سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۸۱۵۴۸
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۱
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه هاشمی مذاکرات هسته‌ای را دنبال می‌کرد، گفت: بعد از برجام هاشمی به من گفت، دیگر می‌توانم راحت بمیرم.وی با بیان اینکه مرحوم هاشمی بسیاری از طلبه‌ها را صاحب منزل و خانه کرد، افزود: نه تنها شکنجه و شلاق‌های ساواک و زندان‌های رژیم طاغوت هاشمی را به زانو در نیاورد، بلکه حتی شلاق‌هایی که به آبرو و روح هاشمی وارد آمد، نیز نتوانست او را به زانو در آورد. رئیس‌جمهور نقشآفرینی هاشمی در انتخابات ریاست‌جمهوری را بسیار مهم ارزیابی کرد و از رأی بالای مرحوم هاشمی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری در سال ۱۳۹۴ سخن گفت که برگ زرینی برای وی تا پایان عمرش شد.

شعار سالحسن روحانی در مراسم سالگرد مرحوم هاشمی رفسنجانی که صبح امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار کرد: مرحوم هاشمی درباره سردار سازندگی امیرکبیر کتابی را نگارش کرد و درباره فلسطین نیز کتابی را مرحوم هاشمی نوشت.

وی با بیان اینکه مرحوم هاشمی بسیاری از طلبه‌ها را صاحب منزل و خانه کرد، افزود: نه تنها شکنجه و شلاق‌های ساواک و زندان‌های رژیم طاغوت هاشمی را به زانو در نیاورد، بلکه حتی شلاق‌هایی که به آبرو و روح هاشمی وارد آمد، نیز نتوانست او را به زانو در آورد.

رئیس‌جمهور نقشآفرینی هاشمی در انتخابات ریاست‌جمهوری را بسیار مهم ارزیابی کرد و از رأی بالای مرحوم هاشمی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری در سال ۱۳۹۴ سخن گفت که برگ زرینی برای وی تا پایان عمرش شد.

روحانی به ترور هاشمی در اوایل انقلاب اشاره کرد که بعد از آن امام خمینی (ره) جمله‌ای معروف هاشمی زنده است تا نهضت زنده است را بیان کردند و این پیام را نشان علاقه امام به مرحوم هاشمی دانست.

وی با اشاره به دیدار خود بعد از فوت هاشمی رفسنجانی با رهبر انقلاب، عنوان کرد: رهبر انقلاب در این دیدار به من گفتند، بعد از گذشته چند هفته از مرگ هاشمی هنوز نمی‌توانم وی را فراموش کنم و روزی نیست به یاد هاشمی رفسنجانی نباشم.

روحانی، در ادامه سخنرانی خود با بیان اینکه هاشمی از حواریون امام خمینی (ره) بود و با شهید بهشتی نقش برجسته‌ای در استقرار نظام اسلامی داشت، عنوان کرد: مرحوم هاشمی در مجلس شورای اسلامی و شهید بهشتی در مجلس خبرگان رهبری نقش بسیار ارزنده‌ای برای نظام و انقلاب کشیدند.

آیت‌الله خامنه‌ای، پیشنهاد ریاست هاشمی بر مجلس شورای اسلامی را دادند

وی خاطره‌ای از انتخاب ریاست نخستین مجلس شورای اسلامی بعد از انقلاب مطرح کرد و گفت: جلسه‌ای با حضور نمایندگان حزب‌اللهی در مدرسه رفاه برگزار شد و در آن جلسه تمام افراد با احتساب اکثریت به ریاست رهبر معظم انقلاب بر مجلس شورای اسلامی رأی دادند، ولی رهبری با بیاناتی نظر همه را متوجه هاشمی رفسنجانی کردند و افراد جلسه تصمیم گرفتند که هاشمی رئیس مجلس شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امام راحل مسئولیت جنگ را بر عهده هاشمی قرار داده بودند، اعلام کرد: بعد از شهادت شهید بهشتی هر زمان به خدمت امام رسیدم، ایشان به من گفتند هر مطلبی را می‌آورید؛ ابتدا برای آیت‌الله خامنه‌ای و هاشمی مطرح کنید و این دو نفر تمام بار جنگ را بر دوش داشتند.

فرمان عملیات کربلای چهار را هاشمی صادر کرد

وی با بیان اینکه هاشمی در زمان جنگ نقش اساسی داشت و هر زمان با فرماندهان جنگ صحبت کرد، به آنها امید داد و نظرات تخصصی ارائه کرد، تصریح کرد: فرمان عملیات کربلای چهار را هاشمی صادر کرد و بعد از این شکست تصمیم گرفت، عملیات کربلای پنج انجام شود. در جنگ هم پیروزی و شکست با هم وجود دارد.

روحانی با تأکید بر اینکه هنر این است، جنگ سیاسی چگونه پایان بیابد، افزود: جنگ برای این نبود که دوباره بجنگیم، بلکه هدف مهم پایان عزت‌مندانه جنگ بود. دشمنان انقلاب جنگ را هشت به کشور تحمیل کردند و هدف اصلی آنها از جنگ این بود، انقلاب اسلامی به مسیر واقعی خود دست پیدا نکند و ما هم چاره‌ای نداشتیم که در برابر تجاوز مقاومت کنیم.

وی ادامه داد: هاشمی می‌دانست، جنگ را باید ادامه دهیم برای صلح عزت‌مندانه، ولی خیلی‌ها این موضوع را درک نمی‌کردند. غروب جمعه‌ای در تیرماه سال ۱۳۶۷ به خدمت امام رسیدیم و هاشمی به من گفت امروز به امام خواهم گفت که باید این جنگ تمام شود و اگر مجازاتی هست من بر عهده می‌گیرم.

رئیس‌جمهور با اشاره به رحلت امام خمینی (ره) در ۱۴ خرداد سال ۱۳۶۸، گفت: اگر هاشمی رفسنجانی در مجلس خبرگان رهبری نبود، رهبری فردی یا شورایی به جمع‌بندی نمی‌رسد و معلوم نبود بعد از امام چه اتفاقی برای کشور می‌افتاد. هاشمی در انتخابات مهم هم تأثیرگذار بود و در سال ۷۶، ۹۲ و ۹۶ نقش بسیار پررنگی داشت.

وی اعلام کرد: فردی که ساعت‌ها با من صحبت کرد و برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ و ۹۶ مرا تشویق کرد، هاشمی بود و هیچ روزی در دولت نیست که پناهنگاه بزرگی مانند وی را یاد نکنیم. هاشمی اگر امروز بود، فضا به صورت دیگری رقم می‌خورد.

روحانی به دخالت‌های هاشمی در مذاکرات هسته‌ای نیز اشاره کرد و افزود: هاشمی همواره بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نگران مذاکرات هسته‌ای بود و مداوم مذاکرات را دنبال کرد و بعد از تصویب مذاکرات هسته‌ای گفت«حالا بعد از برجام می‌توانم راحت بمیرم»، شما سایه جنگ را از سر کشور برداشتید.

وی، هاشمی را بنیانگذار فناوری هسته‌ای کشور معرفی کرد و گفت هر کسی که بگوید چیزی دیگری گفته است، حرف درستی نزده است. هاشمی نخستین سانترفیوژهای هسته‌ای کشور را آورد و با مقامات پاکستان برای ریز این موارد مذاکره کرد و هر چیزی در ساهت موشک و قدرت دفاعی داریم از یادگاران هاشمی است.

روحانی به برخی از کنایه‌های امروز به دولت خودش نیز اشاره کرد و گفت: هاشمی متعلق به جناح خاصی نبود و فراجناحی عمل کرد، ولی اگر بخواهی فراجناحی عمل کنی، بی‌وفایی می‌کنند و تندروها و افراطیون برای هاشمی نیز در فضای مجازی و مقالات زیادی نوشتند و هر چه خواستند به زبان گفتند. هاشمی مجسمه اعتدال در ایران بود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی تاریخ انتشار 20 دی 97، کدخبر: 351170، www.ana.ir


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین