سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۶۲۰۷۷
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۵
سه مطالبه محیط زیستی؛ تغییر مکان تله کابین به خارج از جنگل، کاشت درخت در خیابان های فرعی شهر گرگان و وبرخی روستاهای همجوار و تکمیل فاضلاب شهری گرگان سه مطالبه ای هستند که ابوالقاسم صفوی در نشست با برخی فعالان محیط زیستی بر آنها انگشت گذاشته است. سه مساله ای که می توانند کمک شایانی برای حل بحران های محیط زیستی مرکز استان گلستان باشند. استانی که 3 مساله عمده "سیل"، "خشکی"،"ریزگرد" سال هاست زندگی شهروندان و کسب وکار آنها را مورد تغییرات چشمگیر و فلج کننده قرار داده است.

شعارسال:سه مطالبه محیط زیستی؛ تغییر مکان تله کابین به خارج از جنگل، کاشت درخت در خیابان های فرعی شهر گرگان و وبرخی روستاهای همجوار و تکمیل فاضلاب شهری گرگان سه مطالبه ای هستند که ابوالقاسم صفوی در نشست با برخی فعالان محیط زیستی بر آنها انگشت گذاشته است. سه مساله ای که می توانند کمک شایانی برای حل بحران های محیط زیستی مرکز استان گلستان باشند. استانی که 3 مساله عمده "سیل"، "خشکی"،"ریزگرد" سال هاست زندگی شهروندان و کسب وکار آنها را مورد تغییرات چشمگیر و فلج کننده قرار داده است.Share

فرماندار مرکز استان گلستان در دیدار با کنشگران اجتماعی و برخی سمن های محیط زیستی و منابع طبیعی گفت:« تغییر مکان تله کابین گرگان به خارج از جنگل، کاشت درختان در خیابان های فرعی شهر و تکمیل سیستم فاضلاب شهری مرکز استان گلستان از مهم ترین مطالبات مردم و فعالان محیط زیست است که باید حل بشود

ابوالقاسم صفوی با درخواست از نیروهای جوان برای بیان مطالبات، انتقادات و پیشنهادات خود در همه زمینه های مرتبط با توسعه شهرستان بر مشارکت هر چه بیشتر نیروهای خلاق، جوان و فعال تاکید کرد و گفت:« بی شک مشارکت هرچه بیشتر نیروهای خلاق، جوان و فعال، نیروی محرک توسعه هر منطقه خواهد بود و توسعه بدون حضور پررنگ بدنه اجتماعی ابتر می ماند

فرماندار گرگان با اشاره به اینکه حمایت از تشکل های مردم نهاد از اولویت های دولت تدبیروامید است افزود:« سمن ها نهاد واسط دولت و مردم هستند و انتقال پیشنهادات، نظرات و مطالبات مردمی از سوی آنها، ما را به دیدگاه عمومی نزدیک تر می کند و آگاهی از مطالبات، نیازها، اولویت ها و مشکلات مردم در برنامه ریزی مدیران دولتی مؤثر است

تغییر مکان تله کابین، کاشت درخت در خیابان های فرعی شهر و وبرخی روستاها، توجه جدی به مقوله گردشگری وطبیعت گردی، تکمیل شبکه فاضلاب مهم ترین مسائل مطرح شده در این جلسه بود که صفوی وعده داد این مطالبات، در کارگروه ها و بدنه کارشناسی فرمانداری مطالعه و پس از بررسی در دستور قرار خواهد گرفت.

شاید این نخستین بار در تاریخ مدیریت شهری مرکز استان گلستان است که یک مدیر دولتی، در برنامه هایش بر محیط زیست تاکید دارد. تاکید فوق، از این رو برای گرگان پراهمیت است که گلستان نخستین و درگیرترین استان شمالی کشور با ابربحران های محیط زیستی است. سیل های زنجیره ای که امروز به گیلان رسیده از دهه 70 از غرب گلستان آغاز شد و بعد از یک دهه به مازندران و سپس به گیلان رسید؛ کم آبی و خشکی نیز از دیگر معضلاتی است که نزدیک به دو دهه دامن گلستان را فراگرفته است و ریزگردها نیز چندسالی است مهمان ناخوانده این استان هستند.

با این همه، مدیریت شهری گرگان در چند سال اخیر، با محور قرار گرفتن فعالیت های عمرانی صرف بدون توجه به قوانین اقلیم و پایداری توسعه پیش رفته و با چراغانی کردن شهر، ساخت مراکز خرید مدرن همجوار با جنگل، برج سازی در قلب جنگل های هیرکانی، شهربازی مدرن و زیرگذرهای زنجیره ای، مرکز استان گلستان را تبدیل به شهری پرزرق وبرق اما سرشار از مشکلات محیط زیستی کرده است.

سیلی که از سال 77 از "نوکنده" در غرب استان گلستان آغاز شد و بعدها به بندرگز رسید؛ حالا همه ساله در فصول مختلف سال راهش را به مرکز شهر و میدان شهرداری باز کرده است؛ به گونه ای که در سال 95 سیلاب به این میدان رسید و مغازه های "بازار امام" در میدان شهرداری گرگان را درگیر کرد.

خشکی هم استان گلستان را به شدت تحت تاثیر قرار داده؛ از یکسو اراضی کشاورزی در معرض این خشکی و کم آبی قرار گرفته اند و از سوی دیگر نزدیک به دو دهه است که بسیاری از مناطق شهر گرگان با "جیره بندی" روزانه آب، تابستان را سر می کنند. بسیاری از زمین های کشاورزی در شرق استان خشک شده و دیگر ادامه امکان کشاورزی در آنها وجود ندارد و بخش های بزرگی از جنوب و شرق و غرب استان در تابستان سه چهار سال اخیر، با تانکر آبرسانی شده اند.

پدیده "ریزگرد نیز در حدود 4 سال است که گرگان را درگیر کرده و هم از کانون های خارجی از جمله ترکمنستان و هم کانون داخلی یعنی استان های سمنان و خراسان شمالی گلستان و مرکز آن با آن مواجه شده اند.

همه این بحران ها، در صورت بی توجهی می توانند به ابربحرانی جدی تبدیل شوند و شهری مانند گرگان را که در دامنه اکوسیستم جنگلی قرار گرفته از پا درآورند. بر این اساس رویکرد فرماندار جدید گرگان به محیط زیست را می توان به فال نیک گرفت.

حالا باید دید صفوی در عمل چگونه می خواهد این تاکیدها و مطالبات عمومی فعالان محیط زیست گرگان را که کم هم نیستند پیاده کند. او راهی را آغاز کرده که در صورت استقامت بر آن می تواند به یک الگوی مدیریت برای توسعه پایدار شهری تبدیل شود؛ چیزی که اینروزها جایش در "الگوی توسعه شهری" کشور خالی است.


سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری اسکان نیوز ،تاریخ انتشار 18مهر 97، کدمطلب: 14697، www.eskannews.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین