سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۸۱۶۸۷
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۶
رئیس آزمایشگاه‌ مرجع سازمان غذا و داروگفت: تا پایان سال میزان سموم باقی‌مانده در هفت محصول کشاورزی در پنج استان را اعلام می‌کنیم
شعارسال:رئیس آزمایشگاه‌ مرجع سازمان غذا و داروگفت: تا پایان سال میزان سموم باقی‌مانده در هفت محصول کشاورزی در پنج استان را اعلام می‌کنیم.

بهرام دارایی رئیس آزمایشگاه‌ مرجع سازمان غذا و دارو ، با اشاره به طرح ارتقای سلامت سبد غذایی مردم بیان کرد: برنامه ما برای توسعه زیرساخت‌های دانشگاه‌های قطب کشور برای طرح ارتقا سلامت سبد غذایی خانوار ادامه دارد و پروژه مشترکی با وزارت جهاد کشاورزی به منظور ارتقای سلامت ۸ محصول کشاورزی در دست اجرا داریم.

وی افزود: بر اساس این پروژه مشترک با وزارت کشاورزی میزان باقی مانده سموم، فلزات سنگین، نیتریت و نیترات را در محصولات کشاورزی مورد رصد و پایش قرار می‌دهیم تا بتوانیم آلاینده‌ها را در محصولات کشاورزی کاهش دهیم.


شناسایی ۶۰۰ سم آفت‌کش‌ها در محصولات کشاورزی

رئیس آزمایشگاه‌ مرجع سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در این پروژه شناسنامه دار کردن مزارع و محصولات کشاورزی را وزارت جهاد کشاورزی بر عهده دارد،گفت: سازمان غذا و دارو کنترل و میزان باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی را بررسی می‌کند همچنین معاونت بهداشت وزارت بهداشت هم به این موضوع ورود کرده‌ است و بازرسان و کارشناسان بهداشت محیط در زمینه آموزش کشاورزان و نمونه برداری از محصولات کشاورزی به ما کمک می‌کنند.

دارایی رئیس آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو با اشاره به رصد و پایش باقی‌مانده سموم در محصولات کشاورزی سبد غذایی خانوار گفت: خوشبختانه امسال توانستیم تعداد آنالیز‌هایمان را در باقی‌مانده آفت کش‌ها در محصولات کشاورزی به ۶۰۰ سم ارتقا دهیم؛ در‌ واقع باقی مانده ۶۰۰ سم کشاورزی را در محصولات می‌توانیم به کمک آنالیز‌ها شناسایی کنیم.

اجرای طرح پایلوت باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی ۵ استان


دارایی با اشاره به طرح پایلوت کاهش سموم در محصولات کشاورزی اظهار کرد: ما در مرحله اول ۵ استان را تحت پوشش قرار دادیم و بر اساس تفاهم‌نامه مشترک با وزارت جهاد کشاورزی قرار است که ۵ هزار کشاورز و مزارع کشاورزی در ۵ استان کد دار یا شناسنامه دار شوند.

وی بیان کرد: پایان سال ۹۷ نتایج اندازه گیری باقی مانده سموم در ۷ محصول کشاورزی شامل سیب‌زمینی، گوجه، پرتغال، کاهو گلخانه‌ای و بوته‌ای را اعلام می‌کنیم.

رئیس آزمایشگاه‌ مرجع سازمان غذا و دارو یادآوری کرد: پیش از این قرار بود باقی مانده سموم در ۸ محصول کشاورزی را اعلام کنیم، اما چون فصل سیب به پایان رسیده است میزان باقی مانده سموم در ۷ محصول را رصد پایش و گزارش خواهیم کرد.

به زودی؛ اندازه گیری باقی مانده هورمون ها و آنتی بیوتیک‌ها

دارایی در ادامه از اندازه گیری باقیمانده هورمون‌ها و آنتی بیوتیک‌ها در مواد غذایی، دارو‌ها و مکمل‌ها خبر داد و گفت: برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا روش‌های اندازه گیری باقی مانده هورمون‌ها و آنتی را در مواد غذایی دارو‌ها و مکمل‌ها را در آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو راه اندازی کنیم و به زودی این آنالیز‌ها به شکل مستمر و روتین با اعتبار سنجی کامل انجام خواهند شد.

وی ادامه داد: روش آنالیز «نیتروزامین» را در آزمایشگاه غذا و آزمایشگاه دارو راه اندازی و اعتبار سنجی کرده ایم و با راه اندازی این روش آنالیزی می‌توانیم باقیمانده نیتروزامین را در مواد غذایی و دارو‌ها آنالیز کنیم و اکنون این آنالیز به شکل روتین انجام می‌شود.

دارایی رئیس آزمایشگاه‌ مرجع سازمان غذا و دارو در ادامه به جمع‌آوری نوعی دارو‌های مورد مصرف در بیماران قلبی عروقی در چند ماه گذشته اشاره کرد و گفت: همانطور که در اخبار و رسانه‌ها چند ماه پیش اعلام شد، برخی دارو‌های بیماران قلبی مشکوک به آلاینده‌های خطرناکی به نام نیتروزامین بودند که به دنبال مطرح شدن این مسئله،‌ روش‌های آنالیز نیتروزامین را که فرآیندی پیچیده‌ای است در آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو راه اندازی کردیم تا میزان باقی مانده این آلاینده خطرناک را دارو‌ها بررسی کنیم چرا که نیتروزامین میتواند در بروز سرطان‌ها نقش داشته باشد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار20 دی 97، کدخبر: 6789965، www.yjc.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین