سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۸۰۷۳۰
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۴۶
ایران طی یک ماه آینده به‌موجب قرارداد موقت اداره بندر استراتژیک چابهار را به یک شرکت هندی واگذار می‌کند.

شعارسال: اخباری از دیدار وزرای ایران و هند برای مشارکت در طرح توسعه بندر چابهار منتشر شد که، تا یک ماه آینده، اداره بندر چابهار به یک شرکت هندی واگذار خواهد شد.

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بنادر و دریانوردی در گزارشی با تیتر «اداره بندر چابهار تا یک ماه آینده به هند واگذار می‌شود» این خبر را منتشر کرد و با انتشار این خبر برخی از رسانه‌ها با برداشت‌های متفاوت، خبر را روی سایت خود قراردادند.  همزمان در شبکه‌های اجتماعی کاربران منطقه چابهار نیز به واگذاری یک سال و نیمه بندر چابهار به هندی‌ها معترض بودند و نهایتا سازمان بنادر خبر خود را از روی خروجی سایت حذف کرد. این سازمان در این خبر که حدود ساعت 15:36 دقیقه از روی خروجی سایت برداشته شد، به نقل از عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی آورده بود: ایران طی یک ماه آینده به‌موجب قرارداد موقت اداره بندر استراتژیک چابهار را به یک شرکت هندی واگذار می‌کند. ما آماده‌ایم تا اداره بندر چابهار را در قالب یک موافقت‌نامه موقت که قبلا با یک بندر هندی برای مدت یک سال و نیم داشته‌ایم، به شرکت هندی واگذار کنیم. ما در همکاری با هند قبلا یک گام روبه‌جلو برداشته‌ایم. ما باید یک کانال بانکی برای هند ایجاد کنیم که قبلا این کار را انجام داده‌ایم و خوشبختانه طرف هندی نیز به‌صورت رسمی این مسئله را پذیرفته است. هند نیز یک کانال بانکی ایجاد کرده که به تایید بانک مرکزی ایران رسیده است.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، آخوندی گفت: طرف هندی در بندر چابهار سرمایه‌گذاری کرده و ما اکنون به سمت بهره‌برداری از بندر چابهار پیش می‌رویم. تحویل بندر به شرکت هندی در طی یک ماه آینده انجام خواهد گرفت. ما همه کارها را انجام داده‌ایم.

فاز نخست بندر چابهار ایران در دسامبر ۲۰۱۷ با حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران به بهره‌برداری رسید و یک مسیر استراتژیک جدید میان ایران، هند و افغانستان ایجاد کرد.

بندر چابهار، در استان سیستان و بلوچستان ایران، می‌تواند موجب تسهیل دسترسی هند به کشورهای آسیای میانه و افغانستان شود و با توجه به استقرار چین در بندر گوادر پاکستان، که در فاصله ۸۰ کیلومتری بندر چابهار قرار دارد، موجب موازنه قوا میان هند و چین در این منطقه خواهد شد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت تین نیوز، تاریخ انتشار: 17شهریور1397 ، کدخبر: 173070: www.tinn.ir


اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین