سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۵۸۹۹۰
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۲
مدیرعامل آب منطقه‌ای کرمان با اشاره به مصرف ۱۳۰ درصد از آب تجدیدپذیر کرمان گفت: در دنیا میانگین مصرف آب تجدیدپذیر ۴۰ درصد و در کشور ۸۰ درصد بوده و کرمان از خط قرمز عبور کرده است.
شعارسال: ابراهیم علیزاده پیش از ظهر پنجشنبه در جلسه شورای گفتگوی استانی دولت و بخش خصوصی استان کرمان تصریح کرد: نزدیک به ۱۵ هزار و ۵۰۰ حلقه چاه مجاز و هشت هزار و ۵۰۰ حلقه چاه غیر مجاز در جنوب استان وجود دارد.

وی افزود: در مجموع چاه‌های مجاز و غیر مجاز حدود دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب آب برداشت شده که ۹۷ درصد از این آمار را در بخش کشاورزی شاهد هستیم و کمتر از یک درصد را صنعت به خود اختصاص داده‌اند.

علیزاده گفت: متوسط افت دشت های جنوب استان کرمان تقریبا ۸۳ سانتی‌متر در سال است و از کسری مخزن نزدیک به ۱.۳ آن یعنی حدود یک میلیارد مترمکعب مربوط به جنوب استان و ۲.۳ آن متعلق به شمال استان است.

وی ادامه داد: نزدیک به دو هزار و ۴۰۰ متر مکعب سرانه مصرف سالانه آب استان است که باعث شده تا استان بیشترین مصرف آب تجدیدپذیر را در کشور داشته باشد و این حجم بسیار بالاست.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان ابراز داشت: استان کرمان ۱۳۰ درصد از آب تجدیدپذیر را مصرف می‌کند در شرایطی که در دنیا میانگین مصرف ۴۰ درصد است و در کشور ۸۰ درصد و متاسفانه کرمان از خط قرمز عبور کرده است.

وی ادامه داد: با همکاری همه دستگاه‌ها در سال آبی ۹۴_۹۵ نزدیک به ۷۰ میلیون متر مکعب کسری مخزن بهبود پیدا کرده است.

علیزاده بیان داشت: چند سالی است بحث آب که می‌شود دستگاه‌ها همدیگر را محکوم می‌کنند و این موضوعی را حل نمی‌کند.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۶ وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت و رئیس حفاظت محیط زیست نامه‌ای مشارکتی به رئیس جمهور نوشتند که منجر به مصوبه‌ای شد که در ۹ بند در دولت تنظیم و در نهایت منجر به تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی شد.

علیزاده اظهار داشت: در این کارگروه تصمیمات از پایین به بالا برنامه‌ریزی انجام می‌شود و هر دستگاه مشکلات خود را ارائه می‌کنند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان گفت: هر استانی برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت بر طبق الگو تهیه می‌کند و در همان استان مصوب می‌شود که در همه استان‌ها این موضوع تقریبا نهایی شده است.

وی افزود: راهکارهای حل مشکلات کم آبی استان به صورت کوتاه مدت و بلند مدت تدوین خواهد شد و راهکارهای توزیع کمبود آب بین مصارف در واحدهای مختلف با برنامه‌های بسیار زیاد در استان مصوب می‌شود.

علیزاده گفت: برنامه‌های بلند مدت رسیدن به آب قابل برنامه‌ریزی در دست ما ماست و نزدیک به شش میلیارد متر مکعب آب از منابع آب زیر زمینی برداشت می‌کنیم و برای رسیدن به آب برنامه‌ریزی شده باید به کمتر از ۴ میلیارد متر مکعب دست پیدا کنیم.

وی گفت: یکی از مهمترین کارگروه‌های استان کارگروه سازگاری با کم آبی است و ما آمادگی داریم تا اگر کسی پیشنهاد یا راهکاری در خصوص کم آبی ارائه می‌دهد بررسی کنیم تا با کمک هم معضل کم آبی استان را حل کنیم.

با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری مهر ، تاریخ انتشار: 5 مهر 1397 ، کدخبر: 4414299 ، www.mehrnews.com

اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۶
0
0
ا.ف75
واقعا تموم شهرامون به ایی رسیدن که دیگه نمیتونن برای مصارف شخصی هم اب داشته باشن! بی تدبیری تا چه اندازه؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۶
0
0
خیلی از استانهامون در معرض خشکسالی اند باید از کارشناسان محیط زیست برای بهبود این وضعیت کمک گرفت.
م.ا75
ناشناس
United Arab Emirates
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۶
0
0
متاسفانه تو این زمینه مشکل داریم و متاسفانه نظارت هم نیست و مهمترین مشکل ما آموزش و استفاده صحیح از منابع هست .م.ق71
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۶
0
0
چرا جلوشو نمیگیرن ی فکری یا چاره ای :/ یعنی هیچ برنامه ای ندارن؟م.ق75
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
0
0
یعنی تو این وضعیت نباید کاری بکنن مردم چه گناهی دارن
س.ق76
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
0
0
اوه اوه خدا بخیر کنه
ح.ن76
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین