سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۹۷۲۳
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۶
بخش معدن و صنایع معدنی در سال گذشته سهم 16.5درصدی از کل صادرات غیرنفتی برعهده داشتند در حالی که سهم واردات این بخش به 11درصد رسید.

شعارسال: در سال 94 ارزش صادرات این حوزه از 7 میلیارد دلار عبور کرد به طوری که زنجیره فولاد با سهم 38درصدی از این رقم، بالاترین نقش را در صدور کالاهای معدنی و صنایع معدنی داشتند. در این میان سیمان سهم 10.4درصدی در اختیار گرفت. پس از آن سهم سنگ آهن 7.4درصد، مس و محصولات پایین دستی 4.1درصد و آلومینیوم 3.2درصد بود و روی و سرب نیز سهمی 3.1درصدی به خود اختصاص دادند.

بر این اساس در سال 94 ارزش تجارت خارجی این بخش معدن و صنایع معدنی به 11.4 میلیارد دلار رسید که 4.4 میلیارد دلار از این رقم،‌ مربوط به واردات محصولات این بخش بود که برابر با سهم 11درصدی در کل واردات سال قبل محسوب می شود.

در میان واردات تولیدات معدن و صنایع معدنی زنجیره فولاد سهم 68درصدی در اختیار گرفت. سیمان سهم 7.7درصدی، سنگ آهن 2.9درصد،‌ مس 2.7درصد و آلومینیوم سهم نزدیک به 2درصدی داشت.

از 10 کشوری که در سال 94 پذیرای تولیدات معدنی و صنایع معدنی ایران شدند،‌ به ترتیب عراق، چین و هند بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند که در این میان عراق سهم 18درصدی،‌ چین 15درصدی و هند سهم 14درصدی داشت. از سوی دیگر در بین 10 کشوری که تولیدات معدنی و صنایع معدنی خود را روانه کشورمان کردند، چین با سهم 33درصدی در جایگاه نخست و پس از آن کشورهای امارات با سهم 19درصدی و جمهوری کره با سهم حدود 14درصدی قرار گرفتند.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار: 24خرداد1395، کدخبر: 5650228: www.yjc.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین