سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۹۰۷۲۹
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۵
برپایی تورهای گردشگری در جزیره بکر و خالی از سکنه مارو در غفلت متولیان فرهنگی هرمزگان موجب شده تا پناهگاه حیات وحش خلیج فارس به حیاط خلوت هنجارشکنان تبدیل شود.

شعار سال :توسعه صنعت توریسم و رونق گردشگری به عنوان یکی از پایه های اساسی اقتصاد مولد و اشتغالزا مورد توجه دولت ها و ملت های مختلف است که اغلب نیز با تمرکز بر این فصل مهم موفقیت های بسیاری را کسب کرده اند از این رو کشور ما با گستره فراوانش و برخورداری از موقعیت جغرافیایی و اقلیمی منحصر به فرد در کنار پیشینه فرهنگی دور و درازش توان بالایی در جذب توریسم دارد که اخیرا با ورود بخش ها موجب تحولاتی در گردشگری هستیم.

توریسم یکی ار صنایع نوپا و تازه تاسیس در کشور ماست که با وجود ورود گسترده گردشگران خارجی به برخی از شهرهای بنام و پرآوازه ای همچون اصفهان و شیراز به شکل اساسی و  پایه ای در اقصی نقاط کشور ایجاد نشده و استان هرمزگان نیز با وجود تبادلات گسترده اقتصادی و فعالیت اقتصادی از صنعت توریسم جا مانده و سهم حداقلی از این عرصه دارد.
جزایر بکر هرمزگان ماوایی برای هنجار شکنان/ شیدور، فرای مرزهای ایران اسلامی نیست+تصاویر
جزایر چهارده گانه خلیج فارس، نوار ساحلی گسترده و مناطق بکر این استان جنوبی ظرفیت های فراوانی برای توسعه گرشگردی و رونق اقتصادی مناطقی دارد که در بن بست های مالی در فقر و محرومیت به سر می برند و اعتبارات قطره چکانی دولت ها تامین کننده نیازهای عمرانی و رفاهی این مناطق نیست.

نقش بارز جزایر در جذب گردشگر موضوعی انکار ناپذیر است که مناطق آزاد قشم و کیش به واسطه فرصت های اقتصادی و امکان خرید ارزان اجناس خارجی مسافران بسیاری را در چند دهه اخیر به خود دیده تا جایی که جمعیت قشم در تعطیلات رسمی سال به چندین برابر افزایش می یابد همچنین ورود مسافران خارجی چنج ویزا به قشم این جزیره را به پاتوق مسافران تبدیل کرده از سوی دیگر جزیره کیش به واسطه هزینه های گزاف و سبک خاصش طیف خاصی از گردشگران مرفع و متمکن داخلی و خارجی را به خود می بیند.
جزایر بکر هرمزگان ماوایی برای هنجار شکنان/ شیدور، فرای مرزهای ایران اسلامی نیست+تصاویر
کم و کاستی های عمرانی و زیرساختی در جزایر چهارده گانه هرمزگان موجب شده تا تنها دو جزیره کیش و قشم میزبان گردشگران با محوریت خرید باشد اما با تغییر ذائقه مردم برای بهره مندی از زیبایی های خلیج فارس در یک دهه اخیر جزیره هرمز با تمام فقر امکانات سالانه میزبان میلیون ها مسافر و گردشگر داخلی و خارجی است.

حضور پرو پاقرص گردشگران در جزیره هرمز را باید همزمان با نمایش فرش های خاکی و معرفی جلوه های بی نظیرش دانست که خیل عظیم علاقه مندان و گردشگران را به سمت خود کشاند اما ضعف های عمرانی و عدم ورود دستگاههای مجری به این مقوله موجب شد تا توسعه صنعت گردشگری در جزیره هرمز با زاویه گرفتن از اصل خود به چالش جدی فرهنگی-اجتماعی تبدیل شود.
جزایر بکر هرمزگان ماوایی برای هنجار شکنان/ شیدور، فرای مرزهای ایران اسلامی نیست+تصاویر
ورود تورها و دسته های متعدد گردشگر به جزیره هرمز در سایه خلاء قوانین، مقررات و زیرساخت های لازم موجب اشاعه ضدفرهنگ ها و بی بندو باری در این جزیره شهید پرور شود که مکررا فریاد اعتراضات مردمی و نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان را به دنبال داشته است.

نشر تصاویر و کلیپ های گسترده از پوشش های نامناسب و حرکات غیر متعارف در قالب تورهای گردشگری موجب شده تا عده از سودجویان این جزیره را به پاتوقی برای فساد و بی بندو باری خود مبدل کنند که اوج این افتضاحات در ایام تعطیلات بهمن سال جاری بود.
جزایر بکر هرمزگان ماوایی برای هنجار شکنان/ شیدور، فرای مرزهای ایران اسلامی نیست+تصاویر
درست زمانی که عدم رسیدگی مسئولان و متولیان مدعی فرهنگ هرمزگان به جزیره شهید پرور هرمز خاطر مردم هرمزگان را آزرده کرده بود انتشار کلیپ ها و تصاویری به مراتب زننده تر و مستهجن تر از حضور گردشگران بی بندوبار در یکی از جزایر هرمزگان موج جدید از انتقادات را روانه مسئولان همیشه در خواب استان هرمزگان کرد.

نشر گسترده تصاویر از گردشگران با پوشش های نامتعارف در ساحلی مرجانی با چاشنی پارتی های مختلط هرمز شناسان را آگاه ساخت که تصاویر موجود مربوط به این جزیره نیست و مطمنئا یکی دیگر از جزایر پاتوق اشاعه بی بندوباری تبدیل شده است.

جزیره شیدرو یا مارو یکی از جزایر کوچک و غیرمسکونی هرمزگان است که در نزدیکی جزیره لاوان قرار دارد؛ شیدور با مساحت یک کیلومتر مربع از توابع جزیره ابوموسی به شمار می آید که به دلیل وجود مارهای سیاه و سمی  در بین بومیان به جزیره مارو معروف است همچنین مهم ترین زیستگاه و مکان تخم گذاری لاک پشت های دریایی به شمار می رود از این رو یکی از پناهگاههای مهم حیات وحش در منطقه محسوب می شود.

علی ای حال جزیره ای که تا چندی پیش پناهگاه‌های حیات وحش لاک‌پشت‌های دریایی، ماهی‌ها، دلفین‌ها گونه های مهمی از قبیل انواع کاکایی، حواصیل، چکاوک، عقاب های دم سفید و گونه های بسیاری از پرستوهای دریایی محسوب می شد اکنون به پاتوق پنهان تورهای گردشگری مختلط به دور از نظارت ها و قوانین کشور تبدیل شده است.
جزایر بکر هرمزگان ماوایی برای هنجار شکنان/ شیدور، فرای مرزهای ایران اسلامی نیست+تصاویر
اتراق گردشگران در جزیره مارو فارغ از نظارت ها و باید های مسئولان موجب شد تا این شیدور منطقه ای آزاد برای ترویج فساد و بی بندو باری باشد که با چراغ سبز مسئولان محیط زیست برای برپایی تورهای گردشگری شاهد بروز رفتارهای نامتعارف باشیم.

حضور بی سرو صاحب گردشگران در مارو فارغ از نظارت های دستگاههای متولی علاوه بر بروز بی بندو باری موجب بروز آسیب های جبران ناپذیری به اکوسیتم طبیعی جزیره شده از این رو منطقه ای که زیست های گونه های نادر آبزی و کنار زی به شمار می رفت اکنون به قتلگاه موجودات دریایی تبدیل شده است.
جزایر بکر هرمزگان ماوایی برای هنجار شکنان/ شیدور، فرای مرزهای ایران اسلامی نیست+تصاویر
صید آبزیان با استفاده از تجهیزات پیشرفته صیادی، فعالیت غواصان در آب های ساحلی جزیره فارغ از محدودیت ها ، دور دور کردن قایق های گردشگری و برداشت از ذخایر دریایی به عنوان سوغات آسیب های جدیدی به طبیعت جزیره بکر شیدور زده که نیازمند ورود دستگاهها و متولیان امر دارد.

علی ای حال ادعای توسعه گردشگری بدون ایجاد هیچ گونه زیرساخت و نظارت رویایی باطل است که استان هرمزگان به عنوان مهم ترین مرزآبی کشور آسیب های جدی در حوزه فرهنگ داشته و جزایر بکر این استان به حیاط خلوت هنجار شکنان تبدیل شده است.
جزایر بکر هرمزگان ماوایی برای هنجار شکنان/ شیدور، فرای مرزهای ایران اسلامی نیست+تصاویر
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از شبکه اطلاع رسانی هرمز،تاریخ انتشار:1 اسفند 1397،کد خبر:496945،www.hormoz.ir
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین