سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۷۸۵۳۳
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۰
وضعیت تحقق درآمدهای شهر تهران نگران کننده است . برخی از کارشناسان و اعضای شورای شهر تهران پیش بینی می کنند حدود 4 هزار میلیارد از 17 هزار و 500 میلیارد درآمد مصوب شهر تهران محقق نشود.

شعارسال: تنها راهکار پیشنهادی نیز برای جبران کاهش درآمدها صرفه جویی است. به تازگی گزارشی از درآمدهای شهر تهران تا نیمه آذر ماه منتشر شده است که نشان می دهد تهران در بخش نقد تنها 7 هزار و 432 میلیارد تومان وصولی داشته است در حالی که باید در این مدت 9 هزار و 444 میلیارد تومان کسب درآمد می کرد .

هرچند این رقم نسبت به مدت مشابه خود در سال گذشته رشد 5 درصدی داشته است . درآمد بخش غیر نقد در مصوبه بودجه سال 97 نیز 4هزار و 69 میلیارد تومان است که تا نیمه آذر ماه شهرداری باید به رقم 2هزار و 832 میلیارد تومان دست می یافت که وصولی های غیر نقد درآمد شهرداری تهران 419 میلیارد تومان است . مدیران شهری معتقدند با آغاز به کار کمیسیون غیر نقد این رقم در سه ماهه پایانی سال رشد خوبی داشته باشد .

کاهش چشمگیر درآمدهای امسال وپیش بینی وضعیت احتمالی درآمدهای پایتخت در سال آینده که برخی آن را به وضعیت شبه جنگی تشبیه می کنند سبب شده است که بودجه سال 98 با سیاست های اانقباضی بیشتری نسبت به امسال تدوین شود و تنها هزینه رفت و روب و هزینه های جاری پیش بینی و سیاست برون سپاری برای پروژه های شهری دنبال شود.

در گزارشی هم مدتی پیش از سوی معاونت برنامه ریزی و توسعه شهری و امور شورا درخصوص تحقق بودجه سال 97 شهرداری تهیه شده به تحولات اقتصاد کلان کشور و تاثیری که بر بودجه پایتخت خواهد گذاشت پرداخته شده و 4 سناریو برای تحقق بودجه 97 مورد بررسی قرار گرفته است .

بر اساس این گزارش، سرجمع کل درآمدهای شهرداری در بودجه سال ۹۷ به میزان ۸۲ هزار و ۷۵۴ میلیارد ریال بوده که عمده ترین قلم به میزان ۵۷ هزار و ۹۷۶ میلیارد ریال مربوط به درآمدهای ناشی از عوارض عمومی است. دومین قلم عمده در درآمدها مربوط به درآمد حاصل از وجوه و اموال شهرداری است که مبلغ ۱۸ هزار و ۵۴۹ میلیارد ریال را به خود اختصاص داده است. عوارض ناشی از مالیات بر ارزش افزوده، عوارض بر ارتباطات و حمل و نقل و عوارض بر پروانه های ساختمانی، منابع عمده درآمدی این بخش هستند.

سرفصل منابع حاصل از واگذاری دارایی های سرمایه ای شامل زیربخش های عوارض بر پروانه های ساختمانی، فروش اموال شهرداری است. عوارض بر مازاد تراکم و درآمد حاصل از تغییر کاربری ها در زیر بخش اول و فروش اموال غیرمنقول، سرقفلی و ... در زیربخش دوم جای می گیرد. در بودجه سال ۹۷، ۳۵ هزار میلیارد ریال به عوارض مازاد تراکم، ۲۸ هزار میلیارد ریال به درآمد حاصل از تغییر کاربری ها و ۷ هزار میلیارد ریال به فروش اموال شهرداری اختصاص داده شده است.

در سرفصل منابع حاصل از واگذاری های دارایی های مالی دارای زیر بخش های وام های دریافتی و سایر موارد است. واضح است که زیربخش وام های دریافتی عموما به وام های دریافتی از بانک ها اختصاص دارد. این میزان برای سال ۹۷ حدود ۱۰ هزار میلیارد برآورد شده است. در زیربخش سایر موارد به وصول مطالبات اختصاص یافته که رقمی حدود ۶ هزار میلیارد را دربرمی گیرد.

۹ منبع اصلی برای بودجه ۹۷ شناسایی شده که این منابع حدود ۸۷ درصد از کل منابع بودجه را تامین می کنند که مهمترین منبع در نظر گرفته شده عوارض بر مازاد بر تراکم است که با ۳۵ هزار میلیارد ریال، ۲۰ درصد از منابع بودجه سال ۹۷ را شامل شده است. عوارض حاصل از مالیات بر ارزش افزوده حدود ۳۰ هزار میلیارد ریال و درآمد حاصل از تغییر کاربری ها حدود ۲۸ هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.

چهار سناریوی درآمدی با توجه به شرایط بسیار متغیر اقتصادی در سال ۹۷ مورد بررسی و برآورد قرار گرفته که عبارتند از سناریوی تحقق بودجه مصوب، این سناریو همان منابع مصوب سال جاری و با فرض عدم تاثیرپذیری شهرداری تهران از شرایط کلان کشور و دستیابی به منابع پیش بینی شده با انحراف ناچیز و قابل چشم پوشی است که معادل ۱۷۴ هزار و ۲۹۴ میلیارد ریال است. دومین سناریو سناریوی مبتنی بر عملکرد سال ۹۶ است که این سناریو بر مبنای عملکرد سال ۹۶ تنظیم و برآورد شده است.

در این سناریو فرض بر این است که حداکثر وصولی شهرداری تهران از منابع درآمدی، ضریب و نسبتی از عملکرد سال گذشته است که در تفریغ بودجه درج و مورد تصویب قرار گرفته است. رقم نهایی این سناریو حدود ۱۴۹ هزار میلیارد ریال است.

درآمد محقق شده سال ۹۶ به میزان ۱۵۵ هزار و ۷۹۲ میلیارد ریال بدون در نظر گرفتن مبلغ ۱۶ هزار میلیارد ریال مازاد وام دریافتی نسبت به مبلغ مصوب همین ردیف حدود مبلغ ۱۴۰ هزار میلیارد ریال است.

سومین سناریو مبتنی بر عملکرد سنوات گذشته و طی سال های ۹۴ تا ۹۶ است. این سناریو بر مبنای عملکرد سال های ۹۴ الی ۹۶ تنظیم و برآورد شده است. در این سناریو فرض بر این است که حداکثر وصولی شهرداری تهران از منابع درآمدی، ضریب و نسبتی از عملکرد سنوات گذشته است که در تفریغ بودجه سال های مذکور درج و مورد تصویب قرار گرفته و رقم نهایی این سناریو ۱۱۹ هزار و ۳۷۱ میلیارد ریال است.

چهارمین سناریو که سناریوی شرایط بحرانی است بر مبنای تاثیرگذاری شدید متغیر ملتهب اقتصاد کلان و تحقق پذیری منابع درآمد بودجه شهرداری و با استفاده از تعمیم روند وصولی چهار ماهه ابتدای سال جاری استوار است. در این سناریو فرض بر این است که وصولی های شهرداری تهران از کدهای درآمدی مهم مانند عوارض و پروانه ساختمانی، عوارض مالیات بر ارزش افزوده و درآمد حاصل از سرمایه گذاری در بخش خصوصی و ... در حداقل قرار داشته و پتانسیل وصول بیشتر از آن امکانپذیر نیست. رقم نهایی این سناریو ۱۰۵ هزار و ۱۰۲ میلیارد ریال است.


سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری اسکان نیوز ،تاریخ انتشار: 4دی 97، کدخبر:16509 ،www.eskannews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین