سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۸۴۱۴۴
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۷
عتیقی زمان شروع این گرفت به وقت ایران را در ساعت ۶ و ۶ دقیقه بامداد فردا اول بهمن دانست و گفت‌: ماه در ساعت ۶ و ۶ دقیقه بامداد اول بهمن وارد نیم‌سایه زمین می‌شود که با چشم چندان محسوس نیست.مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان اینکه ماه گرفتگی کاملی در شباهنگام ۳۰ دی و بامداد روز دوشنبه اول بهمن ماه رخ خواهد داد، گفت: با توجه اینکه در ساعت ۲۳ و ۲۸ دقیقه امشب یکشنبه ۳۰ دی، ماه در کمترین فاصله با زمین (۳۵۷ هزار کیلومتری زمین) و از سوی دیگر صبح فردا دوشنبه اول بهمن، ماه در شرایط بدر (ماه کامل) قرار می‌گیرد، به این ماه گرفتگی، "ابر ماه" گفته می‌شود.

شعار سال: در ساعت ۷ و ۴ دقیقه صبح فردا دوشنبه اول بهمن ماه گرفتگی کامل رخ خواهد داد و از آنجایی که خورشید در تهران در ساعت ۷ و ۱۱ دقیقه طلوع می‌کند، زمان مشاهده این پدیده با شرایط نور روز همزمان خواهد شد.

مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان اینکه ماه گرفتگی کاملی در شباهنگام ۳۰ دی و بامداد روز دوشنبه اول بهمن ماه رخ خواهد داد، گفت: با توجه اینکه در ساعت ۲۳ و ۲۸ دقیقه امشب یکشنبه ۳۰ دی، ماه در کمترین فاصله با زمین (۳۵۷ هزار کیلومتری زمین) و از سوی دیگر صبح فردا دوشنبه اول بهمن، ماه در شرایط بدر (ماه کامل) قرار می‌گیرد، به این ماه گرفتگی، "ابر ماه" گفته می‌شود.

وی اضافه کرد: علاوه بر آن بر اساس نامگذاری بومیان آمریکا، هر ماه کامل به یک عنوان نامیده می‌شود که با توجه به فرارسیدن فصل سرما، ماه کامل پیش رو به نام ماه کامل "گرگ" مشهور است و از سوی دیگر با توجه به وقوع ماه گرفتگی در هنگام رسیدن این ماه به وضعیت کامل و سرخی رنگ ماه در زمان خسوف، اصطلاح "ابرماه گرگ خونین" را می‌توان به این پدیده اطلاق کرد.

عتیقی یادآور شد: در روز چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه سال ۹۶ نیز با ابرماه در وضعیت گرفت مواجه بودیم که نام آن "ابرماه آبی" بود و با توجه به وقوع پدیده ماه گرفتگی به "ابرماه سرخ آبی" مشهور شد، ضمن آنکه طولانی‌ترین خسوف قرن ۲۱ نیز ۵ مرداد امسال رخ داد که ۱۰۳ دقیقه به طول انجامید.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران عامل ایجاد ماه گرفتگی را زمین، خورشید و ماه دانست و توضیح داد: در شرایطی که زمین میان ماه و خورشید قرار گیرد، سایه‌ای در پشت کره زمین به صورت مخروط ایجاد می‌شود که در صورت عبور ماه از درون این سایه، "مه‌گرفت" رخ می‌دهد. این در حالی است که در اطراف مخروط بسته سایه (جمع‌شونده)، مخروط باز تحت عنوان نیم‌سایه تشکیل می‌شود که با توجه به اینکه خورشید منبع پراکنده نور است، سایه و نیم‌سایه در پشت کره زمین ایجاد می‌شود.

هندسه ماه گرفتگی

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان اینکه برای ایجاد یک ماه گرفتگی، ماه باید در وضعیت کامل (بدر) و "خط گره" به سمت خورشید باشد، در این باره توضیح داد: مدار ماه با مدار زمین ۵ درجه زاویه می‌سازد و این مدار‌ها و ۲ نقطه که به عنوان "گره" نامیده می‌شود، نقاط تقاطع مدار ماه و مدار زمین است. به خط واصل این دو گره، "خط گره" می‌گویند.

وی با تاکید بر اینکه این خط گره باید به سمت خورشید باشد، ادامه داد: به همین علت است که هر ماه در هنگام ماه بدر شاهد خسوف نیستیم.

عتیقی با بیان اینکه هر سال بین صفر تا ۳ ماه گرفتگی رخ می‌دهد، اضافه کرد: این گفته به این معنا است که در برخی از سال‌ها هیچ ماه گرفتگی نداریم و از این نظر می‌توان گفت که تعداد ماه گرفتگی‌ها از خورشید گرفتگی‌ها کمتر است.

این محقق نجوم آماتوری، ماه گرفتگی را در انواع "کامل"، "جزئی" و "ماه گرفتگی نیم‌سایه" دانست و اظهار کرد: ماه گرفتگی نیم سایه که در نجوم قدیم به آن "خسوف غیر مرئی" (خسوف غیر قابل مشاهده) می‌گفتند، در شرایطی رخ می‌دهد که ماه از مخروط سایه عبور نکند و تنها از مخروط نیم‌سایه زمین عبور کند که در این شرایط چشم انسان حساسیت کافی برای مشاهده نورانیت ماه ندارد و به همین دلیل به آن ماه گرفتگی غیر قابل مشاهده گفته می‌شود.

ماه خونین در آسمان اول بهمن

عتیقی، با اشاره به مشاهده ماه قرمز در آسمان دی ماه، یادآور شد: با توجه به برخورد نور خورشید با جو زمین و شکسته شدن این نور در جو، طول موج قرمز عبور می‌کند و در مخروط سایه پشت زمین قرار می‌گیرد که با عبور ماه از این مخروط رنگ ماه قرمز دیده می‌شود.

وی اضافه کرد: فردی به نام "دان‌ژان" فرانسوی بر اساس اینکه ماه در هنگام خسوف از قطر سایه زمین و یا از یکی از وتر‌های طرفین قطر عبور کند، ۵ "حد" (L ۰-۴) برای تغییر رنگ قرمز ماه قائل شد که L۰ تیره‌ترین شرایط و قرمز جگری تند است، ولی L۴ قرمز روشن مسی است.

عتیقی یادآور شد: در هنگام ماه گرفتگی ابتدا ماه وارد نیم‌سایه می‌شود که تغییر نور آن برای انسان محسوس نیست و پس از رسیدن ماه به مخروط سایه زمین، گرفت جزئی مرحله اول رخ خواهد داد.

وی با بیان اینکه هنگامی که تمام ماه در درون مخروط سایه زمین قرار گیرد، ماه گرفتگی کلی آغاز می‌شود، افزود: پس از طی مخروط سایه زمین توسط ماه، گرفت جزئی مرحله دوم شروع می‌شود که پس از آن عبور ماه از نیم‌سایه زمین رخ می‌دهد و نهایتا خروج از نیم‌سایه، پایان ماه گرفتگی است.

محاسبه دوره‌های ماه گرفتگی‌ها

دبیر انجمن نجوم آماتوری ایران خاطرنشان کرد: حدود ۲ هزار سال قبل بابلی‌ها دوره‌های خورشیدگرفتگی‌ها و ماه گرفتگی‌ها را محاسبه کردند و دوره را "ساروس" نامیدند که برابر با ۱۸ سال و ۱۱ روز و ۷ ساعت و ۴۹ دقیقه است.

وی ادامه داد: در شرایطی که در سال شاید چندین خسوف رخ دهد، اما به این معنا نیست که همه گرفتگی‌ها به یک ساروس (دوره) تعلق دارد، بلکه تکرار هر ماه گرفتگی پس از ۱۸ سال، به معنای قرار داشتن آن پدیده در ساروس یکسان است.

عتیقی با بیان اینکه به طور میانگین در طول ۱۲۶۰ سال ۷۱ گرفت در یک ساروس رخ می‌دهد، اظهار کرد: برای مشاهده یک ماه گرفتگی به ابزار و یا فیلتر‌های مخصوص که معمولا هنگام رصد کسوف (خورشید گرفتگی) لازم است، نیازی نیست؛ هر چند که مشاهده ماه‌گرفتگی برای عکاسی و جلوه‌های زیبای ماه در هنگام گرفت توصیه می‌شود.

عتیقی اضافه کرد: ماه گرفتگی بامداد فردا متعلق به ساروس ۱۳۴ است که بیست و هفتمین گرفت از ۷۳ گرفت این ساروس است.

به گفته وی، حد "دان‌ژان" در این گرفت حدود L۳ است و در هنگام ماه گرفتگی کامل در بامداد دوشنبه اول بهمن رنگ ماه قرمز روشن خواهد بود.

زمان آغاز گرفت به وقت ایران

عتیقی زمان شروع این گرفت به وقت ایران را در ساعت ۶ و ۶ دقیقه بامداد فردا اول بهمن دانست و گفت‌: ماه در ساعت ۶ و ۶ دقیقه بامداد اول بهمن وارد نیم‌سایه زمین می‌شود که با چشم چندان محسوس نیست.

وی، آغاز گرفت را در ساعت ۷ و ۴ دقیقه صبح دوشنبه اول بهمن ذکر کرد و ادامه داد: در ساعت ۷ و ۱۱ دقیقه صبح، خورشید در تهران طلوع می‌کند؛ از این رو در مشاهده این پدیده با شرایط نور روز مواجه هستیم.

عتیقی اضافه کرد: در ساعت ۸ و ۱۱ دقیقه، گرفت کلی آغاز می‌شود و در ساعت ۸ و ۴۲ دقیقه ماه گرفتگی به اوج خود می‌رسد که این لحظه زمان رسیدن ماه به وضعیت بدر خواهد بود.

این محقق حوزه نجوم آماتوری، پایان گرفت ماه را در ساعت ۹ و ۱۳ دقیقه و گرفت جزیی مرحله دوم را ۱۰ و ۲۱ دقیقه ذکر کرد و گفت: در ساعت ۱۱ و ۱۸ دقیقه با خروج ماه از نیم‌سایه زمین ماه گرفتگی به طور کامل پایان می‌یابد.

به گفته وی مدت زمان ماه گرفتگی اول بهمن را یک ساعت و ۲ دقیقه (۶۲ دقیقه) است.

بهترین مناطق برای مشاهده ماه‌گرفتگی اول بهمن

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در خصوص مناطق تحت پوشش ماه گرفتگی بامداد فردا، گفت: مناطق تحت پوشش ماه گرفتگی بامداد اول بهمن در قاره‌های آسیا، اروپا، آمریکای شمالی و جنوبی، آفریقای مرکزی و اقیانوس آرام است.

وی با بیان اینکه در برخی از مناطق آسیا و استرالیا این پدیده قابل مشاهده نیست، ادامه داد: این ماه‌گرفتگی از شرق تا غرب آفریقا نیز قابل مشاهده است و شرایط مناسبی برای رصد این ماه گرفتگی در شمال و جنوبی آفریقا فراهم نیست.

عتیقی اضافه کرد: تا سال ۱۴۰۰ ماه گرفتگی کامل را نخواهیم داشت. به عبارت دیگر ماه گرفتگی اول بهمن آخرین ماه گرفتگی قرن خورشیدی حاضر است.
** دستور نماز آیات

 نماز آیات دو رکعت است و در هر رکعت پنج رکوع دارد.

دستور آن، این است که انسان بعد از نیّت، تکبیر بگوید و یک حمد و یک سوره تمام بخواند و به رکوع رود و سر از رکوع بردارد، دوباره یک حمد و یک سوره بخواند، باز به رکوع رود تا پنج مرتبه و بعد از بلند شدن از رکوع پنجم دو سجده نماید و برخیزد و رکعت دوّم را هم مثل رکعت اوّل به‌جا آورد و تشهد بخواند و سلام دهد.

 در نماز آیات ممکن است انسان بعد از نیّت و تکبیر و خواندن حمد، آیه‌های یک سوره را پنج قسمت کند و یک آیه یا بیشتر از آن را بخواند و به رکوع رود و سر بردارد و بدون اینکه حمد بخواند، قسمت دوم از همان سوره را بخواند و به رکوع رود و همین‌طور تا پیش از رکوع پنجم سوره را تمام نماید، مثلاً به قصد سوره توحید، «بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم» بگوید و به رکوع رود، بعد بایستد و بگوید: «قُلْ هُوَ اللّه اَحَدٌ» دوباره به رکوع رود و بعد از رکوع بایستد و بگوید: «اَللّه الصَّمَدُ» باز به رکوع رود و بایستد و بگوید: «لَمْ یلِدْ و لَمْ یوُلَدْ» و به رکوع برود و باز هم سر بردارد و بگوید: «وَ لَمْ یکنْ لَهُ کفُواً اَحَد» و بعد از آن به رکوع پنجم رود و بعد از سر برداشتن، دو سجده کند و رکعت دوّم را هم مثل رکعت اوّل به‌جا آورد و بعد از سجده دوّم تشهد بخواند و نماز را سلام دهد.

تذکر مهم: طبق نظر اکثر فقهای معاصر، می‌توان «بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم» را به عنوان یک آیه خواند و الباقی سوره را به چهار قسم تقسیم و نماز را ادا نمود. و بعضی مراجع می‌فرمایند:
باید بنا بر احتیاط، جمله تامّه باشد و از اوّل سوره شروع کند و به گفتن «بسم الله» اکتفا نکند و سپس به رکوع رود، مثلًا در سوره فلق اوّل «بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ» بگوید و به رکوع رود بعد بایستد و بگوید «مِنْ شَرِّ ما خَلَقَ» دوباره به رکوع رود و بعد از رکوع بایستد و بگوید «وَ مِنْ شَرِّ غاسِقٍ إِذا وَقَبَ» باز به رکوع رود و بایستد و بگوید «وَ مِنْ شَرِّ النَّفَّاثاتِ فِی الْعُقَدِ» و برود به رکوع باز هم سر بردارد و بگوید «وَ مِنْ شَرِّ حاسِدٍ إِذا حَسَدَ»
 
اگر در یک رکعت از نماز آیات، پنج مرتبه حمد و سوره بخواند و در رکعت دیگر یک حمد بخواند و سوره را پنج قسمت کند، مانعی ندارد.

چیزهایی که در نماز یومیه واجب و مستحب است، در نماز آیات هم واجب و مستحب می‌باشد، ولی در نماز آیات مستحب است به جای اذان و اقامه سه مرتبه به قصد امید ثواب بگویند: «اَلصَّلاة»، و مستحب است نماز آیات را به جماعت بخوانند و در این صورت مثل نمازهای یومیه قرائت‌های نماز را امام می‌خواند و مستحب است قرائت این نماز را، حتی در آفتاب‌گرفتگی بلند بخوانند.

 مستحب است بعد از رکوع پنجم و دهم بگوید: «سَمِعَ اللّه لِمَنْ حَمِدَه»، و نیز قبل از هر رکوع و بعد از آن تکبیر بگوید، ولی بعد از رکوع پنجم و دهم گفتن تکبیر مستحب نیست.

مستحب است پیش از رکوع دوم، چهارم، ششم، هشتم و دهم قنوت بخواند و اگر فقط یک قنوت پیش از رکوع دهم و یا دو قنوت پیش از رکوع پنجم و دهم بخواند کافی است.

 اگر شک کند که در رکوع آخر رکعت اول است یا در رکوع اول رکعت دوم و فکرش به جایی نرسد، نماز باطل است، ولی اگر مثلاً شک کند که چهار رکوع کرده یا پنج رکوع، چنانچه هنوز به سجده نرفته باید رکوعی را که شک دارد به‌جا آورده یا نه، به‌جا آورد و اگر به سجده رفته به شک خود اعتنا نکند.

 هر یک از رکوع‌های نماز آیات رکن است که اگر عمداً یا اشتباهاً کم یا زیاد شود، نماز باطل است، و اگر در نماز آیات شک کند که چند رکعت خوانده و فکرش به جایی نرسد، نمازش باطل است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته سایت خبری فرارو تاریخ انتشار 30 دی 97، کدخبر: 387373، www.fararu.com


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین