سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۹۵۹۳۰
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۵
نادر فلاحی، مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل در بازدید از محل کاوش منطقه باستانی روستا شال از توابع بخش شاهرود خلخال،از کشف گورهای دسته جمعی مربوط به دوره آهن در منطقه شال خلخال خبر داد و گفت :عملیات کاوش در گورستان تاریخی روستای شال از 16 اسفند امسال شروع شده و تا 29 اسفند ادامه خواهد داشت.

شعارسال: مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل از کشف گورهای دسته جمعی مربوط به دوره آهن در منطقه شال خلخال خبر داد.

نادر فلاحی، مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل در بازدید از محل کاوش منطقه باستانی روستا شال از توابع بخش شاهرود خلخال، افزود: عملیات کاوش در گورستان تاریخی روستای شال از 16 اسفند امسال شروع شده و تا 29 اسفند ادامه خواهد داشت.

او اظهار کرد: گمانه‌زنی در پنج جهت برای بررسی‌های بیشتر ایجاد شده در این کاوش‌ها آثاری از دوره عصر آهن شناسایی شده و ابزار آلات به دست آمده از آن بیشتر جنگ افزاری، آیینی، تزیینی و تشریفاتی از جمله کلاهخود و شمشیرهای مفرغی هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: در این کاوش‌ها که به صورت اضطراری اجرا شد 2 گور متعلق به عصر آهن 2 و 3 نیز کشف شده است و آثار بدست آمده از این منطقه باستانی اهمیت منطقه را در دوره تاریخی نشان می‌دهد.

فلاحی با بیان این‌که مطالعات منطقه همچنان ادامه خواهد داشت، گفت: ارزش اشیا کشف شده بیشتر تاریخی و جنبه نظامی داشته که در داخل گورها به صورت سنگ چینی قابل مشاهده است.

او اظهار کرد: نتیجه کاوش و تلاش کارشناسان میراث فرهنگی در این منطقه باستانی کشف 140 قطعه اشیای تاریخی جدید مربوط به دوران عصر آهن در گورستان تاریخی روستا شال است.

فلاحی همچنین با اشاره به اهمیت اشیا تاریخی کشف شده از این گورستان تاریخی و علاقه مردم به بازدید از تاریخ و فرهنگ منطقه، افزود: آثار تاریخی کشف شده در این منطقه پس از پایان کار کارشناسی در موزه خلخال در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از سایت خبری اسکان نیوز ، تاریخ انتشار:25 اسفند 1397 ، کدخبر:18166 www.eskannews.com،

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین