سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۸۲۰۰۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۹
دولت چین اعلام کرده در طول یک سال گذشته موفق شده است، بیش از ۵۱۹ میلیون دلار از اموال اختلاس شده این کشور را با بازگرداندن متهمان فراری فساد مالی از خارج کشور به داخل بازگرداند. به گزارش آسوشیتدپرس، حزب حاکم کمونیست چین اعلام کرده است در سال گذشته میلادی بیش از ۱۰۰۰ متهم فراری به خاک چین بازگردانده شده‌اند و رقم کل متهمان فراری که از ۴ سال پیش در راستای اجرای اسکای نت از خارج چین مسترد شده‌اند به ۵۰۰۰ نفر رسیده است.
شعارسال: حزب کمونیست حاکم چین سال ۲۰۱۹ میلادی را با گزارشی از موفقیت‌های دولت این کشور در مبارزه با فساد دولتی، ارقام ثروت‌های ضبط شده متهمان اقتصادی و تعداد بازداشت‌شدگان طرح مبارزه با فساد آغاز کرده است. کارزاری که ۷ سال پیش توسط شی جین‌پینگ، دبیرکل جزب کمونیست این کشور برای مبارزه با فساد کارمندان دولتی و مدیران حزب کمونیست آغاز شد.

طی ۴ سال گذشته و از زمان آغاز عملیات فرامرزی برای بازداشت و استرداد مفسدان فراری تاکنون معادل ۱۰۰ میلیارد یوان معادل یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار اموال متهمان به فساد به چین بازگردانده شده که بیش از ۵۰۰ میلیون دلار آن فقط در یک سال گذشته به دست آمده است.

نشست سالانه کمیته مرکزی بازرسی انتظامی حزب کمونیست چین از روز جمعه آغاز شده است تا اولویت‌های سال ۲۰۱۹ کارزار مبارزه با فساد این کشور مشخص شود. به گفته مقام‌های حزب کمونیست چین، هیچ مقام چینی در هیچ جای دنیا از رسیدگی به اتهامات فساد مالی در امان نیست.

دولت چین اعلام کرده است که طی یک سال گذشته ۵۱ مدیر ارشد دولتی در سطح استانداری و وزارت در میان نزدیک به ۱۴۰۰ متهم فراری از خاک کشور‌های دیگر برای محاکمه در چین به این کشور بازگردانده شده‌اند. به گزارش خبرگزاری شینهوا، طی یک سال گذشته ۶۲۱ هزار چینی به اتهام فساد مالی، رشوه، اختلاس و جرایم دیگر مالی در دادگاه‌های این کشور یا توسط نهاد‌های نظارتی محاکمه شده‌اند که در میان آن‌ها چهره‌های مشهور و بلندپایه‌ای از معاونان وزرا تا مدیران عامل و اعضای هیات مدیر کمپانی‌های عظیم دولتی چین مشاهده می‌شوند.

هفت سال پیش بود که شی جین‌پینگ، دبیرکل جدید حزب کمونیست چین در هجدهمین کنگره ملی حزب، برنامه خود را برای مبارزه بدون ترحم با فساد اقتصادی و دولتی در کشور اعلام کرد؛ برنامه‌ای که با اشاره به سخنرانی شی جین‌پینگ در اولین روز کاری‌اش به عنوان دبیرکل حزب کمونیست چین با عنوان «شکار ببر‌ها و مگس‌ها» (کنایه از مدیران ارشد و کارمندان دون‌پایه دولتی فاسد) مشهور شد. پاییز پارسال کنگره ملی نوزدهم حزب کمونیست بار دیگر بر استمرار کارزار مبارزه بدون ترحم با فساد تاکید کرد؛ مبارزه‌ای که بر اساس بیانیه حزب با «پیروزی گسترده» همراه بود.

کارزار شناسایی و بازداشت متهمان خارج از کشور و اموال آن‌ها مشهور به «اسکای نت» برای چهارمین سال متوالی است که از سوی دولت چین پیگیری می‌شود. «اسکای نت» بخشی از کمپین وسیع مبارزه با فساد دولت چین است که به صورت ویژه بر متهمان فراری خارج از مرز‌های چین تمرکز دارد. ژین مینگ، استاد دانشگاه در گفتگو با شینهوا تاکید می‌کند: «هر چند کارزار مبارزه با چین موفقیت‌های عظیمی به دست آورده، اما هنوز برای اعلام موفقیت نهایی خیلی زود است. نه تنها باید تحقیقات در مورد بسیاری از مقام‌های پیشین تکمیل شود، بلکه باید با مقام‌هایی که با وجود مجازات‌های سخت و کارزار جدی دولت علیه فساد، جرات اقدامات مجرمانه داشته‌اند، تحت تحقیق قرار گیرند.»

دولت چین اعلام کرده در طول یک سال گذشته موفق شده است، بیش از ۵۱۹ میلیون دلار از اموال اختلاس شده این کشور را با بازگرداندن متهمان فراری فساد مالی از خارج کشور به داخل بازگرداند. به گزارش آسوشیتدپرس، حزب حاکم کمونیست چین اعلام کرده است در سال گذشته میلادی بیش از ۱۰۰۰ متهم فراری به خاک چین بازگردانده شده‌اند و رقم کل متهمان فراری که از ۴ سال پیش در راستای اجرای اسکای نت از خارج چین مسترد شده‌اند به ۵۰۰۰ نفر رسیده است.

بر اساس آمار منتشر شده در گزارش کمیسیون مرکزی بازرسی انتظامی که مسوولیت مبارزه با فساد در حزب کمونیست چین را بر عهده دارد، از میان ۱۳۳۵ متهمی که به کشور بازگردانده شده‌اند، ۳۰۷ نماینده حزب کمونیست یا مدیر دولتی هستند. در این گزارش آمده است در طول ۱۲ ماه گذشته دست‌کم ۵ متهم از فهرست ۱۰۰ متهم مهم فراری چین که هشدار قرمز اینترپل برای بازداشت آن‌ها صادر شده است، خارج از خاک این کشور بازداشت و به خاک چین مسترد شده‌اند. بیش از ۵۰ متهم چینی با هشدار قرمز اینترپل در طول چهار سال گذشته بازداشت شده و به خاک چین بازگردانده شده‌اند.

استرداد متهمان از اروپا و امریکا

به گزارش آسوشیتدپرس، مسوولان مبارزه با فساد در چین می‌گویند که بعد از ۱۷ سال توانسته‌اند یک متهم به اختلاس ۴۸۵ میلیون دلاری را که به امریکا فرار کرده بود به کشور بازگردانند. ژو چائوفن، مدیر بانک چین در استان جنوبی گوان‌دونگ، یکی از متهمان اصلی پروند فساد نیم میلیارد دلاری از بانک چین است که سال ۲۰۰۱ به امریکا فرار کرده بود و سال ۲۰۱۸ به خاک چین مسترد شد. در سال ۲۰۱۸ چینی‌ها برای اولین‌بار توانستند یک متهم فراری به اتحادیه اروپا را نیز به خاک خود مسترد کنند. یائو جینکی، معاون پیشین شهرداری که به بلغارستان فرار کرده بود با همکاری دستگاه قضایی این کشور به خاک چین مسترد شد تا برای اولین‌بار یک متهم بلندپایه فساد مالی از خاک کشور‌های اتحادیه اروپا برای محاکمه به چین تحویل شود.

بر اساس بیانیه کمیسیون مرکزی بازرسی انتظامی حزب کمونیست چین، تاکنون متهمانی که در ۱۲۰ کشور جهان اقامت داشتند به خاک چین بازگردانده شده‌اند. آسوشیتدپرس می‌نویسد که موفقیت کارزار مبارزه با فساد، محبوبیت شی جین‌پینگ را که سال گذشته با حذف محدودیت ادوار ریاست‌جمهوری به رییس‌جمهور مادام‌العمر این کشور تبدیل شد، بسیار در میان شهروندان چینی افزایش داده است. مجله فوربس، سال ۲۰۱۸ شی جین‌پینگ را قدرتمندترین و بانفوذترین فرد جهان معرفی کرده بود که بر اساس برآورد این مجله قدرتمندترین فرد سال ۲۰۱۷ ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه را پشت سر گذاشته است.

اعترافات تلویزیونی

کارزار مبارزه با فساد در چین فقط منحصر به بازداشت کارمندان دولت و سیاستمداران حزب کمونیست نیست. بر اساس یک مستند تلویزیونی که هفته پیش در تلویزیون مرکزی چین پخش شد، دولت چین ۱۰۰۰ ویلای مجلل غیرقانونی را که در مناطق کوهستان کینگ‌لینگ ساخته‌شده بودند، تخریب کرده است. در این مستند که شبکه تلویزیونی دولتی CCTV (تلویزیون مرکزی چین) پخش کرده است، با تعدادی از ماموران ارشد نهاد‌های مبارزه با فساد چین و همچنین یک متهم فراری مسترد شده به کشور مصاحبه شده است.

این مستند پنج قسمتی با عنوان «هشدار قرمز (Red Alert) ۱۵ پرونده مهم فساد اقتصادی در چین را بررسی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری چاینانیوز سرویس، در یک قسمت از این مستند که روز پنجشنبه پخش شد، هوانگ هایونگ، مدیر متهم فراری چین در برابر دوربین قرار گرفته است و از تجربه ۱۸ سال زندگی در خارج از کشور به عنوان متهم اقتصادی سخن می‌گوید. به گفته این مدیر پیشین چینی که به اتهام قاچاق کالا و فرار از ده‌ها میلیون دلار مالیات تحت تعقیب بود، او بخش مهمی از دوران فرارش را به دلیل شکایت دولت چین برای استردادش از خاک پرو در بازداشت دولت پرو سپری کرده بود و ده‌ها هزار دلار برای استخدام وکلای محلی هزینه کرده است.

این مدیر پیشین دولتی چین از بازگشت به خاک کشورش اظهار رضایت می‌کند و شرایط زندگی به عنوان متهم فراری را بسیار سخت توصیف کرده است.

گائو بو، معاون رییس کمیسیون بازرسی انتظامی حزب کمونیست چین درباره پخش این مستند در تلویزیون دولتی چین می‌گوید: «هدف از ساخت این برنامه این است که به شهروندان نشان دهیم که دولت در مبارزه با فرار متهمان اقتصادی از کشور بسیار جدی است و مصمم است هر متهم فراری را فارغ از اینکه به کجای دنیا فرار کرده باشد، برای محاکمه به خاک چین بازگرداند.»

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی فرارو ، تاریخ انتشار: 22 دی 1397 ، کدخبر: 386542 ، www.fararu.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
0
0
برعکس دولت ما بیشتر کمک میکنه اختلاس گران و مفسدان اقتصادی پول را به خارج از کشور ببرند
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین