سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۸۶۵۵۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۵
اگر از من بپرسید، چیزی که ما اینجا با آن روبرو هستیم، یکی دیگر از روسای جمهور تند مزاج است، و همه ما می دانیم که اگر چیزی وجود داشته باشد که این نوع از رئیس جمهور از آن نفرت دارد، آن چیز، مخالفت با عقاید رئیس جمهور به شکل عمومی و علنی است. این مساله برای همه ما که در منطقه خاورمیانه زندگی میکنیم بسیار آشنا است.
شعارسال: شهادت مقامات اطلاعاتی آمریکا در یکی از جلسات سنا در هفته گذشته را شنیدید؟ همه آنها گفته اند که ایران سعی در ساخت سلاح های هسته ای ندارد. به نظر می رسد این خبر بسیار خوبی برای منطقه درگیر مشکلات ما است. دنبال آثار سیاسی کوتاه مدت این خبر هستید؟ وقت آن است که مجددا با ایران همکاری کنیم. نتیجه نهایی این بوده که اروپایی ها، همراه با ترکیه، درست فکر میکردند و ایالات متحده و اسرائیل در توصیه های سیاستی خود در باره ایران اشتباه کرده اند.

اقتصاد دان ترک، «گون ساک» در مطلبی در نشریه حریت با اشاره به جملات فوق ادامه داده:

رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ هنوز در جای دیگری زندگی می کند و شهادت مجلس سنا همه چیز را برای او پیچیده کرده است. فقط نگاهی به توییت های او بعد از جلسه عمومی استماع بیندازید: «به نظر می رسد که مقامات اطلاعاتی، زمانی که پای خطرات ایران در میان است، بسیار منفعل و ساده لوح هستند. آنها اشتباه میکنند!» این توییت البته ناعادلانه بود. احتمالا هر سه مقام اطلاعاتی در این جلسه، احتمالا قبلا به رئيس جمهور خود گزارشهایی در این مورد داده بودند. با این حال، هنگامی که نظرات خود را به طور عمومی ابراز کرد، ترامپ از رسولان این گزارش انتقاد کرد. وی گفت: «شاید کارکنان اطلاعاتی باید به مدرسه برگردند». چرا یک رییس جمهور باید با متخصصان اطلاعاتی خود وارد جنگ شود؟

اگر از من بپرسید، چیزی که ما اینجا با آن روبرو هستیم، یکی دیگر از روسای جمهور تند مزاج است، و همه ما می دانیم که اگر چیزی وجود داشته باشد که این نوع از رئیس جمهور از آن نفرت دارد، آن چیز، مخالفت با عقاید رئیس جمهور به شکل عمومی و علنی است. این مساله برای همه ما که در منطقه خاورمیانه زندگی میکنیم بسیار آشنا است.

تصمیم گیران تند مزاج از این که به شکل علنی و عمومی از آنها خرده گرفته شود متنفرند. اگر شما یک پیشنهاد سیاسی برای آنها دارید، بهتر است آن را در پشت درهای بسته ارائه دهید. حتی اگر آنچه که شما می گویید برایش خوب است، نمی توان از او توقع داشته باشدی که در جلوی متخصصان همه چیز دان روشنفکر، سر خم کند. من حدس می زنم که مقامات اطلاعاتی آمریکا هم این را می دانند، اما شاید آنها فرصتی را به دست آورده بودند تا امور را کمی در جهت افکار و عقاید خود تغییر دهند. ترامپ بعدا کسی از آنها را در که اطراف میز او جمع بودند در توییتر منتشر کرد و افزود: «یک جلسه عالی با تیم اطلاعاتی در اتاق بیضی که به من گفتند آنچه که آنها در روز سه شنبه در جلسه استماع مجلس سنا گفتند، توسط رسانه ها به شکلی اشتباه منتشر شده و ما اشتراک نظراتی زیادی در مسالئلی همچون ایران، داعش، کره شمالی، و غیر از آن داریم». مانند پائولی در فیلم Goodfellas که می گفت: «باید حفظ ظاهر کنید».

با این حال، تصحیح سیاست آمریکا در خصوص ایران، چیزی است که جهان شدیدا به آن نیاز دارد. چرا؟ اول و مهمتر از همه، بنا بر گزارش قدرتمندترین مقامات و ماموران اطلاعاتی در جهان، تحت قسمی مقدس، به قانونگذاران خود ایران در حال تولید سلاح هسته ای نیست.

دوم، انقلاب تکنولوژیک جدید، وضعیت خاورمیانه را همانند سایر نقاط جهان مختل خواهد کرد. آنچه تا کنون دیده ایم، کمترین نسبتی با آنچه در راه است ندارد. فقط نگاهی به آنچه شرکت های Tesla و BYD در حال انجام با وسایل نقلیه الکتریکی و مستقل در جاده های جهانی هستند بیندازید. این فناوری ها با پایین آوردن بهای نفت به شکلی ساختاری، برنامه های تجاری کشورهای تولید کننده نفت را برای همیشه تغییر خواهد داد. به همین دلیل همه کشورها از روسیه تا خلیج فارس در حال برنامه ریزی برای تغییرات اقتصادی هستند، مثل فردی سیگاری 50 ساله که برای اولین بار پا به باشگاه ورزشی می گذارد.

سوم، تحریم های جدید، مانع از ورود ایران به این واقعیت است. این اتفاق همه چیز را در منطقه ما خطرناک تر میکند. تحریم ها که فرسنگها با هرگونه ارمغان صلح فاصله دارند، تنها این بخش از جهان ما را بی ثبات تر خواهند ساخت. مردم بیشتری سعی خواهند کرد که به اروپا بگریزند، که بیش از قبل دموکراسی های لیبرال را در آنجا با مشکل مواجه میکند. دلیلی موجه وجود دارد که آلمان، فرانسه و بریتانیا ابزار حمایت از مبادلات تجاری (INSTEX) را ایجاد کنند که یک ابزار مالی است که به آنها اجازه می دهد به رغم وجود تحریم با ایران تجارت کنند. این مساله نشان دهنده اعتقادات عمیق به این ایده آرمانگرایی است که تجارت بیشتر، اختلافات سیاسی را حل و فصل خواهد کرد؛ و این که کشورها خیلی هم متفاوت از یکدیگر نیستند.

همه اینها را به رؤسای جمهور و نخست وزیران تندمزاج بگویید. البته در صورت امکان پشت درهای بسته!

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی تابناک ، تاریخ انتشار: 13 بهمن 1397 ، کدخبر: 875024 ، www.tabnak.ir

اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
0
0
کشورهای مانند ترکیه بیشتر از هر کشوری از این تحریم ها استفاده میکنند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین