پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۶۰۲۵۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۰۳:۳۳
استان آذربایجان‌غربی از شمال با جمهوری آذربایجان، از غرب با کشورهای عراق و ترکیه همسایه و نیز به‌صورت غیرمستقیم با کشور ارمنستان هم‌مرز است و از این نظر تنها استان کشور محسوب می‌شود که از چنین ظرفیت مرزی بالایی برخوردار است. آذربایجان‌غربی با ۸۹۱ کیلومتر مرز مشترک به‌دلیل داشتن پنج پایانه مرزی از ۲۳ پایانه موجود در کشور و ۹ گمرک مرزی پتانسیل بالایی برای دسترسی به بازارهای جهانی به‌خصوص اروپا دارد؛ اما تاکنون این ظرفیت مرزی مورد توجه جدی قرار نگرفته است.

شعارسال: استان آذربایجان‌غربی، رتبه اول تولید سیب را در ایران در اختیار دارد و در کاشت نهال، رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. همچنین رتبه اول تولید عسل در ایران در اختیار آذربایجان‌غربی‌ها است. این استان با داشتن بیش از ۶۴۰ واحد صنعتی مرتبط، وجود مواد اولیه مورد نیاز صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی قطب تولیدی فرآورده‌های کشاورزی و باغی و قطب صنایع غذایی و تبدیلی کشور است. زیرساخت‌های فیزیکی مناسب ازجمله وجود ۲۱ شهرک صنعتی، یک شهرک فناوری و ۱۳ ناحیه صنعتی و امکان ایجاد شهرک‌های صنعتی مرزی و مشترک با کشورهای ترکیه و عراق از ویژگی‌های این استانن محسوب می‌شود. وجود خوشه‌های صنعتی ازجمله فرآوری و بسته‌بندی میوه، عرقیات گیاهی و فرآوری سنگ تنها گوشه‌ای از ظرفیت‌های این است است که متأسفانه در سال‌های اخیر به‌دلایل مختلف از این ظرفیت‌ها برای صادرات محصولات به‌ویژه کشاورزی استان بهره‌برداری صحیح صورت نگرفته است.

اسماعیل کریم‌زاده، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی، درباره ظرفیت‌های کشاورزی استان  گفت. اعتبارات بخش کشاورزی این استان در سال 1396 به این شرح است؛ کل اعتبارات مصوب عمرانی استان 16 میلیون و 106 هزار و 545 میلیون ریال بوده که اعتبار مصوب بخش کشاورزی 643 میلیون و 116 ریال و اعتبار تخصیصی 212 میلیون و 146 هزار ریال بوده است. سطح زیرکشت محصولات کشاورزی، شامل الف) سطح زیرکشت محصولات باغی: 5/112 هزار هکتار، ب) سطح زیرکشت محصولات زراعی 9/687هزار هکتار، ج) آیش 249508 هکتار است. تولیدات بخش کشاورزی عبارتند از: الف) تولیدات زراعی: 4570 هزار تن؛ ب) تولیدات باغی 1578 هزار تن؛ ج) تولیدات دامی537 هزار تن؛ د) تولیدات شیلاتی 5/14 هزار تن است.

عملیات آب و خاک در سال 1396 شامل الف) – اجرای عملیات آب و خاک در عرصه‌های کشاورزی 160 هکتار؛ ب) – توسعه شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی 27850 هکتار؛ ج) – اجرای آبیاری تحت فشار؛ (روش‌های نوین آبیاری) 4875 هکتار؛ د) - تجهیز و نوسازی اراضی زیر سدهای مخزنی و بندهای انحرافی مستقل 200 هکتار. وی با اشاره به عملکرد صنایع تبدیلی و تکمیلی در این استان گفت: اقداماتی که در این زمینهانجام شد به این شرح است: پروانه تأسیس: الف) صنایع مرتبط با محصولات باغی 24 فقره با ظرفیت 3/24 هزار تن؛ ب) صنایع مرتبط با محصولات زراعی: 4 فقره با ظرفیت 8/3 هزار تن؛ ج) صنایع مرتبط با محصولات دام و طیور: دو فقره با ظرفیت 6/0 هزار تن.

وی پروانه بهره‌برداری مرتبط با صنایع کشاورزی این استان را چنین برشمرد: الف) صنایع مرتبط با محصولات باغی: هشت فقره با ظرفیت 9/18 هزار تن؛ ب) صنایع مرتبط با محصولات زراعی: دو فقره با ظرفیت 8/1 هزار تن؛ ج) صنایع مرتبط با محصولات دام و طیور: سه فقره با ظرفیت 2/29 هزار تن. جمع پروانه تأسیس در سال 96 به تعداد 30 فقره و پروانه بهره‌برداری در سال 96 به تعداد 13 فقره بوده است. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی همچنین رتبه محصولات کشاورزی در استان آذربایجان‌غربی را در سال 1396 چنین برشمرد: الف)- محصولات رتبه اول کشوری عبارتند از: سیب، عسل، چغندرقند، آفتابگردان و جمعیت گاومیش، ب) رتبه سوم کشوری در محصولات شیلاتی و گوسفند. ج)- رتبه چهارم کشوری در نخود و گوشت قرمز. د) - رتبه پنجم کشوری در جمعیت گاو بومی. هـ)- رتبه ششم کشوری در انگور. و)- رتبه هفتم کشوری در شیر خام. ز)- رتبه هشتم کشوری در تولید گندم.

کریم‌زاده افزود: استان آذربایجان‌غربی ضمن برخورداری از مرزهای مشترک با کشورهای ترکیه، عراق و... هیچ بهره‌برداری از این نظر برای تولیدات کشاورزی استان نداشته است. وی در پاسخ به این‌که به نظر شما تغییر سیاست‌های کنونی تصمیم‌گیران در پایتخت یا تغییر در سیاست‌های خارجی در این زمینه نیازمند چیست، گفت: مناطق مرزی کشور همواره از قدیم به لحاظ موقعیت جغرافیایی، مناسبات قومی و سوابق تاریخی، منشأ انجام پاره‌ای از ارتباطات و مبادلات مرزی میان ساکنان دو سوی نوار مرزی بوده‌اند. ناتوانی‌های بالقوه طبیعی و اقتصادی این مناطق، خصوصاً در بخش کشاورزی و صنعت باعث شده است که دولت به‌منظور ایجاد اشتغال پایدار، محرومیت‌زدایی و جلوگیری از تخلیه روستاها تمهیدات لازم در مبادلات بازرگانی و تجاری مناطق مرزی را مدنظر قرار دهد. مزایای سیاست‌های اقتصادی دولت در این مناطق، ضمن رفع بیکاری و حل مشکلات اجتماعی و فرهنگی این نواحی باید شامل همه مرزنشینان شود. پایتخت‌نشینان همواره به مناطق مرزی نگاه تهدیدی داشتند که این دیدگاه باید تغییر یابد و مناطق مرزی به یک فرصت تبدیل شود. جهت رسیدن به اهداف موردنظر در نواحی مرزی به موارد ذیل اشاره می‌شود:

1- تبادل نظر مستمر بین مسئولان محلی در مناطق مرزی درباره بخش کشاورزی و دامداری.

2- داشتن بیش‌ترین مبادلات تجاری در مناطق مرزی.

3- توسعه اشتغال در بخش کشاورزی از طریق پرداخت تسهیلات کم‌بهره و درازمدت.

4- واگذاری مسئولیت به مسئولان محلی و استانی.

5- تولید محصولات سالم با استانداردهای کشورهای هدف.

6- توسعه زیرساخت‌ها در مناطق مرزی.

7- افزایش امنیت در مناطق مرزی جهت جلب سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و سوق دادن سرمایه محلی به‌سمت تجارت و مبادلات بازرگانی.

8- استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بخش کشاورزی در مناطق مرزی.

وی در واکنش به این پرسش که با توجه به مشکلات مرغداری‌ها، دامداری‌ها و... سیاست‌های کنونی بخش کشاورزی برای بهره‌وری بخش و حمایت از تولیدات داخلی که مورد تأکید مقام معظم رهبری است چقدر راهگشاست و رسانه‌های تخصصی برای تحقق این شعار چقدر می‌توانند موثر باشند، تصریح کرد: امروزه نقش رسانه‌ها در تولید و مصرف کالاها بر کسی پوشیده نیست؛ در همین راستا رسانه‌های تخصصی کشاورزی می‌توانند در معرفی محصولات سالم، باکیفیت و رقابت‌پذیر، زمینه‌های سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و یافتن بازارهای مطمئن نقش موثری داشته باشند. رسانه‌ها باید تقاضای کالای ایرانی را در بین مردم از طریق تبلیغ فراهم کرده تا تولید‌کنندگان محصولات باکیفیت و مشتری‌پسند تولید کنند. همچنین تولید‌کنندگان باید هزینه تولید را کاهش دهند تا بتوانند با محصولات خارجی رقابت داشته باشند. رسانه‌های تخصصی باید درباره فرهنگ‌سازی و اصلاح الگوی مصرف تولیدات کشاورزی فعالیت‌های تبلیغی گسترده‌ای انجام دهند. رسانه‌ها با معرفی روش‌های جدید تجاری به تولید‌کنندگان و منافع حاصل از آن می‌توانند در تقویت تولید محصول رقابت پذیر و کاهش قیمت تمام شده نقش موثری داشته باشند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار: 10مهر1397 ، کدخبر: 55205: www.sabzineh.org


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
0
0
تلاشهای مسئولین این استان برای نشان دادن اهمیت و نفع استفاده از این مرزها و تبادلات قابل تحسینه. کاش واقعا صداشون به دلتمردان ما میرسید تا از این ظرفیتها بهره ببرند.
م.ا75
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین