سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۸۱۸۳۶
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۶
رئیس دانشگاه تهران گفت: رتبه‌بندی‌های بین‌المللی جامع نیست، اصول خودمان را دنبال می‌کنیم.

شعارسال:رئیس دانشگاه تهران گفت: رتبه‌بندی‌های بین‌المللی جامع نیست، اصول خودمان را دنبال می‌کنیم.

محمود نیلی احمدآبادی ، در پاسخ به اینکه دانشگاه تهران یک دانشگاه جامع و حوزه‌های کاری آن گسترده است ولی در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی در صدر دانشگاه‌های ایران نیست، گفت: تعداد رتبه‌بندی‌ها زیاد است، که از جمله می‌توان به رتبه‌بندی‌های لایدن، شانگهای و یواس‌نیوز، تایمز، کیواس اشاره کرد. هر یک از اینها زاویه دید متفاوتی با دیگری دارد.در بسیاری از رتبه‌بندی‌ها دانشگاه تهران در صدر است، در رتبه‌بندی تایمز نیز در رده‌بندی موضوعی صدر است.

وی در پاسخ به اینکه چرا در کل دانشگاه تهران در صدر نیست؟ گفت: این امر به شاخص‌های در نظرگرفته‌شده آن رتبه‌بندی برمی‌گردد. اتفاقاً وقتی با مدیران تایمز صحبت می‌کردیم آنها هم قبول داشتند که شیوه کنونی رتبه‌بندی پاسخگو نیست.

رئیس دانشگاه تهران درباره برنامه دانشگاه برای ارتقای جایگاه در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی تصریح کرد: ما به عنوان دانشگاه جامع و پیشرو کشور دچار تغییرات ناگهانی متناسب با شرایط بیرونی نمی‌شویم.اصولی داریم و طبق آن جلو می‌رویم. دانشگاه باید آموزش را خیلی خوب انجام دهد، پژوهش را به‌خوبی پیش ببرد و مسائل جامعه را حل کند. لذا تک‌بعد‌نگری و صرفاً به خاطر رنکینگ، تغییر جهت‌گیری دانشگاه به صلاح نیست.

وی در پاسخ به اینکه آیا این رتبه‌بندی‌ها در جذب دانشجویان بین‌المللی اثرگذار نیست؟ بیان کرد: نه لزوماً؛ وقتی از ایران سخن به میان می‌آید اول اسم دانشگاه تهران مطرح می‌شود، چون تعداد استادان و دستاوردهایمان آنقدر گسترده است که برای همه شناخته شده است.

نیلی احمدآبادی تصریح کرد: البته من مخالف رقابت سازنده بین دانشگاه‌ها نیستم؛ این کار باید صورت گیرد و اگر نقصی هست برطرف شود؛ اما سیاست‌هایمان را تابع نهادهای رده‌بندی قرار نمی‌دهیم و سیاست‌های اصولی خودمان را داریم. ممکن است که در رده‌بندی‌ها رتبه خوبی نداشته باشیم اما راهمان را رها نمی‌کنیم. بسیاری از دانشگاه‌های مطرح دنیا هم اینگونه هستند، مثلا دانشگاه هاروارد در یک رتبه‌بندی اول و در دیگری پنجم است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری آنا، تاریخ انتشار21دی 97، کدخبر: 351356، ana.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین