سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۵۹۵۱
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۷:۰۶
رییس کمیته عمران شورای شهر تهران درخصوص تخلف 3000 متری در منطقه ولنجک، آخرین وضعیت جلسات سازمان نظام مهندسی و شهرداری، حسابرسی و... توضیحاتی را ارائه کرد
شعار سال: اقبال شاکری در نشست خبری که به مناسبت هفته شوراها برگزار شد، با بیان اینکه یکی از خبرگزاری‌های مهم و برجسته جمهوری اسلامی ایران است، گفت: یکی از دستاوردهای مهم جهاد دانشگاهی خبرگزاری فاخر است که امیدواریم در عرصه‌های خبری همچون سال‌های گذشته موفقیت‌های بسیاری کسب کند.

وی با بیان اینکه در کل کشور 117 هزار نفر در شوراهای شهر و روستا عضو هستند که 55 هزار میلیارد تومان بودجه شهرداری‌ها را مدیریت می‌کنند، افزود: از این میان 30 درصد بودجه کشور متعلق به شهرداری تهران است.

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران با بیان اینکه در حال حاضر 4 لایحه مهم و سرنوشت‌ساز در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، گفت: لایحه مدیریت شهری، منابع پایدار شهری، قانون دهیاری‌ها و لایحه استخدامی شهرداری‌ها در حال بررسی است که از این میان مهم‌ترین لایحه مدیریت شهری است که پس از 70 سال، قانون شهرداری‌ها در حال بازنگری است.

شاکری با بیان اینکه انتظار داریم پس از بررسی لایحه مدیریت شهری، در کمیسیون‌های مربوطه، نظر شورای شهر تهران به عنوان بزرگترین شورا اخذ شود، گفت: متاسفانه بعضا جسته و گریخته از بندهای لایحه مدیریت شهری باخبر می‌شویم و این مساله خوب نیست چراکه در حال حاضر با توجه به تصمیم‌های در نظر گرفته شده نگرانی‌هایی درخصوص نحوه اخذ مالیات بر ارزش افزوده و کاهش نمایندگان شورای شهر داریم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 31 عضو شورای شهر در 6 کمیسیون تخصصی امکان رسیدگی و نظارت تخصصی را ندارند، گفت: به دلیل حجم کارها نمی‌توانیم نظارت دقیقی بر اقدامات شهرداری‌ها داشته باشیم تنها به صورت ادواری و یا گزارشی می‌توانیم موضوعات و تخلفات را پیگیری کنیم و حالا تصور کنید تعداد اعضای شورای شهر کاهش یابد و جای سوال است چگونه می‌توان نظارت‌ها را افزایش داد؟.

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران با بیان اینکه در مراسم شوراها که با حضور وزیر کشور برگزار شد اعضا از کاهش اختیارات شورا ابراز نگرانی کردند، ادامه داد: باید جایگاه ارتقای شورای شهر و افزایش درآمد پایدار شهری مورد توجه قرار گیرد.

شاکری در بخش دیگری از نشست خبری خود با بیان اینکه ایجاد نظام فنی و اجرایی اتفاق خوبی است که سرانجام در شهرداری تهران برای اولین بار رخ داده است، گفت: پیش از این آیین‌نامه و دستورالعمل‌ها به معاونت عمرانی ارجاع داده می‌شد اما حالا جزو اختیارات معاونت برنامه‌ریزی شورا قرار گرفته و با تاسیس دفتر نظام فنی و اجرایی عمده آیین‌نامه‌ها و دستورات این دفتر برای 6 حوزه ماموریتی شهرداری لازم‌الاجرا است، چراکه 70 درصد بودجه شهرداری تهران تابع دستورالعمل‌های این دفتر قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه با ایجاد این دفتر نظام پذیرش پروژه‌های شهرداری نیز سامان می‌پذیرد، گفت: پیش از این نظام پذیرشی وجود نداشت و عمده پروژه‌هایی که از این نظام عبور نمی‌کردند، یا غیرقانونی بوده و یا از برنامه و بودجه عدول می‌کردند، اما با ایجاد این نظام پذیرش، پروژه‌های شهرداری در تمامی حوزه‌های ماموریتی سامان می‌یابد.

رییس کمیته عمرانی شورای شهر تهران

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران با طرح این سوال که چرا باید پروژه‌هایی در شهرداری اجرا شود که فقط در زمان تصویب بودجه اسم آن را می‌شنویم؟ پاسخ داد: شهرداری دوستی خاله خرسه داشت چراکه قصد انجام کار خیر و امور خدماتی را داشته اما از مسیر قانونی خود عبور نمی‌کرده است و حالا با ایجاد نظام پذیرش هیچ پروژه‌ای بدون عبور از این کانال را قبول نمی‌کنیم.

تعیین تکلیف نهایی پاساژ علاءالدین در جلسه

شاکری درخصوص سرانجام طبقه هفتم علاءالدین با بیان اینکه روز پنجشنبه دادستان ناحیه هفت، مالک پاساژ و شهردار منطقه از طبقات اضافی این پاساژ بازدید کرده‌اند، گفت: روز گذشته آخرین مهلت تخریب طبقات اضافه بوده که این مهم انجام نشد و در حد جمع‌آوری کابل و پارتیشن‌ها اقداماتی جسته و گریخت انجام شد که نهایتا دادستان ناحیه مربوطه اعلام کرده است که نتیجه را در جلسه امروز یا فردای خود اعلام خواهد کرد.

وی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی وارد عمل شده و باید تخریب با نظر این سازمان انجام گیرد، گفت: امیدواریم دادستان حکم مناسبی را در این خصوص صادر کند.

ریزش ساختمان بدون نظر مهندس ناظر

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به ریزش ساختمانی در مجاورت گود رها شده در محله 20 متری گلستان گفت: این ملک در سال 93 پروانه ساخت کسب کرده و در 15 بهمن‌ماه سال گذشته نیز تخریب را آغاز کرده است اما روز گذشته ساختمان مجاور گود به علت اینکه دیوار باربر بخش شمالی برداشته شده بود، دچار ریزش می‌شود و خوشبختانه 6 نفر از هالی نجات می‌یابند و ضرر مالی به چند خودرو وارد می‌شود اما نکته قابل تامل این است که مهندس ناظر در مورد عدم ایمنی و پایداری گود هیچ گزارشی ارائه نکرده و آثار فروریختگی و ترک‌ها را ندیده است.

اقبال شاکری با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی و شهرداری هر نوع تعاملی که با یکدیگر دارند نباید تأثیرش بر روی ساخت و سازهای غیراصولی دیده شود، تصریح کرد: باید خروجی همکاری نظام مهندسی و شهرداری ساخت و سازهای ایمن باشد و چطور مهندس ناظر محاسبات پایداری گود را انجام نداده است؟.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تخلف 3000 متری در منطقه ولنجک گفت: جای سوال است که چگونه تخلف توسعه عرضی آن هم 3000 متر و گودبرداری صددرصد توسط مهندس ناظر دیده نشده است و مسئولان منطقه نیز گزارشی مبنی بر این تخلف ارائه نکرده‌اند.


رییس کمیته عمرانی شورای شهر تهران

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: زیرحساب‌هایی که مشکلات عدیده‌ای دارند را نباید به مناطق دیگر بفرستیم به همین ترتیب شهرداریهایی که ناموفق بوده‌اند نباید در جای دیگری به کار گرفته شوند، البته شهرداران جدیدی که منصوب شده‌اند از بدنه شهرداری بوده‌اند.

شاکری اضافه کرد: نظارت سامانه‌مند شورای شهر می‌تواند کمک کند که سیستم نظارت و کسب اطلاعات به گونه‌ای باشد که به موقع از تخلفات مطلع شویم و با آنها برخورد کنیم. در حال حاضر گاهی اوقات بسیار دیر متوجه تخلفات به وجود آمده می‌شویم.

وی در ادامه گفت: پیشگیری جزو وظایف ناظر نماینده شهرداری است. باید کاری کنیم که پیشگیری رخ دهد این مورد به وجدان کاری و ساز و کار اداری نیز مربوط است. لازم است شرایط به گونه‌ای باشد که ناظر یا عامل شهرداری متوجه تخلفات شود و آن را گزارش نکند حیثیت حرفه‌ای او به خطر بیفتد. در حال حاضر متاسفانه ساز و کار برخورد با افراد متناسب با جرم آنها نیست. نظام مهندسی باید قدرت خود را بر ناظر و شهرداری و عوامل خودش داشته باشد و شورای شهر نیز به موقع از تخلفات اطلاع پیدا کند.

پیشنهاد شاکری برای قرار گرفتن نام مالکان متخلف در لیست سیاه

شاکری با طرح این سوال که چرا مهندس ناظر و یا مأمور شهرداری تخلف را به موقع گزارش نداده است، گفت: حتما باید از بانک اختلاس شود که فرد متخلف را مجرم بشناسیم. چرا وقتی مالکی با این سطح تغییرات به عوامل عمومی دست درازی می‌کند با آن از سوی دستگاه قضایی برخورد نمی‌شود.

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که چرا حکم قلع و قمع این تخلف 3000 متری پس از حدود یک سال اجرایی نمی‌شود، افزود: عدول از رأی قلع و قمع کمیسیون ماده 100 غیرقانونی است و قابل تبدیل به جریمه نیست.

وی با بیان اینکه باید نام این افراد همچون پیمانکاران در لیست سیاه قرار داده شود تا محدودیت‌هایی در انجام پروژه برای این افراد اتخاذ شود، گفت: شورای شهر جایگاه نظارتی و نه اجرایی دارد و در صورت مشاهده، تخلفات به صورت محرمانه و یا تذکر در صحن علنی شورا اعلام می‌شود.

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران با بیان اینکه یکی از راه‌های افزایش نظارت برعملکرد شهرداری رأی اعتماد شورا به شهرداران مناطق و معاونان است، گفت: اعضای شورای شهر 18 هزار میلیارد تومان بودجه را در اختیار شهرداران مناطق و معاونان قرار می‌دهند اما هیچ دخالتی در عملکرد آنها ندارند و می‌توانیم با ورود به عزل و نصب معاونین و شهرداران مناطق ابزار نظارتی خود را افزایش دهیم.

ساز و کار برخورد با افراد متناسب با جرم آنها نیست

شاکری اضافه کرد: نظارت سامانه‌مند شورای شهر می‌تواند کمک کند که سیستم نظارت و کسب اطلاعات به گونه‌ای باشد که به موقع از تخلفات مطلع شویم و با آنها برخورد کنیم. در حال حاضر گاهی اوقات بسیار دیر متوجه تخلفات به وجود آمده می‌شویم.

وی در ادامه گفت: پیشگیری جزو وظایف ناظر نماینده شهرداری است؛ باید کاری کنیم که پیشگیری رخ دهد این مورد به وجدان کاری و ساز و کار اداری نیز مربوط است. لازم است شرایط به گونه‌ای باشد اگر ناظر یا عامل شهرداری متوجه تخلفات شود و آن را گزارش نکند حیثیت حرفه‌ای او به خطر بیفتد. در حال حاضر متاسفانه ساز و کار برخورد با افراد متناسب با جرم آنها نیست. نظام مهندسی باید قدرت خود را بر ناظر و شهرداری و عوامل خودش داشته باشد و شورای شهر نیز به موقع از تخلفات اطلاع پیدا کند.


رییس کمیته عمرانی شورای شهر تهران

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران در مورد سرانجام اختلاف سازمان نظام مهندسی و شهرداری اضافه کرد: هفته گذشته آخرین جلسه برگزار شد و سرلیست کسانی که در دوهفته ابتدای سال جاری پروژه گرفته‌اند، مورد بررسی‌ قرار گرفت. اختلاف‌نظراتی وجود دارد و قرار است در زمینه مجری ذیصلاح جمع‌بندی‌هایی انجام شود و پس از توافق اقدامات لازم انجام شود و نظام مهندسی ناظران خود را معرفی کنند.

شاکری در ادامه با بیان اینکه نظام مهندسی معتقد است ناظرانی که در دو هفته ابتدای سال جاری پروژه به آنها تخصیص یافته، باید از این سازمان اجازه می‌گرفتند و چون این کار را نکرده‌اند متخلف محسوب می‌شوند و باید به کمیته انضباطی توضیح دهند اما شهرداری تهران موافق این موضوع نیست.

وی افزود: دومین مساله مربوط به «تعهد» است؛ سازمان مهندسی از مالک تعهد می‌گیرد و مجری ذیصلاح باید در پروژه مشغول کار شود. شورای شهر معتقد است که مجریان ذیصلاح واقعی باشند و برای این موضوع مقطع زمانی «اول تیرماه» به عنوان اولین زمان و اول مهر در نظر گرفته است. شورای شهر و سازمان نظام مهندسی همه همت خود را برای تامین سلامت و ایمنی در ساخت و ساز قرار به کار بسته است.

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران با اشاره به اقدامات شورای شهر تهران اظهار کرد: بررسی بودجه سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری تهران و حسابرسی شهرداری تهران برای نخستین بار، در تاریخ همین دوره از شورای شهر انجام شده است. نظام پذیرش نیز مطابق با استانداردهای جدید است.

شاکری افزود: اگر نمایندگان وقت کافی داشته باشند و عده و عُده کافی داشته باشند بهتر می‌توانند در زمینه بازرسی و نظارت نقش ایفا کنند. یکی از موانع ایفای نقش شورای شهر ایجاد نشدن ساختار لازم در شورای شهر است. لازم است زیرساخت‌هایی برای دوره بعدی شوراها ایجاد کنیم. البته باید به این نکته توجه داشت که بودجه شورا دو دهم درصد بودجه شهرداری است، این در حالی است که مدیریت یک پروژه ساختمانی 3 تا 7 درصد است. شورای شهر برای اعمال مدیریت به ابزار روز نیازمند است.

وی از افتتاح اولین دستگاه تبدیل نخاله ساختمانی و مصالح کشاورزی طی  خبر داد و گفت: این کار سرمایه‌گذاری بزرگ در مدیریت نخاله‌ها است.

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران درباره افتتاح پروژه‌های نیمه تمام شهرداری تهران اظهارکرد: وقتی پروژه‌ای فورس‌ماژور تلقی می‌شود هزینه‌های آن تا 30 درصد افزایش می‌یابد. این اقدام فوری ممکن است دلایل سیاسی و اجتماعی داشته باشد. در پروژه شهر آفتاب نیز 1300 میلیارد تومان صرف فاز صفر آن شده است. گاهی اوقات تا در داخل پروژه‌ای قرار نگیریم مشاور آن همینطور خرج درست می‌کند. در زمینه نمایشگاه کتاب نیز نباید کاری کنیم که شهر آفتاب تبدیل به مهمانپذیر شود. اصلا انجام کار خصوصی و نمایشگاهی امکان‌پذیر نیست. به طور قطع نمایشگاه کتاب در سال جاری در شهر آفتاب برگزار می‌شود و برای این پروژه هزینه‌های سنگینی صرف شده است.

علی متقیان مدیرعامل  نیز در ابتدای این نشست خبری ضمن خیر مقدم به آقای شاکری تصریح کرد: خوشحالیم که  میان رسانه‌های دیگر به درجه‌ای از اعتماد رسیده است که نشست خبری با استقبال زیادی روبه‌رو می‌شود.

وی ضمن ارائه گزارشی از عملکرد  گفت: در دو سال به عنوان اولین خبرگزاری ایران از سوی وزارت ارشاد معرفی شده و توانسته بالاترین رتبه در شاخص‌بندی‌ها را کسب کند و همچنین سال گذشته در نمایشگاه مطبوعات به عنوان رسانه برتر انتخاب شد.

مدیرعامل با اشاره به پیام مقام معظم رهبری گفت: امیدواریم بتوانیم اخباری شایسته، خوب و امیدبخش مخابره کنیم.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تاریخ انتشار 11 اردیبهشت 1395، کد مطلب: 95021105991: آدرس سایت: www.isna.ir

اخبار مرتبط
برچسب ها: اقبال شاکری ، هفته شوراها ، خبرگزاری‌های مهم ، برجسته جمهوری اسلامی ایران ، عرصه‌های خبری ، کل کشور 117 هزار نفر ، شوراهای شهر و روستا ، 30 درصد بودجه کشور متعلق ، رییس کمیته عمران شورای شهر تهران ، مجلس شورای اسلامی ، منابع پایدار شهری ، قانون دهیاری‌ها ، لایحه استخدامی شهرداری‌ها ، بررسی لایحه مدیریت شهری ، کمیسیون‌های مربوطه ، بندهای لایحه مدیریت شهری ، نمایندگان شورای شهر ، کمیسیون تخصصی امکان رسیدگی و نظارت تخصصی ، صورت ادواری ، کاهش اختیارات شورا ، دفتر نظام پذیرش پروژه‌های شهرداری ، نظام پذیرش ، پروژه‌های شهرداری ، رییس کمیته عمرانی شورای شهر تهران ، تعیین تکلیف نهایی پاساژ علاءالدین ، سازمان نظام مهندسی ، ریزش ساختمان ، مالکان متخلف در لیست سیاه ، نظارت سامانه‌مند شورای شهر ، پیشگیری جزو وظایف ناظر نماینده شهرداری ، شهرداری و عوامل خودش ، نظام مهندسی ، کمیته انضباطی ، رییس کمیته عمران شورای شهر تهران ، دستگاه تبدیل نخاله ساختمانی و مصالح کشاورزی ، بالاترین رتبه در شاخص‌بندی‌ها ، اخباری شایسته ، شعارسال ، شعار سال ، شعار سال رهبری ، سایت شعار سال
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین