سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۶۷۵۰۳
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۶
علی بیگدلی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل درباره تاثیر نتایج انتخابات میان دوره‌ای آمریکا بر سیاست‌های ترامپ در قبال ایران می‌گوید: شیوه‌ای که ترامپ در پیش گرفته، شیوه نامطلوبی است و شیوه‌ها ممکن است در آینده تغییر کرده و یک گروگانگیری بین مجلس نمایندگان و کاخ سفید به وجود بیاید.
شعارسال: علی بیگدلی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل درباره تاثیر نتایج انتخابات میان دوره‌ای آمریکا بر سیاست‌های ترامپ در قبال ایران می‌گوید: شیوه‌ای که ترامپ در پیش گرفته، شیوه نامطلوبی است و شیوه‌ها ممکن است در آینده تغییر کرده و یک گروگانگیری بین مجلس نمایندگان و کاخ سفید به وجود بیاید.

بیگدلی درباره نتایج انتخابات میان دوره‌ای آمریکا گفت: از ۳۰ سال پیش به این سو، شاهد یک بی میلی در مشارکت سیاسی مردم آمریکا به ویژه در توده‌های میانی بودیم، اما با روی کار آمدن ترامپ اوضاع تغییر کرد. دموکرات‌ها که همواره به دنبال تقویت قدرت فدرال بوده و پرستیژ خاصی برای خود قائل بودند به این نتیجه رسیدند که ترامپ آمریکا را در فضای بین المللی دچار یک تزلزل پرستیژی کرده. آقای اوباما هم از همین وضعیت استفاده کرد و وارد فضای انتخابات فعلی شد و از قبل هم قابل پیش بینی بود که دموکرات‌ها کنترل مجلس نمایندگان را بر عهده بگیرند.

او ادامه داد: از این نظر انتخابات فعلی شاید در تاریخ آمریکا بی سابقه بود که حدود ۶۰ درصد مردم در انتخابات میان دوره‌ای شرکت کردند تا نشان دهند تا چه حدودی با سیاست ترامپ موافق یا مخالفند. در نتیجه مجلس نمایندگان به دست دموکرات‌ها افتاد و سنا هم به همان صورت نسبی در اختیار جمهوری خواهان باقی ماند. آمار فرمانداران هنوز دقیق نیست، اما به نظر می‌رسد آن هم در اختیار دموکرات هاست.

بیگدلی درباره تاثیر این نتایج بر سیاست خارجی ترامپ و اینکه آیا می‌تواند این سیاست را کنترل کند؟، گفت: مجلس سنا یکی از ۴ رکنی است که در سیاست خارجی آمریکا نقش اصلی را ایفا‌ی کند. کمیته رابط خارجی سنا تاثیر زیادی در وام دادن، فروش اسلحه، کمک کردن یا تحریم کردن، در کنار وزارت دفاع، وزرات خارجه و کاخ سفید دارد. اما مجلس نمایندگان در امور داخلی قدرت دارد و حتی مسئله استیضاح رییس جمهور در اختیار این مجلس است. از این نظر بیشترین تلاش دموکرات‌ها این است که فشار‌هایی بر ترامپ وارد کرده و او را تهدید کنند اگرچه جمهوری خواهان در دیوان عالی کشور اکثریت را دارند، اما دموکرات‌ها برای آزار رساندن به اقدامات ترامپ و محدود کردن حوزه اختیارات او می‌توانند استفاده کنند.

او همچنین تصریح کرد: یکی از بهترین بازوان قدرت مجلس نمایندگان، بودجه است که هیچ ارتباطی به مجلس سنا ندارد. سنا اصولا در اموری که بار مالی در مسائل داخلی دارد، هیچ دخالتی ندارد.

بگدلی ادامه داد: به طور کلی حربه هیای مبارزاتی در این انتخابات یکی مسئله سلامت عمومی بود که مظهر آن اوباما کر بود که ترامپ آن را برداشت و نتوانست جایگزینی برای آن پیدا کند. دیگری هم که مسئله جمهوری خواهان بود، ستیزی بود که با بیگانگان با آن روبرو شده بودند و گروه‌های بسیار افراطی معتقد بودند که رنگین پوستان ولاتین تبار‌ها جامعه آمریکا را حتی جس کرده اند و ترامپ با استفاده از همین موضوعات توانست رای جمع کند. اما در تعداد رنگین پوستان ولاتین تبار‌ها در جامعه آمریکا زیاد شده اند توانستند با رای دادن در انتخابات، دموکرات‌ها را بر مجلس نمایندگان مسلط کنند.

بیگدلی درباره تاثیر نتیجه انتخابات بر سیاست‌های ترامپ در قبال ایران گفت: درمورد سیاست خارجی در نهایت باید گفت: خیلی تغییری نخواهد کرد چراکه بحث بر سر منافع ملی آمریکاست و نیز حفظ پرستیژ آمریکا در فضای بین المللی. اینکه ترامپ خود را درگیر چین و روسیه کرد به ضرر جمهوری خواهان تمام شد؛ و تحریم تعرفه‌ای اتحادیه اروپا و اختلا نظر بر سر برجام، همگی توانست دموکرات‌ها را پیروز مجلس نمایندگان کند.

او در عین حال تصریح کرد: درمورد ایران، عملکرد سیاست خارجی اهمیت دارد. این شیوه‌ای که ترامپ در پیش گرفته، شیوه نامطلوبی است و شیوه‌ها ممکن است در آینده تغییر کرده و یک گروگانگیری بین مجلس نمایندگان و کاخ سفید به وجود بیاید.

بیگدلی همچنین درباره تاثیر این نتایج بر انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ نیز گفت: شیوه انتخابات کنگره و ریاست جمهوری متفاوت است. در انتخابات کنگره رای مستقیم مردم تعیین کننده است، اما در ریاست جمهوری کالج الکترال مطرح می‌شود. به این ترتیب که هر نماینده مبه ازای مثلا ۱۶۰ هزار رای یک کارت الکترال دریافت می‌کند که حتی می‌تواند آن را به رییس ججمهور بفروشد. حال اگر فرض کنیم نماینده مجلس نمایندگان دموکرات باشد و فرماندار جمهوریخواه، با هم اختلاف پیدا خواهند کرد. در نهایت باید یک سازگاری میان آن‌ها به وجود بیاید که به وسیله معامله کردن همان کارت‌های الکترال انجام می‌شود.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی انتخاب ، تاریخ انتشار: 16 آبان 1397 ، کدخبر: 439605 ، www.entekhab.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین