سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۵۶۵۴۲
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۸
محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران در 5 سال اخیر که تا همین چند وقت پیش سخنگوی دولت نیز بود در گفت‌وگو با خبرنگاران خبر ترسناکی را با لبخند همیشگی خود در میان گذاشت.
شعار سال: محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران در 5 سال اخیر که تا همین چند وقت پیش سخنگوی دولت نیز بود در گفت‌وگو با خبرنگاران خبر ترسناکی را با لبخند همیشگی خود در میان گذاشت.

در 2 ماه پس از اعلام نرخ میخکوب شده هر دلار برابر با 4200 تومان رقمی برابر با 20 میلیارد دلار ثبت سفارش واردات شده است. او ادامه داد که 10 میلیارد دلار از ثبت سفارش‌ها انجام شده تنها در 15 روز آخر دو ماه (از حدود 22 فروردین تا 22 خرداد) انجام شده است.کاش این رئیس سازمان برنامه و بودجه که باید شش دانگ حواسش به این باشد که یک دلار از دلارهای سخت به دست آمده نباید بیهوده هزینه شود یادش می‌آمد که یکی از دلایل اصلی یورش به ثبت سفارش با دلار 4200 تومانی حرف‌هایی بود که خودش در روزهای پس از اعلام سیاست سرکوب ارزی بر زبان آورده بود. رئیس سازمان برنامه و بودجه، معاون اول رئیس‌جمهور، رئیس کل بانک مرکزی برکنار شده و حتی شخص رئیس‌جمهور در فاصله‌های کوتاه به شهروندان و در واقع به رانت‌شناسان آدرس دادند که هر کس برای هر فعالیت و هر اقدامی هر چقدر دلار با نرخ 4200 تومان بخواهد دراختیارش قرار خواهیم داد.این سخنان که معلوم نیست از سر حسن‌نیت و خوش‌بینی افراطی بود یا اینکه هر کدام از مقام‌های یادشده جادو شده بودند، آدرس شروع فساد تازه‌ای بود که تنها همین 5-6 سال پیش شاهد رخ دادن آن بودیم. فرمان لبخند محمدباقر نوبخت در روزهای بلافاصله پس از اعلام نرخ دلار آغاز یک فساد بزرگ بود که پیامدهای آن هنوز هستند و عمل می‌کنند و تا سال‌های سال در حافظه تاریخی شهروندان ایرانی باقی می‌ماند که چگونه یک مرد با لبخند می‌تواند ترسناک‌ترین خبرها را بدهد. محمدباقر نوبخت رئیس سازمانی است که برای خرج هر یک ریال و هر دلار باید حساب و کتاب داشته باشد، اما او غفلت کرد یا بسیار خوش‌بین بود یا از سوی کارشناسانی نابلد فریب خورد و 20 میلیار د دلار ثبت سفارش راممکن کرد. این در حالی بود که در همان روزها نرخ هر دلار آمریکا دست‌کم 2 برابر نرخ رسمی بود. آیا رانت‌خواهان از این فرصت چشم‌پوشی می‌کردند؟ هیچ عقل سلیمی قبول نمی‌کند که یک گروه از رانت‌جویان شاید حتی در پشت گروه‌های کوچک‌تر بودند و آنها را تشویق کردند که ثبت سفارش انجام دهند و پول از سوی آنها پرداخت خواهد شد.محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران آیا می‌تواند این رفتار منتهی به فساد را توجیه کند؟ به نظر می‌رسد که وی و دوستانش و همفکرانش شاید از فصاد اعظمی که با همکاری برخی دیگر از مردان دولتی ایجاد کردند تحلیل دقیق نداشته باشند. به هر حال در تاریخ اقتصاد ایران ثبت می‌شود که رئیس سازمان برنامه‌ریزی کشورشان با لبخند و افتخار آدرس فساد را خواسته یا ناخواسته به رانت‌خواران و فسادکاران اقتصادی نشان داد. فسادی که دست‌کم با توجه به نرخ دلار 10 هزار و 200 تومانی آخر مردادماه 1397 رقمی معادل 120 هزار میلیارد تومان شده است. این رقم از کل مالیات دریافتی سالانه ایران نیز بالاتر است. این میزان فساد در تاریخ سرزمین‌های گوناگون بی‌سابقه است و تنها در برخی از کشورها مثل نیجریه و شاید ونزوئلا شاهد آن بوده‌ایم.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری تحلیلی ساعت 24، تاریخ انتشار: 24 شهریور 1397، کدخبر: 386607 ، www.saat24.news
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین