سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۶۵۱۱۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۲:۰۶
معاون رفاه اجتماعی وزارت رفاه گفت: بر اساس آمار به دست آمده از طریق خود اظهاری، زنان ایرانی که ازدواج فراملی داشتند ۴۹ هزار و ۹۶ فرزند دارند که فاقد شناسنامه هستند.

شعارسال: احمد میدری، در نشست تخصصی «ازدواج‌های فراملی و سرنوشت هویتی فرزندان حاصل از آن (تجارب بین المللی و ایران)»، ضمن ارائه گزارشی از پیگیری‌های دولت دراین‌باره گفت: پیگیری وزارت رفاه درباره این مسئله به زمانی برمی‌گردد که این وزارتخانه در پی سامان دهی کودکان کار برآمد و با مسئله بی‌شناسنامه بودن آن ها مواجه شده بود. وزارت رفاه در پی رفع فقر است و یکی از بدترین اشکال فقر، نداشتن هویت است. این مسئله را وزارت رفاه برای اولین بار در شورای رفاه مطرح کرد و به کمیسیون اجتماعی ارجاع داده شد و حدود سه سال است که در کمیسیون‌های دولت دنبال می‌شود.

وی با بیان این که پیگیری این مسئله در مجلس هم سابقه‌ای ۱۵ ساله دارد اما به دلایلی به نتیجه نرسیده است، اظهار کرد: آمار و ارقام در این زمینه متفاوت است و ما هیچ تصویری از بچه‌های بی شناسنامه نداریم.میدری اظهار کرد: وزارت رفاه از زنانی که ازدواج فراملی داشتند درخواست کرد کد ملی خود را پیامک کنند و با آنان تماس گرفته شد برای این که بدانیم چند نفر در کشور با این مسئله روبه رو هستند که حدود ۱۴ هزار و ۶۱۸ کد ملی برای ما ارسال شد. بر اساس این خود اظهاری آن ها ۴۹ هزار و ۹۶ فرزند دارند که فاقد شناسنامه هستند. میدری با اشاره به اینکه در سرشماری وزارت کشور، آماری که از این کودکان به‌دست‌آمده است کمتر از هفت هزار نفر است، عنوان کرد:خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و تهران سه استان اصلی هستند که با مشکل کودکان بی‌شناسنامه حاصل ازدواج زنان با مردان خارجی مواجه اند.

شناسایی ۱۴ ملیت ساکن در ایران که دارای زن ایرانی و فرزند بی‌شناسنامه‌اند

به گفته معاون رفاه اجتماعی وزارت رفاه، در تلاش اخیر وزارت رفاه برای این سرشماری، ۱۴ ملیت شناسایی شد که با زنان ایرانی ازدواج‌کرده‌اند و در ایران هستند اما بچه‌هایشان شناسنامه ندارند. دو ملیت اصلی افغانستانی و عراقی است، به این ترتیب که ۶۰ درصد افغانستانی، ۱۲ درصد عراقی و ۲۸ درصد از دیگر ملیت‌ها هستند.

تولد ۵۴ درصد کودکان بی‌شناسنامه در بیمارستان

میدری با تاکید بر این که آمارها نشان می‌دهد این تصور که زنان ایرانی از سر فقر با مردان غیرایرانی ازدواج می‌کنند، دیدگاه درستی نیست، اظهار کرد: ۵۴ درصد کودکانی که از این ازدواج‌ها متولد شده‌اند، گواهی تولد از بیمارستان دارند. ۴۶ درصد دیگر از این کودکان یا تولدشان در منزل بوده یا گواهی نگرفته‌اند که این خود از نظر سلامت، نشان‌دهنده آسیب است. شایان ذکر است ۵۲ درصد از این کودکان پسر و ۴۸ درصد دختر هستند.

وضعیت تحصیلی کودکان بی‌شناسنامه

وی افزود: ۱۷ درصد این زنان یک فرزند، ۲۳ درصد دو فرزند، ۲۰ درصد سه فرزند، ۱۴ درصد چهار فرزند و ۲۴ درصد بیش از چهار فرزند دارند و به علت نداشتن شناسنامه بسیاری از آن ها نمی‌توانند به مدرسه بروند.

معاون رفاه اجتماعی وزارت رفاه اظهار کرد: در این زمینه لایحه‌ای به دولت فرستادیم که در کمیسیون اجتماعی و لوایح که دو کمیسیون اصلی بوده‌اند ، پذیرفته‌شده است. در این لایحه آمده است که به فرزندان حاصل از ازدواج‌های فراملی در خاک ایران تابعیت داده شود و حتی به آن‌هایی که متولد ایران نیستند به‌ این شرط که بتوانند به زبان فارسی تکلم کنند تابعیت ایران داده شود.به گفته وی تقریباً یک ماه است که با هماهنگی وزارت کشور، دادن کارت هویت به این افراد آغاز شده است. این کارت هویت به معنای تابعیت نیست اما فرد می‌تواند از مزایایی مثل داشتن بیمه سلامت، حساب بانکی و تلفن همراه بهره‌مند شود.

۷۰ درصد مهاجرانی که در ایران زندگی می‌کنند، متولد ایران هستند

دانشیار دانشگاه تهران نیز به ارائه‌ آماری در توصیف وضعیت مهاجران حاضر در ایران پرداخت و گفت: طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ حدود ۷۰ درصد مهاجرانی که در ایران زندگی می‌کنند متولد ایران هستند. نگرانی که درباره فرزندان مادر ایرانی و پدر خارجی وجود دارد این است که این فرزندان بیشتر سمت پدر افغانستانی کشیده می‌شوند و به فرهنگ ایران وفادار نیستند، درحالی‌که ما پیمایش‌هایی انجام دادیم و نتایج آن نشان داد که حدود ۷۰ درصد از کودکانی که مادر ایرانی داشتند خودشان را ایرانی می‌دانستند، ۲۳ درصد هویت خود را هم ایرانی و هم افغانستانی می‌دانستند، ۷ درصد هم نه خود را ایرانی می‌دانستند نه افغانستانی؛ از بین فرزندان مادر ایرانی، هیچ موردی نداشتیم که هویت خود را فقط افغانستانی بداند. کسی که در ایران به دنیا می‌آید،‌ در محیط رشد می‌کند و مادری ایرانی دارد خواه‌ناخواه فرهنگ ایرانی خواهد داشت. رسول صادقی گفت: در طرح سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ حدود یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار فرد افغانستانی شناسایی شدند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت خزرنگار ، تاریخ انتشار: 3آبان1397 ، کدخبر: 17565: khazarnegar.ir


اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۹
0
0
این معزل اگر حل نشود، در آینده نزدیک تبدیل به بحران امنیت ملی می شود
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین