سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۶۰۷۳۷
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۷
توسعه سواحل مکران، کماکان به‌عنوان یکی از مناطق استراتژیک کشور از سوی بخش‌های مختلف پیگیری می‌شود. در همین راستا نیز، ساخت مخازن ذخیره‌سازی نفت خام و تأسيسات جانبی در بندر جاسک از سوی وزارت نفت با همکاری دو شرکت وابسته به بانک سپه با پشتوانه وزارت دفاع که پای ثابت منطقه مکران به شمار می‌رود، در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفت تا بتواند در آینده‌ای نه‌چندان دور، جاسک را به‌عنوان یکی دیگر از هاب‌های انرژی منطقه معرفی کند.

شعار سال: این اقدام که یکی از اقدامات زیرساختی و زیربنایی دولت محسوب می‌شود، با مالکیت شرکت ملی نفت ایران و کارفرمایی شرکت مهندسی و توسعه نفت به سرمایه‌گذاری شرکت پتروامید آسیا و شرکت سرمایه‌گذاری امید با سرمایه 606 میلیون‌یورویی در مدت سه سال و مدت بهره‌برداری 15 سال، بناست ظرفیت ذخیره‌سازی این منطقه را به 10 میلیون بشکه انواع نفت خام سبک و سنگین صادراتی برساند. علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت، در نشست خبری مراسم امضای قرارداد ساخت مخازن ذخیره‌سازی نفت خام و تأسيسات جانبی در بندر جاسک به روش BOT با اشاره به اینکه همکاری با شرکت پتروامید آسیا در گذشته نیز برقرار بود، با کنایه به مدیریت این شرکت گفت: توسعه بخش مکران و جاسک در قالب زنجیره به یکدیگر پیوسته است و اگر باز هم تأخیری رخ دهد، سرمایه‌گذاری‌ها معطل شده و خسران و زیان خواهیم دید.
او با اشاره به ظرفیت جاسک در کنار خارک و دیگر پایانه‌های صادراتی نفت ایران ادامه داد: در حوزه توسعه میادین نفت، ظرفیت ایران در کلاس شش میلیون بشکه نفت صادراتی است. فاصله جاسک به شرق آسیا نزدیک‌تر است و صادرات به این بخش را عملیاتی‌تر می‌کند و این تنوع‌بخشی، قدرت صادراتی نفت ایران را افزایش خواهد داد. کاردر با بیان اینکه بنا داریم توسعه این بخش را تا 20 میلیون بشکه نفت صادراتی ادامه دهیم، گفت: اکنون در فاز نخست 10 میلیون بشکه نفت صادراتی را در دستور کار قرار خواهیم داد. مرضیه شاهدایی، قائم‌مقام وزیر نفت که در این مراسم حضور یافت، گفت: در جنوب ایران دو هزار کیلومتر سواحل داریم که از منظر اقتصادی و ژئوپلیتیک بسیار باارزش است. از آنجا که وزارت نفت در توسعه منطقه خلیج‌فارس همواره پیشرو بوده، امروز با شروع این قرارداد در منطقه جاسک، باز هم پایه‌گذار توسعه در عمان، وزارت نفت خواهد بود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار 9 مهر97، شماره: 3256


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین