پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۹۵۶۸۱
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰
در حالی که سازمان میراث فرهنگی و فعالان این حوزه در حفظ میراث فرهنگی و جذب سرمایه‌گذار در بافت‌های تاریخی هستند برخی از مالکان خصوصی با ساخت‌وسازهای غیرمجاز به بدنه بافت تاریخی لطمه‌های جدی وارد کرده‌اند.
شعار سال: محدثه میرحسینی، کارشناس مرمت بناهای تاریخی با اشاره به ساخت‌وساز در یکی از خانه‌های بافت تاریخی گرگان، گفت: مالک این خانه درخواست مجوز ساخت‌وساز داشته که سازمان میراث فرهنگی استان گلستان مجوز ساخت صادر نکرده و این خانه را یک بنا حفاظتی معرفی کرده است.

میرحسینی با بیان این‌که خانه مذکور دارای ارزش معماری خاص نبوده اما باید حفظ شود، اظهار کرد: این بنا یکپارچگی گذر تاریخی را حفظ می‌کند و به همین دلیل دارای ارزش و اهمیت بوده است.
ساخت‌وساز خلاف در بافت تاریخی گرگان
به گفته این فعال میراث فرهنگی گلستان، مشخص نیست که مالک این خانه به توصیه فردی در میراث فرهنگی یا مدیریت شهری، در ایام تعطیل داخل خانه را تخریب کرده و دیوارهای بیرونی را نگه داشته. از داخل بنا، یک ساختمان دو طبقه با ارتفاع مجاز که فقط کارشناسان مدیریت شهری به قوانین عقب‌نشینی و حد مجاز طبقات آشنایی دارند، ساخته است.
ساخت‌وساز خلاف در بافت تاریخی گرگان
میرحسینی با تاکید بر این‌که در اين مورد شهردارى بيشتر از ميراث فرهنگى كوتاهى كرده، گفت: ضعف حمايت قانونى از بافت تاريخى به عنوان يك مجموعه بهم پيوسته و نه تك دانه‌هاى ارزشمند توسط دستگاه‌هاى دولتى متولى و عدم آگاهى عموم مردم به ويژه ساكنان بافت تاريخى از تاثير مداخلات آن‌ها در املاك شخصيشان بر چهره تاريخى شهر از جمله موارد تاثیرگذار در تخریب بافت تاریخی بشمار می‌رود.

و حالا این نگرانی وجود دارد که در ایام نوروز این پوسته بیرونی هم تخریب شود.

این کارشناس مرمت بناهای تاریخی در ادامه افزود: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در پاسخ به چرایی تخریب این خانه اعلام کرده که پیگیری‌های قانونی و لازم انجام شده و حتی مالک منزل چند روزی در بازداشت بوده است اما میراث فرهنگی به لحاظ قانونی بیش از این نمی‌تواند اقدامی انجام دهد.
ساخت‌وساز خلاف در بافت تاریخی گرگان
عکس هوایی از بافت تاریخی گرگان
ساخت‌وساز خلاف در بافت تاریخی گرگان
این اتفاقات در حالی رخ داده که چندین سرمایه‌گذار درون استانی و بیرون از استان قصد سرمایه‌گذاری در محله دوشنبه‌ای و اطراف این گذر تاریخی را دارند. ضمن آن‌که از محور مصلی تا دوشنبه‌ای قرار است، طرح پیاده‌راه اجرا می‌شود. لذا تخریب این خانه الگویی برای تخریب برای مابقی خانه‌های بافت تاریخی بوده و این اتفاق باعث ناامیدی سرمایه‌گذاران و تبلیغات منفی برای دیگر سرمایه‌گذاران می‌شود.

شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری تحلیلی اسکان،تاریخ انتشار:23 اسفند 1394،کدخبر:18147،eskannews.com
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین