سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۷۳۸۷۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۲
رئیس کارگروه ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط زیست استفاده از تکنولوژی و مهندسی ژنتیک را در شرایط حاضر ضرروی دانست و اظهار داشت: ۵۵ درصد سبد کالایی ما از طریق واردات تامین می‌شود که ۸۰ درصد آن تراریخته هستند.

شعارسال: رئیس کارگروه ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط زیست استفاده از تکنولوژی و مهندسی ژنتیک را در شرایط حاضر ضرروی دانست و اظهار داشت: ۵۵ درصد سبد کالایی ما از طریق واردات تامین می‌شود که ۸۰ درصد آن تراریخته هستند.

محمود تولایی رئیس کارگروه ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در نشست خبری شورای ملی ایمنی زیستی که پیش از ظهر امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد با بیان اینکه قانون ملی ایمنی زیستی مشتمل بر ۱۱ ماده و هشت تبصره است گفت: در ماده ۲ این قانون آمده است که کلیه امور مربوط به تولید، رهاسازی، نقل و انتقال داخلی و فرامرزی، صادرات و واردات، خرید و فروش و مصرف موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی باید با رعایت قانون ایمنی زیستی صورت گیرد و تنها در این صورت مجاز است.

رئیس کارگروه ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط گفت: از سه دستگاه مسئول؛ وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تولیدات کشاورزی و منابع طبیعی و وزارت بهداشت در حوزه تولید مواد غذایی و بهداشتی و مواد پزشکی مسئولیت دارند، سازمان حفاظت محیط زیست نیز در حوزه حیات وحش و محصولاتی که سایر دستگاه‌ها تولید می‌کنند باید ارزیابی‌های مخاطرات زیستی را انجام دهد.

وی با تاکید بر اینکه هر سه دستگاه وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست باید ظرفیت سازی لازم را برای انجام وظیفه تخصصی خود در حوزه محصولات تراریخته انجام دهند، گفت: در هر یک از این دستگاه‌ها کارگروه مستقلی برای ایمنی زیستی مستقر شده است.

تولایی با بیان اینکه درخصوص تولید و رهاسازی پنبه تراریخته بررسی و ارزیابی مخاطرات زیست‌محیطی صورت می‌گیرد گفت: مراحل مختلف صدور مجوز رهاسازی پنبه تراریخته در سه دستگاه وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست در حال پیگیری است.

*کلیه صیفی جات در کشور با بذرهای وارداتی تولید می‌شوند که با انواع روش‌ها اصلاح شده‌اند

وی با تاکید بر اینکه ما هر تراریخته‌ای را تایید نمی‌کنیم اما باید بدانیم که در شرایط حاضر کلیه صیفی جات در کشور با بذرهای وارداتی تولید می‌شوند که با انواع روش‌ها اصلاح شده‌اند. گفت: بر اساس ماده ۴ قانون ایمنی زیستی، وظایف سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه بررسی امور مرتبط با حیات وحش تعریف شده است.

رئیس کارگروه ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط زیست استفاده از تکنولوژی و مهندسی ژنتیک را در شرایط حاضر ضرروی دانست و اظهار داشت: در حال حاضر حداکثر روغن‌های تولیدی در کشور تنها ۱۰ درصد است و باید دقت داشته باشیم که ۵۵ درصد سبد کالایی ما از طریق واردات تامین می‌شود که ۸۰ درصد آن تراریخته هستند بنابراین فناوری زیستی نیاز مبرم برای کشور ما است.

رئیس کارگروه ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به موافقت این سازمان با کشت و رهاسازی پنبه تراریخته در کشور گفت: نظر سازمان حفاظت محیط زیست در مورد تولید پنبه تراریخته مثبت بوده است.

به گفته رئیس کارگروه ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تاکنون جز پنبه برای محصول دیگری درخواستی به تولید محصول تراریخته سازمان حفاظت محیط زیست نیامده است.

وی با یادآوری این نکته که حدود ۲۰ سال است که محصولات تراریخته سهم عظیمی در سفره‌های ما ایرانیان دارد گفت: من نمی‌دانم چرا مخالفان حالا که قرار است این محصولات توسط دانشمندان ایرانی و در داخل کشور تولید شود هیاهو راه می‌اندازند. هر کسی که امروز نگران سلامت جامعه است باید نسبت به محصولات تراریخته وارداتی نیز بیشتر نگرانی داشته باشد.


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته ازخبرگزاری فارس، تاریخ انتشار:14 آذر 1397 ، کدخبر:13970914000920 ،www.farsnews.com

اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
0
0
س.ح75
دیگه چاره ای جز این نیست وگرنه تولید کاهش پیدا میکنه و قیمت بالا میره
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین