کند. هرگاه بعد از دو بار ارسال اظهارنامه، مالک سرقفلی برای بار سوم اجاره بها را به موقع پرداخت نکند، مالک ملک می تواند نسبت به درخواست اجاره بها و تخلیه ملک از طریق دادگاه یا اداره ثبت اقدام کند.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت حقوقی موکل، تاریخ انتشار 30بهمن 96، کد مطلب: -، www.movakkel.com


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین