سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۸۱۷۹۷
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۴
عاملان بازار سیاه مدرک‌فروشی احتمالا آگاه نبوده و نیستند که می‌توانند به صورت کاملا رسمی و قانونی اقدام به فروش مدرک کنند؛ آن هم با مجوز وزارت علوم!

شعار سال: کافی است سه واژه «فروش مدرک دکتری» را در اینترنت جستجو کنید تا علاوه بر این که پیشنهادات پرشمار فروش مدارک تحصیلی معتبر(!) از دیپلم تا دکتری را ببینید، گزارش‌هایی را هم مشاهده کنید که از بازار سیاه فروش مدرک در خیابان فلان و بهمان تهران حکایت می‌کنند! بازاری که تلاش می‌کند از ساختارهای قانونی فاصله بگیرد و از چشم مأموران پنهان بماند تا بتواند به کار خود ادامه دهد!

عاملان این بازار سیاه قیمت‌های مختلفی را برای مدارک گوناگون پیشنهاد می‌دهند تا مخاطب حق انتخاب داشته باشد که بر حسب وسعت جیبش، دوست دارد دیپلمه باشد یا جناب آقای دکتر! این بازار تا پیش از این درست در مجاورت یکی از معتبرترین دانشگاه‌های کشور یعنی دانشگاه تهران، پررونق بود اما همزمان با پیشرفت روزافزون علوم و تکنولوژی‌ها، عاملان بازار سیاه خودشان را به مشتریان نزدیک‌تر کرده‌اند و ارتباط با آن‌ها را سهل‌تر! بنابراین نیازی نیست برای خرید مدرک به خیابان انقلاب تهران بروید! دوستان زحمتکش مدرک‌ساز، مدرک را برای شما به سمنان یا هر شهر دیگری که در آن زندگی می‌کنید پست می‌کنند!

اما نکته مهمی در این میان وجود دارد! عاملان آن بازار سیاه احتمالا آگاه نبوده و نیستند که می‌توانند به صورت کاملا رسمی و قانونی اقدام به فروش مدرک کنند؛ آن هم با مجوز وزارت علوم! دیگر نیازی به نگرانی درباره خرید و فروش مدرک نیست. این، موضوعِ فایل صوتی ضمیمه شده به این یادداشت است! خانمی تماس می‌گیرد؛ طوری با شما صحبت می‌کند که گویی شما را می‌شناسد و البته می‌داند که شما در حوزه رسانه کار می‌کنید؛ پیشنهادش هم فریبنده است:«مدرک معادل دکترای رسانه فقط هشت میلیون تومان!»

-فرض کنید من دیپلم هم ندارم، مدرک معادل دکترا به من می‌دهید؟

-بله! خانه‌دار و بچه‌دار! زنبیل...

-مجوز دارید؟

- بله آقا! از وزارت علوم مجوز داریم!

-نیازی هست در دوره‌ای شرکت کنم؟

- نه آقا! فرمالیته است!

-چقدر طول می‌کشد که به من مدرک بدهید؟

-دو ماه! چون سرمان شلوغ است!

مبارکِ شورایعالی انقلاب فرهنگی باشد! شورایی که معاون دبیرخانه‌اش همین چند روز قبل در مصاحبه با مرآت گفت شورا به همه وظایف خود عمل کرده است! بله البته شورا به همه وظایف خود عمل کرده است که در ساحت رسمی، عده‌ای که از دکتری فقط آمپول‌بازی دوران کودکی را آموخته‌اند، می‌توانند تست بزنند و وارد عالی‌ترین دوره تحصیلات عالی بشوند و در ساحت نه‌چندان رسمی هم به «هرکسی» پیشنهاد می‌شود که هشت میلیون بده، دوماهه مدرک DBA بگیر و برو هرجا که خواستی بگو من دکترم!

حقیقت این است که مسأله اسف‌بارتر است! اسف‌بار نیست، اسف‌بارتر است! متهم‌های ردیف اول این ماجرای اسف‌بارتر هم وزارتخانه‌های علوم و آموزش و پرورش هستند! آن‌ها هستند که سال‌های سال تب مدرک‌گرایی را در جامعه ما رواج دادند و کارخانه‌های دکترسازی‌شان چند ده هزار دکتر بیکار روی دست ملت گذاشته؛ بدون آن که خم به ابرو بیاورند و یا عذرخواهی کنند! و چرا عذرخواهی؟ کارویژه‌شان همین است! دکترسازی!

وقتی تقاضا نباشد، عرضه معنا ندارد! و چرا نگوییم آن هشت میلیون نوش جانتان مدرک‌فروشان! مجوز وزارت علوم ندارید که دارید، مدرکتان قابل ارائه به دستگاه‌های مختلف نیست که هست، چیزی کم‌تر از دانشگاه‌ها به دکترهایتان می‌آموزید که نمی‌آموزید! یعنی اساسا نمی‌آموزید؛ هردوی شما نمی‌آموزید و الا چند ده‌هزار دکتر بیکار نداشتیم؛ حالا چند هزار دکتر بیکار یا باکار دیگر هم سهم شما!

کوتاه کنم سخن را! فایل صوتی ضمیمه شده به این یادداشت را گوش بدهید. کسی خواب دیده که اگر ظرف شش روز این فایل را برای شش نفر نفرستید، اتفاق بدی برای شما می‌افتد، مثلا ممکن است دکتر بشوید!شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از وبسایت مرآت، تاریخ 20 دی 97، کد مطلب: -:www.meraatnews.com


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین