سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۵۸۷۲۰
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۸
درحالی که دونالد ترامپ با رفتاری هیجانی و گفتاری خارج از عرف درباره ایران ، تلاش کرد کشورهای دیگر به ویژه اروپا را تهدید و تطمیع کرد که به تحریم ایران بپیوندند و ایران را منزوی کنند اما چند اتفاق افتاد که درکوتاه مدت و به لحاظ ذهنی به سود ایران شده است.

شعار سال : نخستین اتفاقی که موجب اندوه و ناامیدی آمریکایی ها شد بیانیه ای بود که کشورهای گروه مذاکره کننده با ایران جز آمریکا دادند و یادآور شدند ایران به تعهدات خود دربرجام وفادار بوده است و به همین دلیل باید از مزیت های اقتصادی برجام استفاده کنند . علاوه براین اعضای اروپایی طرف مذاکره کننده با ایران به موگرینی ماموریت دادند راه های تازه برای کمک به خرید نفت یرانو پرداخت های مالی ایران را جستجو کند که با ناامیدی مایک پمپئو شده است .


از سوی دیگر اما گفتار غافلگیر کننده امانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه بود که با سسختی و برخلاف میل ترامپ تصریح کرد نباید به آمریکا حق داد با یک جانبه گرایی ایران را در بدترین شرایط قرار دهد و توصیه کرد باید با ایران گفت وگوی جمعی انجام شود . اما شاید شدید ترین آسیب به نقشه های ترامپ به داستان قیمت نفت برگردد. رادیو فرانسه درتحلیلی برپایه برآوردهای مدیران شرک تهای بزرگ فعال در تجارت نفت به این نتیجه رسیده است که احتمال رسیدن قیمت هربشکه نفت در بازارهای جهانی به 100 دلار بیش از پیش شده است . این اتفاق می تواند از یک طرف درآمدهای نفتی ایران دراندازه امسال حتی با کاهش نصف صادرات را تضمین کند و از سوی دیگر به ترامپ فشار می آید آورد که مسئولیت کاهش رشد اقتصاد جهانی با نفت گران شده است.

**پیش بینی های افزایش قیمت نفت:


افزایش قیمت جهانی نفت خام طی ماه‌های آینده تا کجا پیش خواهد رفت؟ این پرسشی است که غالب متخصصان و کارشناسان و دست اندرکاران بازار جهانی نفت مطرح می کنند و برخی از آنان با تکیه بر واقعیت های عینی در ارتباط با ظرفیت عرضه و تقاضای جهانی نفت و خصوصاً اجرایی شدن تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران از ۴ نوامبر آینده، تلاش می کنند به این پرسش پاسخ قانع کننده ای بدهند. بزرگ‌ترین‌ شرکت های تجاری نفت جهان در کنفرانس سالانه آپک، "آسیا پاسیفیک پترولیوم"* که روز در سنگاپور گشایش یافت، احتمال رسیدن قیمت نفت به ۱۰۰ دلار در هر بشکه را ظرف چند ماه آینده مطرح کرده‌اند.

عدم توجه اوپک و روسیه به درخواست اخیر دونالد ترامپ برای کاهش قیمت نفت، در کنار ظهور نشانه‌های جدی از کاهش صادرات نفت ایران بیش از آنچه قبلاً پیش بینی شده بود، موجب شده بانکداران، تجار و معامله‌گران بازار جهانی نفت در نشست سالانه "پلاتس" در سنگاپور روند افزایشی قیمت نفت را در ماه‌های پیش‌رو پیش بینی کنند.

در همین حال، نباید فراموش کرد که نوسانات قیمت جهانی نفت در ماه های آینده در حد زیادی به ظرفیت ایران ودیگر کشورهای حامی برجام، خصوصاً کشورهای اروپایی برای دور زدن تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران بستگی دارد. نشست دیشب وزیران خارجه سه کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا، آلمان با همتایان چینی و روسی خود برای حمایت از برجام در حاشیه نشست مجمع عموی سازمان ملل و صدور بیانیه ای که در آن ایجاد مکانیزم موسوم به "اس پی وی"* برای ایجاد تسهیلات در پرداخت‌های مرتبط با ایران از جمله برای صادرات نفت را اعلام کرده اند، می تواند برآوردهای افزایش قیمت نفت را دچار تعدیل کند و در همان حال اهداف واشنگتن برای به صفر رسانیدن صادرات نفت ایران را نقش برآب کند.


"دانیل جایگی"، بنیانگذار و رئیس شرکت سوئیسی "مرکوریا"*، یکی از شرکت های بزرگ جهان در زمینه تجارت نفت به‌عنوان یکی از سخنرانان نشست سالانه "پلاتس" درسنگاپور، بر این باوراست که قیمت نفت در ماه‌های آینده به ۱۰۰ دلار خواهد رسید. جایگی گفت: "بازار هنوز پاسخ مناسبی به احتمال حذف ۲میلیون بشکه از عرضه نفت در سه ماه پایانی سال جاری نداده است. لذا به نظر من، این احتمال تقویت می شود که قیمت‌ها به ۱۰۰ دلار برسند.

""بن لوکوک"*، معاون فروش شرکت تجاری "ترافیگورا"* نیز با اشاره به احتمال کاهش صادرات نفت ایران ادامه افزایش قیمت‌ها را پیش بینی کرده است. "لوکوک" بر این باور است که صادرات نفت ایران قطع نخواهد شد، ولی با این حال او معتقد است کاهش صادرات نقت ایران می تواند بیشتر از مقداری باشد که در زمان خروج ترامپ از برجام در ماه مه گذشته پیش‌بینی ‌شده بود. این کارشناس ارشد بازار نفت می‌گوید: "در زمان خروج ترامپ از برجام پیش‌بینی می‌شد کاهش صادرات نفت ایران ۳۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز باشد، اما در حال حاضر برآوردها از کاهش عرضه نفت ایران حتی تا ۵/ ۱ میلیون بشکه در روز حکایت دارد." "لوکوک" همچنین می گوید: با توجه به اینکه دونالد ترامپ برای تحریم نفت ایران بسیار جدی و مصمم به نظر می‌رسد، قیمت نفت می تواند تا پایان سال میلادی جاری به ۹۰ دلار در هر بشکه و اوایل سال ۲۰۱۹ به ۱۰۰ دلار افزایش یابد.

به غیراز نگرانی‌هایی که در این کنفرانس در باره افزایش قیمت جهانی نفت مطرح شد، بسیاری از بانک‌ها و موسسات بین‌المللی اخیراً برآوردهای خود از قیمت نفت را افزایش داده‌اند. در همین راستا، بانک معروف آمریکای "جی‎پی مورگان" در تازه ترین پیش بینی بازار نفت که روز جمعه منتشر شد، افزایش قیمت نفت در محدوده ۹۰ دلار در ماه های آینده را محتمل برآورد کرده است.نگرانی در باره عرضه نفت تنها به ایران محدود نمی‌شود، نگرانی از تداوم افت عرضه نفت ونزوئلا و از سوی دیگر احتمال کاهش رشد تولید نفت شیل آمریکا و روند فزاینده تنش‌های ژئوپلتیک از دیگر مسائلی هستند که می توانند عرضه مطلوب نفت در جهان را تهدید کنند.

وزیران خارجه کشورهای بزرگ باقیمانده در توافق هسته‌ای با ایران: فرانسه، آلمان، بریتانیا، چین، روسیه در نشستی در نیویورک در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل تصمیم خود در باره ایجاد مکانیزم جدیدی برای ادامه مبادلات مالی و بانکی و خرید نفت جمهوری اسلامی را اعلام کردند.در بیانیه مشترک این جلسه که توسط فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپااعلام شد، آمده است که "با توجه به فوریت و ضرورت دستیابی به نتایجی ملموس، شرکت‌کنندگان در این نشست از پیشنهادهای عملی برای ادامه و توسعه مجاری پرداخت مالی به ایران به ویژه ایجاد یک مکانیزم با اهداف ویژه موسوم به "اس پی وی" برای ایجاد تسهیلات جهت پرداخت‌های مرتبط با ایران از جمله برای صادرات نفت ایران استقبال کردند.


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از سایت خبری تحلیلی ساعت 24، تاریخ انتشار: 4 مهر 1397 ، کدخبر: 389372، www.saat24.newsاخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین