سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۸۱۲۴۱
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۹
تنها عنصر لوکس که از انحصار طبقه مرفه خارج شده و نه‌تنها با اقبال عمومی مواجه است بلکه توسط همه اقشار در ابعاد متفاوت دنبال می‌شود، عنصر «مد» است. با این حال و با وجود اینکه هر پدیده لاکچری نظیر مد، دارای موقعیت مکانی پسندیده و در خور است، اما مد ایران پایگاه شایسته ندارد. این ماهیت هر پدیده‌ای است که مورد اقبال قرار می‌گیرد و دارای شأن وجود است، مد هم مانند همه پدیده‌های ذی‌شأن باید‌ افق مکانی و موقعیت مکانی خاص خود را داشته باشد که هم ‌شأن هنری و حرفه‌ای آن و ‌هم ‌شأن هنری و حرفه‌ای فعالان این حوزه گرامی داشته شود.

شعار سال: جشنواره بین‌المللی مد فجر به پله هشتم رسیده و به‌زودی هشتمین دوره خود را در میان هیاهوهای خبری جهت‌دار، جشن می‌گیرد اما هنوز پایگاه مشخص و موقعیت مکانی درخوری برای این مؤلفه پرهزینه، بازآفرینی نشده است.
مد عنصری گران و پرهزینه است و اکنون که سکان آن به دست‌های پرهمت نهاد دولت، نهاده شده، شایسته است که بودجه‌ای آبرومند داشته باشد تا بتواند بر مبنای آن بودجه، موقعیت مکانی و لوکیشن مناسبی را که گویای هنر فعالان مد باشد، در اختیار بگیرد.
اکنون وضعیت جشنواره مد فجر به گونه‌ای هدایت می‌شود که هر سال، سالن‌ها و پایگاه‌های متعددی که تحت لوای سازمان‌های متعدد دیگر هستند، میزبانی این رویداد فرهنگی و اتفاقا سیاسی در ایران را بر عهده دارند. بنیاد ملی مد که ذیل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعریف شده، بر مبنای یک مانیفست نانوشته، در تلاش برای عدم صرف بودجه، هنوز در حال سعی و خطا و مذاکـره‌هـای‌ تهـــاترمحـور برای اخذ امتیاز مکان‌های مختلف اما غیرمرتبط با مد، برای میزبانی این رویداد فرهنگی عامه‌پسند است.
در رأس این تلاش‌ها، امسال بوستان گفت‌وگو که جزء ابنیه‌های زیرمجموعه شهرداری محسوب می‌شود، میزبانی این رویداد ملی را بر عهده گرفته است. سالیان گذشته برخی سالن‌های پراکنده در سطح شهر، میزبان این رویداد بودند و در دوره‌هایی هم یکی از طبقات تالار وحدت را به عنوان شوروم آثار طراحان برمی‌گزیدند که سال گذشته به دلیل تداخل برنامه زمانی جشنواره مد فجر با ساعت اجرای نمایش در تالار وحدت، برخوردهای نه‌چندان مهربانانه‌ای با فعالان مد صورت گرفت و درهای تالار بسته شد و از ورود بازدیدکنندگان جشنواره مد، ممانعت به عمل آمد.
نگاهی به لوکیشن بوستان گفت‌وگو گویای سطح متوسط و حتی در اشلی تلخ‌تر، گویای سطح پایین این موقعیت مکانی برای رویدادی سطح بالا نظیر جشنواره مد فجر است. چگونه است که متولیان مد در نهاد دولت، بعد از سعی و خطاهای متعدد و تجربه گران، ناکام و تلخ واگذاری جشنواره به اتاق اصناف ایران و حاشیه‌های پرهزینه ناشی از عدم همراهی اتاق اصناف، این بار کودک مد ایران را به آغوش مام شهرداری انداخته‌اند و انتظار دارند که این کودک نونهال و شکننده، بتواند قد بکشد و تنومند شود. با سعی و خطاهایی که بارها بی‌حاصلی خود را اثبات کرده‌اند، جز اتلاف وقت و اتلاف اندک بودجه موجود، عواید دیگری نصیب مد نخواهد شد و همچنان آن دسته از فعالان و طراحان مد که در لاین فاخر و ممتاز کار می‌کننذ، به گوشه رینگ رانده شده و کلاس جشنواره فجر در حد چندین کار دانشجویی تنزلخواهد داشت.
حتی جشنواره مد کودک که امروز دومین دوره آن گشایش یافته، در فرهنگستان هنر به معرض دید عموم گذاشته شده است. آیا وقت آن نرسیده که متولیان دلسوز مد در نهاد دولت که اتفاقا دغدغه مد را دارند و می‌کوشند این کودک را از آب و گل بیرون بکشند و وجهه‌ای به آن بدهند، در خلوت منطق خویش بیندیشند با این آزمون‌ها و خطاها در روند رشد یک عنصر صاحب کاراکتر، چگونه می‌خواهند در دنیای پررقابت مد اسلامی قد علم کنند وقتی هنوز بر اهمیت «وجود یک موقعیت مکانی ثابت، آبرومند و لوکس در شأن مد ایران» هم‌نظر نشده‌اند!

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار 18 دی 97، شماره: 3337


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین