سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۸۰۱۱۵
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۸
رئیس هیئت مدیره خانه سینما چندی پیش از دستمزدها و رفتارهای نامتعارف برخی بازیگران گلایه کرده است، در صورتی که مسئول رسیدگی به این موضوعات خود خانه سینماست و در سایه فقدان نظارت آنجاست که شاهد وضعیت کنونی هستیم.

شعارسال:همایون اسعدیان فیلمساز کشورمان از وجود فاصله طبقاتی در سینمای ایران و نیز دستمزدهای نجومی و رفتارهای غیرمتعارف برخی بازیگران( مثل جدا کردن میز غذا از سایر عوامل) به شدت انتقاد کرده است که‌ البته بجا و درددل بسیاری از دیگر سینماگران است.

اما در اینجا‌ نکته مهمی وجود‌ دارد که مغفول مانده است و آن اینکه چه کسی باید جلوی این شکاف طبقاتی و دستمزدهای نامتعارف را بگیرد؛صد البته در تمام دنیا این وظیفه به عهده صنوف و سندیکاهای سینمایی است که نظارت و تنظیم دستمزدها توسط آنها صورت گرفته و به شکلی محکم نیز اجرا می شود.

در ایران نیز که صنوف سینمایی تحت عنوان خانه سینما گرد هم آمده‌اند، پس وظیفه خانه سینما است که با تدوین آیین‌نامه ها و مقررات سفت و سخت، به میزان دستمزدها‌ نظم داده و مانع به هم‌خوردن روال طبیعی سینما و حقوق های نجومی و شکافهای طبقاتی شود.

اما یک‌ پرسش؛ چه کسی هم اکنون رئیس هئیت مدیره خانه سینمای کشور است؟ پاسخ اینکه جناب اسعدیان که خود در مقام فیلمساز از این شکاف طبقاتی و دستمزدی به شدت ناراضی است.

در این شرایط نباید خود ایشان توضیح دهد که چرا در همه این سالها خانه سینما نتوانسته به این وظیفه ذاتی خود عمل کرده و نظم و انتظامی به وضعیت دستمزدها بدهد؟!

به هر حال اکنون که این وضعیت بعد از غفلتی چندین ساله در حال تبدیل به بحرانی است که صدای رئیس هئیت مدیره خانه سینما را نیز در آورده باید گفت: جناب اسعدیان بسم الله.آستین همت بالا زده و از طریق خانه سینما در جهت نظم بخشی به دستمزدهای غیرمتعارف و جلوگیری از تشدید فاصله طبقاتی در سینما اقدام عاجل انجام دهید.

اکنون که مشکل را می دانید و وظیفه شماست که آن را رفع کنید، هیچ توجیه یا تعلل یا مصلحتی قابل قبول نیست و نکته مهم و پایانی اینکه از آنجا‌که بسیاری از فیلمهای سینمای ایران‌ توسط بخشهای دولتی و عمومی وابسته به بودجه کشور تامین می‌شود و اتفاقا بخش‌قابل توجهی از دستمزدهای کلان در اینگونه فیلمها رد و بدل می‌شود این وظیفه سازمان سینمایی است‌ که در راستای شعارهای سرپرست خود، حسین انتظامی مبنی بر لزوم شفاف‌سازی، نخست دستمزد تمام عوامل این آثار را رسانه ای کرده و در همان حال از پرداخت دستمزدهای نجومی در آثار متعلق به بخشهای دولتی و عمومی جلوگیری کند و صدالبته جا دارد تا خانه سینما به شکلی رسمی و رسانه‌ای چنین درخواستی را از سازمان سینمایی داشته باشد و براساس وظیفه ذاتی خود پیگیر اجرایی شدن آن‌ به شکلی جدی و مستمر باشد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار13 دی 97، کدخبر: 1913136، www.tasnimnews.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین