سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۸۰۷۳۷
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۰۷
رئیس کمیته انضباطی اکران گفت: بخاطر تخلفات متعددی که از سوی کارگروه اکران و سینماداران صورت گرفته است و آقایان مسئولین سینمایی سکوت اختیار کرده‌اند! کمیته انضباطی اکران به نشانه اعتراض فعلاً تعاملی با کارگروه اکران نداشته و سکوت اختیار کرده است.

شعارسال: به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، «مافیای سینمایی» «عدالت یا ناعدالتی در سینما» مقوله‌ای است که درباره‌اش صحبت‌ها شده است.

زمانی که صحبت از دو مقوله مذکور می‌شود اغلب اوقات ذهن‌ها سمت تولید فیلم می رود؛ اینکه از چه فیلمی چه حمایت‌هایی شده است و برای اثری دیگر تعلق نگرفته. فلان فیلمساز مزایای آنچنانی أخذ کرده در حالیکه تهیه‌کننده یا کارگردانی دیگر از آن بی‌بهره مانده. فلان پروژه موانع و مشکلاتی فضایی را در طی پروسه ساخت اثر خود داشته است در حالیکه حقش نبوده و صحبت‌ها و انتقادها و اعتراضاتی از این دست.

به اینها ناعدالتی در تولید می‌گوییم، ولی آیا قصه به همین جا ختم می‌شود؟! خیر. مقوله دیگری هم هست تحت عنوان «مافیا در اکران». مافیای اکران است که تصمیم می‌گیرد یک اثر در چه بازه زمانی‌ای، در چه تعداد سالنی و چه مدتی اکران شود و اثر دیگر همین امکانات را طور دیگری أخذ کند.

به فیلم‌های در حال اکران نگاه کنید، «هزارپا» ساخته‌ی ابولحسن داوودی که 26 هفته (شش ماه‌ونیم) است اکران می‌شود! از ابتدای اکران خود تا مدتی قبل بیش از صدوپنجاه سالن سینمایی در بهترین سانس‌ها در اختیارش بود؛ که بگذریم. آقایان دفاعیه‌شان این‌گونه بود تماشاگر دارد، می‌خَرند، پس بگذار اکران شود.

«هشتگ» رحیم بهبودی‌فر 14 هفته است که اکران می‌شود، این فیلم هفته‌ی گذشته در 8 سالن نمایش داده شده که مجموع فروشش در تمام سالن‌ها و سانس‌ها 7 میلیون تومان نشده است!

مثال دیگر فیلم «عرق سرد» سهیل بیرقی است که 14 هفته است روی پرده سینما جا خوش کرده، در حالیکه هفته‌ی گذشته با 4 سالن مجموعاً نزدیک به 380 هزارتومان بلیت فروخته است. اگر میانگین بلیت ده هزارتومان هم در نظر بگیریم، یعنی حدوداً «عرق سرد» هفته‌ی گذشته در 4 سالن و چندین سانس، 38 نفر تماشاگر داشته است! که یک سالن در یک سانس را هم به نیمه‌ی ظرفیت آن سالن نمی‌رساند.

این در حالی‌ است که همواره تعداد زیادی فیلم سینمایی رنگ پرده نقره‌ای را هم به خود نمی‌‌بینند و طبق ادعای آقایان، سالن نمایش و شرایط اکران برای این آثار فراهم نیست.

پیرو بررسی این موضوع و جایگاه نظارتی و تصمیم‌گیری آن گفت‌وگویی داشتیم با «سیدضیاء هاشمی» رئیس کمیته انضباطی اکران، در خصوص مدت زمان نمایش هر اثر سینمایی گفت: طبق آئین‌نامه شورای پروانه نمایش، در نیمه‌ی اول سال هر فیلم می‌تواند به مدت 6 هفته در سینمای سرگروه و در ادامه آن 4 هفته در سینماهای زیرگروه اکران شود، که مجموعاً 10 هفته می‌شوند.

وی افزود: در نیمه‌ی دوم سال این زمان‌بندی به صورت دیگری است، آثار می‌توانند 8 هفته در سینمای سرگروه و 4 هفته در سینماهای زیرمجموعه به نمایش در آیند که جمع آن 12 هفته می‌رسد. البته این در صورتی است که بتوانند قانون کفِ‌ فروش را حفظ کنند.

هاشمی ادامه داد: همچنین در صورتی که فیلم از فروش خوبی بهره‌مند باشد، پس از آن می‌تواند در بعضی شرایط، اکران‌های خاص داشته باشد. اما درباره سه فیلمی که اشاره شد، باید بررسی شود، اگر خلافِ قانون صورت گرفته، نهاد مربوطه شورای اکران است و این کارگروه مسئول پی‌گیری آن است.

وی دراین باره که کمیته انضباطی اکران در مسئله مذکور چه پی‌گیری و بررسی‌ای داشته است، گفت: بخاطر تخلفات متعددی که از سوی کارگروه اکران و سینماداران صورت گرفته است و آقایان مسئولین سینمایی سکوت اختیار کرده‌اند! کمیته انضباطی اکران به نشانه اعتراض فعلاً تعاملی با کارگروه اکران نداشته و سکوت اختیار کرده است.

دبیر کمیته انضباطی اکران همچنین مطرح کرد: به عنوان مثال در خصوص نمایش بازی‌های فوتبال؛ قرار بود به فیلم‌هایی که در زمان اکران‌شان فوتبال نمایش داده می‌شود، درصدی از فروش بلیت نمایش بازی‌ها به صاحبان فیلمها تعلق گیرد، تا حقی از ایشان ضایع نشود. اما تاکنون فقط تعداد کمی از سالن‌ها آن مبلغ را پرداخت کرده‌ و بیشتر سینماداران از انجام آن امتناع کرده‌اند، هم کمیته انضباطی اکران و هم خانه سینما بارها این مسئله را متذکر شد، ولی مسئولین سینمایی به این امر توجهی نداشتند. کمیته انضباطی اکران هم دیگر دلیلی برای ادامه گزارش‌هایی از این قبیل نمی‌بیند.

وی همچنین گفت: البته این سکوت دلیل بر عدم فعالیت‌های ما نیست، کمیته انضباطی اکران مسائل و مشکلات را بررسی می‌کند، لکن فعلاً آن‌ها ارائه نمی‌دهد؛ تا ببینیم آقایان به روی خودشان می‌آورند که چنین کمیته‌ای هم وجود دارد؟! البته تاکنون یک نفر از این دوستان، حتی یک بار هم پی‌گیر گزارشات و تخلفات نشدند و نگفته‌اند چرا مدتی است موضوعی را ارائه نمی‌دهید؟! چرا گزارش و تخلفی را مطرح نمی‌کنید؟! ظاهراً اینگونه به مذاق‌شان بیشتر خوش آمده و به نفع‌شان است.

هاشمی در پایان اضافه کرد: به‌ دلیل همان اعتراض و سکوتی که بیان شد، فعلاً در مورد مسئله‌ اکران کمیته انضباطی ورود نخواهد کرد. شورای اکران اگر تمایلی دارد ،خودش رسیدگی کند.


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار:16 دی 1397 ، کدخبر: 1916391،www.tasnimnews.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین