سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۸۰۵۶۷
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۰
در حالیکه رسانه‌های اصولگرا نزدیک به جبهه پایداری، خانواده مهدوی کنی، علیرضا زاکانی از رونق افتاده‌اند اما سایت‌های نزدیک به محمد باقر قالیباف همچنان قدرت‌نمایی می‌کنند.
شعار سال : جریان رسانه‌ای ایران همواره محل رقابت و جدل جریان‌های سیاسی بوده است. از روزنامه‌های پر تعداد دوم خردادی در عصر اصلاحات گرفته تا سایت‌های پر بیننده اصولگرا در عصر احمدی‌نژاد و کانال‌ها و پیج‌های پر فالوئر منتقد و مخالف در عصر شبکه‌های اجتماعی!

در میان رسانه‌های داخل کشور، بعضی از سایت‌های اینترنتی و روزنامه‌های چاپی به خاطر دسترسی و انتشار اخبار و تحلیل‌های دست اول مشهور و مقبول مخاطبان شدند، اما برخی از رسانه‌ها، بدون پشتوانه فکری و تنها به خاطر توان مالی سرمایه‌گذاران رشد کردند و طبیعتا با قطع شدن برخی منابع مالی، روند فعالیت این رسانه‌ها نیز متوقف شده است.

**آسیب صراط پس از انتخابات:

سایت صراط نیوز یکی از سایت‌هایی بوده که در دو سه سال گذشته با ریزش چشمگیر مخاطب مواجه بوده است. این سایت در سال ۹۲ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، یکی از رسانه‌های اصلی حامی محمدباقر قالیباف محسوب می‌شد. علی غفاریان مدیر مسئول این پایگاه خبری معتقد است این سایت هرگز به هیچ یک از گرایش‌های اصلی اصولگرا وابستگی نداشته است.

سال ۹۴ این سایت یکی از ۲۰۰ سایت پر بیننده ایران بود. این رتبه، اما حالا آسیب فراوان خورده و رتبه ۶۷۶ در میان سایت‌های پربیننده ایرانی در مقابل نام صراط نیوز خودنمایی می‌کند.

بعد از انتخابات ۹۲، حسین رستمی مدیر مسئول سایت عماریون یکی از فعالان سیاسی اصولگرا در پستی در فیس بوک خود نوشت: «یکی از دلایل شکست اصولگرایان در انتخابات و به تبع آن عقب‌نشینی به ظاهر تاکتیکی در مقابل غرب نفوذ منافقین در صف نامزد‌های اصولگرا بود؛ به خصوص نفوذ در میان حامیان محمد باقر قالیباف و سعید جلیلی. یکی از این منافقین که در رسانه‌ها بسیار فعال می‌باشد آقای علی.غ مدیر مسئول و صاحب امتیاز سایت صراط نیوز است؛ جالب است که نامبرده با کاسبی چند وجهی خود همه جناح‌های اصولگرایی را... دوشیده و می‌دوشد و امروزه نیز به دوشیدن تیم رسانه‌ای حسن روحانی مشغول است.

به هر حال اختلافات غفاریان و سایر اصولگرایان باعث شد این پایگاه خبری به مرور با کاهش بیننده مواجه شود و حالا دیگر از رسانه‌های موثر جریان اصولگرا به شمار نمی‌رود.

**رجا نیوز، دچار بی هویتی:

رجا نیوز رسانه حامیان احمدی نژاد بود که توسط تندروترین قشر دانشجویان و حوزویان نزدیک به جریان مصباح یزدی مدیریت می‌شد. این سایت به خاطر گزارش‌های جنجالی علیه دولت روحانی، تا یکی دو سال پیش هم از رسانه‌های موثر جریان اصوگرا بود و زمانی رتبه زیر ۱۰۰ را هم تجربه کرده بود، اما به نظر می‌رسد این رسانه نیز در عصر تلگرام و اینستاگرام، توانایی رقابت با رسانه‌های موثر و بزرگتر را نداشت و عرصه را به آن‌ها واگذار کرد.

رجا نیوز یکی از معدود سایت‌های اصولگرا بود که حتی در زمان کوچ رسانه‌های بزرگ از تلگرام، همچنان عرصه را حفظ کرد و به فعالیت در این شبکه مجازی ادامه داد، اما این هم برای حفظ جایگاه رجا نیوز کافی نبود تا امروز با رتبه‌ای حدود ۶۰۰، وضعیت نامناسبی در بین رسانه‌های رسمی کشور داشته باشد.

**وفات مهدوی کنی و دانایی که تعطیل شد!

شبکه خبری راه دانا که رسانه نزدیک به دانشگاه امام صادق و خاندان مهدوی کنی به شمار می‌رفت، به مرور و بعد از وفات مهدوی کنی نفسش به شماره افتاد و دیگر مثل سابق اثرگذار نیست. این رسانه که روزگاری حتی رتبه قابل ستایش ۶۰ را در اختیار داشت حالا به رقم ۴۵۰ رسیده است.

**جهان بی اعتبار زاکانی:

جهان نیوز وابسته به علیرضا زاکانی نیز یکی از رسانه‌هایی است که با افت شدید مخاطب مواجه شده است. به نظر می‌رسد علیرضا زاکانی، بعد از دوران نمایندگی، نتوانسته منابع مالی و خبری مناسبی برای جهان نیوز مهیا کند. جهان نیوز مدتی فیلتر بود و همین مسئله نیز روی اعتبار آن تاثیر منفی زیادی داشته است.

**انتخابات مجلس یازدهم:

وضعیت رسانه‌های اصولگرا نشان می‌دهد، رسانه‌های تندروی این جریان، با کاهش مخاطب و بودجه مواجه شده‌اند و کم کم از اثرگذاری در صفحه اول سیاست ایران کنار می‌روند.

رجا نیوز، جهان نیوز و سایت‌هایی مثل خبرگزاری دانشجو (SNN) از جمله این سایت‌ها هستند که عموما در دولت احمدی‌نژاد با هدف تخریب جریان اصلاح‌طلب وارد عرصه شده بودند و بعد از روی کار آمدن دولت روحانی، به خاطر مسائل قضایی، از انتشار اخبار غیر موثق اجتناب کردند و با کاهش مخاطب رو به رو شدند.

در این میان به نظر می‌رسد قالیباف همچنان به سرمایه‌گذاری روی تیم رسانه‌های خود معتقد است و اگرچه یکسال بعد از شکست او در انتخابات سال ۹۶، تعداد زیادی از رسانه‌های نزدیک به قالیباف نیز با ریزش مخاطب مواجه شدند، اما این شکست و سقوط با سایت‌های نزدیک به جریان پایداری قابل قیاس نیست.

کمربند اصلی جریان اصولگرا نیز (روزنامه کیهان و جوان و خبرگزاری فارس و تسنیم) همچنان جایگاه خاص خود را در این جریان حفظ کرده‌اند و با وجود افت رنک، جایگاه خود را به عنوان مهمترین رسانه‌های سیاسی ایران حفظ کرده‌اند.


شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از وبسایت رویداد24، تاریخ 16 دی 97، کد مطلب: 160916:www.rouydad24.ir


اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین