پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۹۵۹۸۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۳:۱۹
تشکیل انجمن‌های علمی مغز و شناخت در دانشگاه‌های کشور یکی از اقدامات ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی است تا به واسطه آن شاهد ارتقا و ترویج حوزه شناختی میان دانشجویان باشیم.

شعارسال: با گذشت بیش از ۲۰ سال از تاسیس انجمن‌های علمی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت می‌توان گفت که این تشکل قوی‌ترین تشکل دانشجویی موجود در دانشگاه‌های سراسر کشور است که اهداف علمی را دنبال می‌کند. وجود بیش از ۳ هزار انجمن علمی و دانشجویی خود تایید کننده این موضوع است.

این انجمن‌ها با هدف تقویت خلاقیت، افزایش سطح مشارکت و روح همکاری و فعالیت گروهی میان دانشجویان تشکیل شده اند و در حال حاضر پایگاه بزرگ تبادلات علمی و کسب تجربیات علمی و اجرایی به حساب می‌آیند. همچنین زمینه‌های لازم برای ورود دانشجویان به بازار کار، صنایع و اصناف مرتبط را ایجاد می‌کنند. علاوه بر این انجمن‌ها روح مطالبه گری و پرسش گری علمی را در دانشجویان نهادینه می‌کنند که این خود گام نخست برای گسترش مرز‌های علم است.

از این رو ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال آن برآمد که از این بستر دانشجویی در راستای ترویج و گسترش علوم شناختی و آموزش تخصصی دانشجویان استفاده کند. این ستاد با برگزاری جلسات مشترک با معاونت فرهنگی وزارت علوم و وزارت بهداشت آیین نامه حمایت از تاسیس و فعالیت انجمن‌های علمی و دانشجویی مغز و شناخت را در اردیبهشت ماه ۹۶ تصویب کرد. براساس این آیین نامه دانشجویان در حال تحصیل در رشته‌های مرتبط با علوم و فناوری‌های شناختی می‌توانند با توجه به ضوابط وزارتخانه‌ها درخواست خود مبنی بر تشکیل یک انجمن مغز و شناخت را به کمیته حمایت و نظارت بر فعالیت انجمن‌های علمی دانشگاه خود ارسال کند و پس از بررسی و تشکیل در قالب آیین نامه‌های موجود فعالیت خود را آغاز کنند.

این آیین نامه میزان حداقل فعالیت و چهارچوب کلی فعالیت انجمن برای روشنگری مسیر پیش رو به دانشجویان ارائه کرده است. اما این به معنای ایجاد محدودیت در میزان و نوع فعالیت انجمن‌ها نیست و دانشجویان می‌توانند ایده ها، طرح‌ها و برنامه‌های خود را از طریق سایت ستاد ثبت کرده و حمایت‌های لازم را دریافت کنند.

البته با توجه به اهمیت توانمندی فعالیت بین رشته‌ای در حوزه علوم شناختی ستاد اولویت خود را بر تشکیل انجمن‌هایی گذاشته است که اعضای خود را از میان دانشجویان رشته‌های مختلف انتخاب کنند. همچنین انجمن‌های مرتبط موجود می‌توانند با تشکیل زیرشاخه مغز و شناخت از حمایت‌های آیین نامه بهره‌مند شوند.

فعالیت‌هایی که به عنوان حداقل سطح فعالیت در آیین نامه قید شده است عبارت است از: برگزاری یک سمینار ترویجی به مدت حداقل دو ساعت و حداقل ۵۰ شرکت کننده، برگزاری کارگاه آموزشی به مدت حداقل ۸ ساعت و با شرکت حداقل ۲۰ نفر، انتشار ویژه نامه در حوزه علوم شناختی، تشویق دانشجویان کارشناسی به نگارش پایان نامه‌ها و پژوهش‌های عملی – انفرادی خود در حوزهع علوم و فناوری‌های شناختی، برگزاری کمپین و فعالیت نوآورانه در هفته آگاهی از مغز. پس از تصویب این آیین نامه بیش از ۳۰ انجمن در وزارت خانه‌های مذکور تشکیل شده است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری دانشجو، تاریخ انتشار:23اسفند1397 ، کدخبر: 752563: www.snn.ir


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
0
0
با عرض معذرت، جک چرا می گید؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین